Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχεία λέβητα χωρίς ταμπελάκι


vag72

Recommended Posts

lenaki85 είναι και αυτή μια ρεαλιστική προσέγκιση της κατάστασης και συμφωνώ μαζί σου... αλλά το πόσο καλυμμένη σ'ένα μελλοντικό έλεγχο δεν ξέρω κατά πόσο θα είσαι. Πάντως συμφωνώ με την αποψή σου, αλλά βλέπεις οι ΤΟΤΕΕ έχουν πολλά κενά και καμία φορά δεν είναι και τόσο ευέλικτες με τις πραγματικές συνθήκες!

Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση γι αυτό το θέμα στο << ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται>>.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χειροποιητος ξυλολεβητας εγκατασταθηκε σε αυθαιρετη οικοδομη, τακτοποιημενη προ ετων, χωρις ταμπελακι με στοιχεια και, φυσικα, χωρις φυλλο ελεγχου.

Ζητησα καυσαναλυση, για να εχω τα στοιχεια της μετρησης

Ζητησαμε απο τον εγκαταστατη καυσαναλυση για ΦΕ και μας απαντησε "τι ειμαι ρε μαλακα, καυστηρατζης για να κανω αναλυση καυσαεριων?"

Και τοτε πως εκανες την εγκατασταση ρε μαλακα?, του απαντησα, στο ιδιο υφος...

 

Στο τελος, ρωτησε τι ειναι ολες αυτες οι μαλακιες.... και του απαντησα πως ονομαζονται ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ....

 

Αν ο λεβητας pellet λειτουργει περιπου στο 80-85% αποδοση, ο ξυλολεβητας που χρησιμοποιει ξυλο με υγρασια και οχι pellet, σε τι αποδοση να περιμενω να λειτουργησει?

Δεν περιμενω πανω απο 80% αποδοση στην καυσαναλυση...

 

Εχει τυχει ποτε σε κανενα σας ξυλολεβητας ως συστημα θερμανσης σε πολυκατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Καλά..... απίστευτη περίπτωση!!! Για ανέκδοτο!

 

Είδες τα κοινόχρηστα? Μήπως κάτω από τον μισθό της καθαρίστριας είχαν και μισθό θερμαστή? :lol: :lol: :lol:

 

80% απόδοση? πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω. Τέτοια απόδοση 80-90 δίνουν οι ξυλολέβητες πυρόλυσης και πάντα αναφέρουν ότι πρέπει να χρησιμοποιείται ξύλο 12-20%. Τέτοια ξύλα στο εμπόριο δεν βρίσκεις, εκτός αν είναι ξηραντηρίου ή αν είναι αποθηκευμένα κατάλληλα από την προηγούμενη σεζόν.

 

εγώ θα έβαζα 60-70% και ίσως πολύ να λέω...

 

Κανένα λαχείο να αγοράσεις Inzaghi :D

Link to comment
Share on other sites

Βάλε εκεί 66% και είσαι οκ....Μην το ψάχνεις πολύ. Και αμα γίνει ποτέ έλεγχος θα πεις τότε τόσο τό'βγαλα... :smile:

Περιπτοσάρα χτύπησες πάλι.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χειροποιητος ξυλολεβητας εγκατασταθηκε σε αυθαιρετη οικοδομη, τακτοποιημενη προ ετων, χωρις ταμπελακι με στοιχεια και, φυσικα, χωρις φυλλο ελεγχου.

Ζητησα καυσαναλυση, για να εχω τα στοιχεια της μετρησης

Ζητησαμε απο τον εγκαταστατη καυσαναλυση για ΦΕ και μας απαντησε "τι ειμαι ρε μαλακα, καυστηρατζης για να κανω αναλυση καυσαεριων?"

Και τοτε πως εκανες την εγκατασταση ρε μαλακα?, του απαντησα, στο ιδιο υφος...

 

Στο τελος, ρωτησε τι ειναι ολες αυτες οι μαλακιες.... και του απαντησα πως ονομαζονται ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ....

 

Αν ο λεβητας pellet λειτουργει περιπου στο 80-85% αποδοση, ο ξυλολεβητας που χρησιμοποιει ξυλο με υγρασια και οχι pellet, σε τι αποδοση να περιμενω να λειτουργησει?

Δεν περιμενω πανω απο 80% αποδοση στην καυσαναλυση...

 

Εχει τυχει ποτε σε κανενα σας ξυλολεβητας ως συστημα θερμανσης σε πολυκατοικια?

 

Από περιέργεια, επειδή μου έτυχε μια παρόμοια περίπτωση (ως προς το λέβητα, όχι ως προς το κτίριο), τι ισχύς προέκυψε και τι βαθμός απόδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.