Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μου λένε πως ίσως κάποια στιγμή το κλείσουν (και καλά οικονομική δυσκολία μου λένε για να κλείσει ο υαλοπίνακας).

Θα ήθελα να μη το βάλω ως κλειστό υαλοπίνακα, μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι νέο κτίριο κατά ΚΕΝΑΚ και έχει  ολοκληρωθεί η κατασκευή.

Έχω σκοπό να γράψω στο πόρισμα πως το ένα άνοιγμα παρέμεινε ανοιχτό

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα λάμβανα τον ΜΘΧ σε επαφή με εξωτερικό αέρα...και τράβα μια φωτο για επαλήθευση και ας κάνει οτι θέλει μετά ο πελάτης σου

Link to comment
Share on other sites

αυτο πού απάντησε ο παραπάνω συνάδελφος θα σου έλεγα και μαζί με την παραπανω αποψη προσθεσε και την έκθεσή σου και νομίζω είσαι τέλεια

Link to comment
Share on other sites

........ προσθεσε και την έκθεσή σου και νομίζω είσαι τέλεια

 

Συνάδελφε νομίζω οτι δεν θα ειναι εντάξει με την ΜΕΑ, δεδομένου οτι το δάπεδο του Ισογείου ή Α ορόφου (?) έχει υπολογίσει μόνωση πάνω απο ΜΘΧ (~ 3cm μονωτικό) και οχι σε επαφή με εξωτερικό αέρα (που απαιτείται ~ 5-7cm ανάλογα με τη κλιματική ζώνη).

 

Συνεπώς, για μένα θέλει πολύ προσοσχή τι θεώρηση θα κάνει ... και αν θ εκδώσει ΠΕΑ οτι έχουν γίνει όλα σύμφωνα με τη ΜΕΑ (που δεν έχουν γίνει)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στο ισόγειο έχουν βάλει μόνωση 7 εκ, οπότε με καλύπτει ακόμη και αν θεωρήσω δάπεδο σε επαφή με εξωτερικό αέρα. 

Όμως στο πόρισμα αν το γράψω αυτό ως έχειν, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα (για τους συντάκτες της ΜΕΑ);;;

Και ένα άλλο τώρα : έστω ότι το βάζω κλειστό παράθυρο γτ κάποτε θα το κλείσουν (όπως είπαν) , μετά θα περάσει και ο ελεγκτής δόμησης που δεν έχει πάει ακόμη και αν αυτός το δει ανοιχτό κι εγώ το έχω λάβει ως κλειστό, εδώ δε θα υπάρξει πρόβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.