Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλία - Πρότυπες μηχανολογικές μελέτες


tsikis

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι.Θα ηθελα τη γνωμη σας για το παρακατω βιβλιο:

 

ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ, ΥΔΡΑΥΛΙΚΗΣ

SCHULZ

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=416329&prid=104754&deid=

Link to comment
Share on other sites

Panosfull, το έχω αγοράσει.

Χρησιμοποιήθηκε για τη συγγραφή της αντίστοιχης ΤΟΤΕΕ.

Έχει πρακτικά θέματα (π.χ. τί είναι βαλβίδα μείωσης πίεσης κτλ) με ωραία σχέδια και τομές. Επίσης έχει υπολογισμό γραμμών ύδρευσης και αποχέτευσης (βλ. ΤΟΤΕΕ) με πολλά παραδείγματα (πιεστικά δοχεία, boiler κτλ). Κατανοητά σχέδια και νομογραφήματα.

Θυμίζει λίγο βιβλία ΟΕΔΒ περί υδραυλικής.

Διαβάζεται λίγο δύσκολα γιατί είναι μικρό σε μέγεθος και το χαρτί είναι σαν να έχει βγει από τη δεκαετία του '60 (τουλάχιστον το δικό μου αντίτυπο) αλλά αν είσαι νέος και θες να μάθεις ιδιαίτερα με τα σχέδια των εγκαταστάσεων που περιλαμβάνει πρέπει να το αγοράσεις. Αν θες να κάνεις μόνο τη μελέτη μιας πολυκατοικίας τότε μπορείς να στραφείς στο "εδώ το έτοιμο πράμα!!!" λογισμικό γνωστών εταιρειών του χώρου... άλλωστε τα χρήματα για ύδρευση-αποχέτευση δεν είναι και πολλά :smile:

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός και άπειρος στις μελέτες.

Θέλω να πάρω τις ΤΟΤΕΕ. Θα με βοηθήσουν να αρχίσω να παίρνω καμιά ιδέα σχετικά με τις μελέτες?

Και ποιες είναι όλες οι ΤΟΤΕΕ που πρέπει να πάρω σαν μηχανολόγος?

Και κάτι ακόμη..έχω ακούσει για κάτι βιβλία, τα ''τετράδια του μηχανικού'' αξίζουν?

Link to comment
Share on other sites

gnusselt Σε ευχαριστώ για την απάντηση, το βιβλίο το αγόρασα.Με τις ΤΟΤΕΕ υπάρχει πρόβλημα μερικές έχουν εξαντληθεί και απλά δεν υπάρχουν!!!

 

 

Έστειλα το παρακάτω μαιλ στο ΤΕΕ χωρίς εννοείται να περιμένω απάντηση έτσι για το γαμώτο (Τα στοιχεία μου τα έσβησα απ το forum).

Καλησπέρα σας.

 

Λέγομαι ...................... και είμαι νέος ηλεκτρολόγος μηχανικός μέλος ΤΕΕ με ΑΜ:............... Θέλησα λοιπόν να διαβάσω τις ΤΟΤΕΕ (2411/86, 2421/86 κοκ)για να κατατοπισθώ στο νομοθετικό πλαίσιο που πρέπει να κινούμαι όταν θα κάνω μια μελέτη. Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι παρόλο που έχουν γίνει υποχρεωτικές από τα σχετικά ψηφίσματα της Βουλής δεν υπάρχουν κάπου για να τις κατεβάσω δωρεάν. Ψάχνω στο βιβλιοπωλείο παπασωτηρίου (και όχι μόνο) και μου λένε ότι οι παρακάτω τεχνικές οδηγίες έχουν εξαντληθεί: 2411/86, 2421/86 Μέρος 1ο, 2423/86.Στις υπόλοιπες που ήθελα ήμουν από τους τυχερούς που 'πρόλαβα' να αγοράσω πριν εξαντληθούν.

 

Ζούμε στην Ευρωπαική Ελλάδα του 2012 που όποιος προλάβει αγοράζει τους κανονισμούς?

Να κάνουμε οι υπόλοιποι έκκληση για επανέκδωση?

 

 

Ευχαριστούμε το ΤΕΕ που μας υποστηρίζει και αξίζει τις συνδρομές μας.

 

 

Αν μπορεί κάποιος να με "βοηθήσει" με ένα μήνυμα θα το εκτιμούσα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος Μηχανολόγος και ανέλαβα την πρώτη μου δουλειά αυτές της μέρες και έψαχνα και εγώ το βιβλίο "Μελέτες Θέρμανσης: Από την Θεωρία στην επίλυση με Η/Υ" αλλά είναι εξαντλημένο από τον εκδοτικό οίκο και απ' ότι μου είπαν δεν θα επανακυκλοφορήσει. Μήπως το έχει κάποιος σε ηλεκτρονική μορφή ή θα μπορούσα να το δανειστώ από κάποιον συνάδελφο για να το φωτοτυπήσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ

Edited by Adonis_kotsifakis
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτατε με τι θες να ασχοληθεις..

 

Με όλες τις Η/Μ...

όλες πρέπει να τις πάρω ή υπάρχουν και κάποιες που δεν αφορούν καθόλου τους μηχανολόγους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.