Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις για έλεγχο σε επίπεδο panel


makisalonika

Recommended Posts

Αν είναι 8% σημαίνει 300-400 Ε αλλά ειναι παραπάνω

Μιλάω για

40 Tigo Energy Maximizers

1 Tigo MaxiManagement Unit MMU

1 Tigo Gateway

1 Μετατροπέα SMA TripPower 10000TL

+ συνδρομή προγράμματος

 

με απλα λόγια + 1800-2000 Ε

 

κ όσο για την αξιοπιστία του κανείς δεν γνωρίζει προς το παρών .

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τωτα μιλας σωστα απλα δεν ηξερα αν μπορω να αναφερω τιμη , ναι ειναι απο 290- εως 380 ποιο ακριβο οπως τα λες . απλα το gateway δεν το αγοραζεις ειναι στο ιδιο πακετο με την MMU .

 

Επειδή μας αλλαξαν το θέμα σε λυσεις και ελεγχος πανελ.

Για KOSTAL σε θεματα σκιασης τι λετε ? εχει δοκιμάσει κανείς KOSTAL+Tigo ?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι και τοσο ειδικός ( 3 εγκαταστάσεις εχω κανει ) ξερω οτι μπορεις να βαλεις μονο στο string με τα σκιασμενα , ακολουθεις την συνδεση οπως θα την εκανες και χωρισ τα Tigo maximizers, σηγουρα αυτη η λυση ειναι και ποιο οικονομικότερη για επιλυση προβλημάτων και μονο σε σχεση με τον Se. φυσικά αν δεν σε ενδιαφέρει το monitoring και χρησιμοποιείς του μετατροπέα . δες εδώ η http://www.tigoenergy.gr/faq/ .

 

KOSTAL κανείς ? βοηθαει σε μερικη σκιαση ?

Link to comment
Share on other sites

O SE δουλεύει με διαφορετικά panels στο ίδιο string.

Για τα Tigo Energy Maximizers τι ισχύει? Γίνεται σε ένα string να συνδεθούν panels REC, SCHOTT και ό,τι άλλο θελήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

ναι, οπωσ ο se ετσι και τα tigo δουλεύουν στο ιδιο string διαφορετικά panel, εχω βαλει σε μια εγκατασταση yingli 12 + 1 silcio [ διοτι έρχονται ζευγάρια και παντα περισσεύει το ένα ] οπότε το χρησιμοποίησα εδω .

 

Οτι αφορα αυτο που ειχα ρωτησει για τον KOSTAL [ επειδη δεν πηρα απάντηση ] μίλησα με KOSTAL και το επιβεβαίωσαν οτι και μπορεί να δουλέψει άψογα με Tigo maximizers σε και σε ενα μονο string χωρίς να επηρεάσει τα αλλά δυο !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Ποια ή γνώμη και η εμπειρίας σας για τα maximizers της Τigo και ποια η συνδεσμολογία τους? Για παράδειγμα μπορούμε να βάλουμε πχ στα μισά πλαίσια σε ένα στρινγκ που μας σκιάζουν? Φυσικά το συζητάμε αυτό καθαρά λόγω κόστους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα Τigo μπαίνουν πίσω από κάθε πάνελ εν σειρά. Χρειάζεται επίσης μια κεντρική μονάδα με την οποία αυτά επικοινωνούν ασύρματα. Πρέπει να βάλεις σε όλα τα πάνελ σε έναν MPP tracker (δηλαδή αν στην είσοδο Α παραλληλίζεις 2 string πρέπει να βάλεις σε όλα αυτά τα πάνελ), μπορείς όμως να μην βάλεις σε 2ο ή 3ο MPP tracker εφόσον έχει o inverter σου και τα πλαίσια που φτάνουν εκεί δεν έχουν πρόβλημα.

Σταν συν λοιπόν, ότι αν 20 πάνελ σκιάζονται και 20 όχι, το κόστος είναι μικρότερο σε σχέση με τον SE αφού δεν απαιτούνται παντού τα Maximizer. Eπίσης χρησιμοποιείς ελεύθερα όποιον inverter θες.

Στα πλην, έχει αναλυθεί στο forum έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ποιο συμφέρουσα πρόταση απο πλευράς κόστους και ποιότητας σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο σύστημα σε έλεγχο πάνελ!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αν και δεν ειμαι και τοσο ειδικός ( 3 εγκαταστάσεις εχω κανει ) ξερω οτι μπορεις να βαλεις μονο στο string με τα σκιασμενα , ακολουθεις την συνδεση οπως θα την εκανες και χωρισ τα Tigo maximizers, σηγουρα αυτη η λυση ειναι και ποιο οικονομικότερη για επιλυση προβλημάτων και μονο σε σχεση με τον Se. φυσικά αν δεν σε ενδιαφέρει το monitoring και χρησιμοποιείς του μετατροπέα . δες εδώ η http://www.tigoenergy.gr/faq/ .

 

KOSTAL κανείς ? βοηθαει σε μερικη σκιαση ?

 

Με Kostas παιζει αψογα! φυσικα να ξερεις οτι λογο της σαρωσεις που κανει το MPP του Kostal λιγο "αργα" μπορει να δεισ διφορες σε μεγαλεσ σκιασεισ για 3 με 5 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.