Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωριστικές επιφάνειες μεταξύ θερμαινόμενων και μθχ


emnikol

Recommended Posts

Για έκδοση Π.Ε.Α., έχω ένα δάπεδο που ένα μέρος του ανήκει σε θερμαινόμενο χώρο και το υπόλοιπο σε μη θερμαινόμενο χώρο, τους οποίους χώρους έχω να τους εξετάσω και τους δύο, προσθέτοντας βέβαια και τις μεταξύ τους εσωτερικές διαχωριστικές επιφάνειες.

Από κάτω του δαπέδου των υπό εξέταση χώρων μου, υπάρχει ένας χώρος μέρος του οποίου είναι θερμαινόμενος και το υπόλοιπο μη θερμαινόμενος.

Εγώ έχω να μελετήσω τον επάνω θερμαινόμενο και μή θερμαινόμενο χώρο. Για το δάπεδο του (που είναι η οροφή του από κάτω χώρου) έχω επομένως τις εξής περιπτώσεις:

1) Δάπεδο του θερμαινόμενου χώρου μου σε επαφή με από κάτω θερμαινόμενο χώρο

2) Δάπεδο του θερμαινόμενου χώρου μου σε επαφή με από κάτω μη θερμαινόμενο χώρο

 

3) Δάπεδο του μη θερμαινόμενου χώρου μου σε επαφή με από κάτω θερμαινόμενο χώρο

4) Δάπεδο του μη θερμαινόμενου χώρου μου σε επαφή με από κάτω μη θερμαινόμενο χώρο

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) για την 1η περίπτωση: το θεωρώ αδιαβατικό και ΔΕΝ το λαμβάνω υπόψη μου.

2) για την 2η περίπτωση: το λαμβάνω υπόψη μου, θεωρώντας U=2.(πιν. 3.4β, σελ. 47, ΤΟΤΕΕ1)

3) για την 3η περίπτωση: το θεωρώ αδιαβατικό και ΔΕΝ το λαμβάνω υπόψη μου;

4) για την 4η περίπτωση: το θεωρώ αδιαβατικό και ΔΕΝ το λαμβάνω υπόψη μου;

 

Αντίστοιχα για τους κατακόρυφους τοίχους προκύπτουν εκτός από τις "κλασικές" περιπτώσεις και οι παρακάτω:

1) Τοίχος του μη θερμαινόμενου χώρου μου σε επαφή με αέρα: Το αντιμετωπίζω όπως και την κλασική περίπτωση τοίχου θερμαινόμενου χώρου σε επαφή με αέρα. Σωστά;

2) Τοίχος του μη θερμαινόμενου χώρου μου σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο. Τον θεωρώ αδιαβατικό και δεν τον λαμβάνω υπόψη μου. Σωστά;

3) Τοίχος του μη θερμαινόμενου χώρου μου σε επαφή με θερμαινόμενο χώρο. Τον θεωρώ αδιαβατικό και δεν τον λαμβάνω υπόψη μου. Σωστά;

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει, θα του ήμουν ευγνώμων!

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

από που προκύπτει αυτό; (αν εννοείς την διευκρίνιση που έχει δοθεί για τοίχο διαμερίσματος που βρίσκεται σε επαφή με κλιμακοστάσιο, δεν ισχύει στην περίπτωση που περιγράφω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτό ισχύει μόνο για μεμονωμένο διαμέρισμα σε πολυκατοικία για να αποφύγει κάποιος να μελετήσει ολόκληρο το κλιμακοστάσιο, όπως θα έπρεπε να κάνει κανονικά.

Δεν ισχύει σε καμία άλλη περίπτωση όπως π.χ. όταν έχεις να μελετήσεις ένα τριώροφο κτήριο με το ισόγειο του να είναι σε επαφή με ένα υπόγειο όπως στην περίπτωση που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ νόμιζα ότι μιλούσες για μεμονωμένο διαμέρισμα. Τότε το δάπεδο θα πρέπει να το περάσεις σαν διαχωριστική επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Διαχωριστική επιφανεια νοείται μεταξύ θερμικής ζώνης & Μ.Θ.Χ.

Καθόρισε την θερμική ζώνη και μετα τους Μ.Θ.Χ. (με ονομασία στο κάθε ένα). Η διαχωριστική επιφάνεια θα είναι μεταξύ της θερμικής ζώνης &

του κάθε ενός ΜΘΧ. Η διαχωριστική επιφάνεια (μπορεί να ειναι τοιχος ή δαπεδο) θα ειναι πλήρης επιφάνεια (μαζί με τα ανοίγματα).

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μπορώ να ορίσω διαχωριστική επιφάνεια μεταξύ δύο θερμαινόμενων ορόφων;

 

Έχω μια τριώροφη μεζονέτα και με βολεύει να μελετήσω τοίχους + ανοίγματα κάθε ορόφου χωριστά, δηλαδή δύο οριζόντιες διαχωριστικές επιφάνειες (οι ενδιάμεσες πλάκες), αλλά αν δεν ορίσω ΜΘΧ δεν μπορώ να τικάρω διαχωριστικές επιφάνειες στο πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επιφάνεια μεταξύ δύο μη θερμαινόμενων χώρων, θεωρείται αδιαβατική ?

 

Έχω ισόγειο με  υπόγεια απόθηκη σε συγκρότημα κατοικιών. Περιγράφω το ισόγειο ως μία θερμική ζώνη και το υπόγειο ως ΜΘΧ. Αριστερά και δεξιά της αποθήκης υπάρχουν άλλες αποθήκες. Οι επιφάνειες μεταξύ τους περιγράφονται μέσα στην περιγραφή του ΜΘΧ και αν ναι....με τι U ? Είναι αδιαβατικές ?

 

edit: Το βρήκα. Θεωρούνται αδιαβατικές.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab2/%D0%F9%F2%20%EF%F1%DF%E6%E5%F4%E1%E9%20%F3%F4%EF%20%EB%EF%E3%E9%F3%EC%E9%EA%FC%20%E7%20%E5%F0%E9%F6%DC%ED%E5%E9%E1%20(%F0.%F7.%20%E4%DC%F0%E5%E4%EF)%20%E5%ED%FC%F2%20%CC%C8

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα , σε ισόγεια κατοικία το δαπεδο πως το αναλύω;Κατω υπαρχει υπογειο που δεν επικοινωνει με την κατοικια εσωτερικα , ενω η κατοικια ειναι σε χτισμενη σε εδαφος με κλιση .

post-88616-0-04435800-1497179106_thumb.jpg

Edited by bstoch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.