Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με άρθρο 22 κατόπιν υπαγωγής στον Ν.4014


Recommended Posts

Roukat, αν μπορείς να νομιμοποιήσεις μέσω του 4014, πλέον με τις αντίστοιχες διατάξεις του ΝΟΚ κι όχι το άρθρο 22 του ΓΟΚ, θα πρέπει πρώτα να εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης και μετά να προχωρήσεις στην άδεια προσθήκης. Ρίξε μια ματιά στην εγκ.1-2012, υπάρχει σχετική ενότητα. Πάντως, ένας συνάδελφος είχε αναφέρει ότι, στην ΥΔΟΜ δέχτηκαν να προχωρήσουν και τις δύο άδειες ταυτόχρονα αλλά δεν νομίζω ότι, είναι σωστό.

 

Η άδεια νομιμοποίησης είναι μια άδεια σαν όλες τις άλλες, απλά εκδίδεται εκ των υστέρων. Θα πρέπει να καταθέσεις όλες τις μελέτες που απαιτεί ο 4030/2011, έχεις και την προσθήκη (διαφορετική αμοιβή) και ενδεχομένως να κάνεις και ΚΕΝΑΚ. Άσε που θα πρέπει να δηλώσεις και αμοιβή για την υπαγωγή στον Ν.4014/2011 (διαφορετική από εκείνη της άδειας νομ.). Πες μου εσύ, τώρα, αν το ποσό των €5.000,00 είναι λογικό.....?? Έχω την εντύπωση ότι, το €5.000,00 είναι μικρό για νόμιμη αμοιβή. Μήπως, δεν έκανες σωστό υπολογισμό?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο είχα υπολογίσει μόνο τετραγωνικά προσθήκης....Άρα η Νόμιμη αμοιβή μου είναι για:

-Νοιμιμοποίηση υπογείου (όλες οι απαιτούμενες μελέτες)

-Ημέρες απασχόλησης με 4014

-Άδεια προσθήκης (όλες οι απαιτούμενες μελέτες) ΣΥΝ Επίβλεψη

Σωστά?

Όμως για να προχωρήσω στην προσθήκη πρέπει να του πω να μπαζώσει το υπόγειο ώστε να μπορώ να βγάλω άδεια για 1ο όροφο...Και η νομιμοποίηση θα αφορά το υπόγειο..ε? Ή πρέπει η άδεια προσθήκης να περιλαμβάνει και διαμόρφωση περιβ. χώρου ώστε να είναι μέγιστο ύψος τα 7,5μ. και τελικά 2 όροφοι και υπόγειο ?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι οι αμοιβές... ¨φάνηκε¨ ότι κάτι σου ξέφυγε.

Κι εκεί που μπορείς να ¨παίξεις¨ είναι με την συμφωνηθείσα στην νομιμοποίηση σε συνδιασμό με την αμοιβή για την υπαγωγή (ημέρες απασχόλησης).

 

Σε ¨έχασα¨ με την νομιμοποίηση του υπογείου. Είναι ξεμπαζωμένο - υπέργειο? Ή ξεμπαζωμένο - υπόγειο? Κι αν είναι να το μπαζώσεις γιατί θες να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης?

Για να βγάλεις την προσθήκη πρέπει το υφιστάμενο να είναι νόμιμο αλλιώς θα βρεθείς να ¨δηλώνεις¨ κάτι ψευδώς.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή τη στιγμή σε κεκλιμένο έδαφος φαίνονται δυο όροφοι από τη μπροστά πλευρά και ένας από την πίσω. Για να μπορώ να κάνω την προσθήκη πρέπει ο κάτω όροφος να γίνει υπόγειο..Κατάλαβες? (Ως προς τα ύψη πιστεύω δε θα έχω πρόβλημα όπως το είδα)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να μπαζώσει το υπόγειο, μετά να γίνει νομιμοποίηση του υπογείου σαν υπόγειο με βοηθητική χρήση και στη συνέχεια να βγει η άδεια προσθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω μια περίπτωση διορόφου χωρίς άδεια το οποίο έχει μπεί εντός σχεδίου και είναι στα μπετά το ισόγειο και στα τούβλα ο όροφος .Ο Φ.Ο. δεν τηρέι τις αποστάσεις Δ στα πλάγια και πίσω όρια .Σκέφτηκα λοιπόν ,αφού πλέον είναι εντός σχεδίου και άρτιο ,να δηλώσω τις αυθαιρεσίες , να εκδόσω άδεια οικοδομής για αυτά που μπορούν να δηλωθούν ως νόμιμα και να ολοκληρώσω την κατασκεύη με τις αντίστοιχες άδειες αποπεράτωσης.Ενώ το 2/2012 ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου είχε πεί να προχωρήσω τις μελέτες ,ο πελάτης λόγω της κατάστασης που επικρατούσε στα ζητήματα της χώρας ήθελε να σταματήσουμε.Τώρα που ο πελάτης επανήλθε , εγώ ρωτώντας εκ νέου τον μηχανικό της πολεοδομίας για το ίδιο θέμα μου απάντησε ΄ότι παρόλο που έχει ήδη προχωρήσει στην έκδοση αδειας τουλάχιστον δύο ίδιων περιπτώσεων πλέον έχει αλλάξει το σκεπτικό του και θα πρέπει να είναι στατικά ανεξάρτητα το αυθαίρετο τμήμα της κατασκεύης και το προς 'εκδοση αδέιας και με βραχυκ΄υκλωσε.Εχει κανέις αναλογή περίπτωση και πως το χειρίστηκε (ερώτημα στην ΔΟΚΚ?)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με παλαιότερες ερμηνευτικές εγκυκλίους του ΓΟΚ (δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στον ΝΟΚ, ακόμα) για να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης θα πρέπει όλο το κτίριο να μην αντικείται στις διατάξεις ή του χρόνου κατασκευής ή τις σημερινές.

Το έχουμε ξανασυζητήσει και με άλλους συναδέλφους, κι η άποψή μου είναι ότι, πράγματι πρέπει το ¨τακτοποιούμενο¨ τμήμα να είναι ¨ανεξάρτητο¨ από το ¨νομιμοποιούμενο¨.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερεται πουθενα αυτο που ισχυριζεται ο υπαλληλος.

 

τακτοποιηση σημαινει εξαιρεση απο κατεδαφιση και δυναται να εκδοθει αδεια νομιμοποιησης με ταυτοχρονη τακτοποιηση ανεξαρτητως της φυσης των αυθαιρεσιων.(στατικα εξαρτημενα η μη.)ισα ισα που στις μικροπαραβασεις η απαιτηση ειναι για μη αυτοτελη χωρο.νομιζω οτι υπαρχει λαθος δρομος στο σκεπτικο σας.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.