Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Η/Μ για συνεργείο


Recommended Posts

γνωρίζει κανείς αν χρειάζετε μελέτη θέρμανσης για συνεργείο???το τμήμα συγκοινωνιων μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητο, αλλά η πολεοδομία μου είπε οτι λόγω κυβικών χρειάζετε θέρμανση σε όλο το χώρο και όχι μόνο στα γραφεία όπως του είπα....αν κάποιος του έχει τύχει κάτι παρόμοιο θα με βοηθούσε αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ζητάει η πολεοδομία θα κάνεις τη μελέτη κα ότι άλλες μελέτες απιτούνται (λόγω όγκου), ανεξάρτητα αν θα την εφαρμόσει ο εργοδότης σου.

 

Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα απο την μεριά σου, όταν θα πρέπει να δώσεις υπ. δήλωση στη πολεοδομια οτι εφαρμόστηκαν όλες οι Η/Μ μελέτες που προβλέπονται απο την οικ. άδεια.

 

Θα δώσεις ΨΕΥΤΙΚΗ υπ. δήλωση ?

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα είναι οτι προσωπικά απο την εμπειρία μου σπάνια βρίσκεις συνεργεία που να θερμαίνονται...και δεν είναι πρόβλημα μόνο η υπευθυνη δήλωση..είναι και με τους ελεγκτες δόμησης πρόβλημα..αν παρουσιάσω μελέτη θέρμανσης θα μου ζητήσουν να την δουν και στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δίκιο, ξέχασα τους ελεκτές δόμησης

 

Όμως όσο αφορά αν τα συνεργεία έχουν θέρμανση ή οχι, η αλήθεια είναι οτι τα συνεργεία γειτονιάς δεν έχουν, όμως ένα συνεργείο (καποιου όγκου όπως το δικό σου) σίγουρα πρέπει να διαθέτει και δεδομένου οτι το δικό σου περνάει απο πολεοδομία πρέπει να γίνουν όλες οι Η/Μ και σύμφωνα με το ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Θα φανεί χαζή η ερώτηση, αλλά έχεις στα χέρια σου την χρήση γης;

 

Απαγορεύεται το συνεργείου εντός σχεδίου πόλεως και οικισμού. Μου είχε τύχει πελάτης που δεν ήξερε ότι είχε αλλάξει το σχέδιο του οικισμού και ήταν ένα τμήμα του οικοπέδου εντός οικισμού. Η ειρωνία είναι πως ούτε το 2% του οικοπέδου δεν ήταν εντός οικισμού αλλά ήταν αρκετό ώστε η χρήση γης να είναι αρνητική.

 

Απ'ότι καταλαβαίνεις δεν μπορούσε να πάρει περιβαλλοντική.

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ-78/88 (ΦΕΚ-34/Α/25-2-88)

Καθορισμός των όρων και προϋποθέσεων ίδρυσης και

λειτουργίας συνεργείων συντήρησης και επισκευής αυτοκινήτων,

μοτοσυκλετών και μοτοποδηλάτων, καθώς και της διαδικασίας

χορήγησις αδειών ίδρυσης και λειτουργίας αυτών.

 

ΑΡΘΡΟΝ-10.

Θέρμανση.

"Η θέρμανση των αιθουσών του συνεργείου δεν είναι υποχρεωτική. Εφόσον όμως ο εκμεταλλευτής του συνεργείου επιθυμεί την εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης, θα υποβάλλεται απαραίτητα μελέτη σύμφωνα με το ΓΟΚ και τις λοιπές συναφείς διατάξεις, από τον κατά νόμο υπεύθυνο και θα τηρούνται επιπλέον οι εξής όροι και προϋποθέσεις:"

(Το πρώτο εδάφιο του Αρθ-10 τίθεται ως αντικατεστάθη σύμφωνα με το Αρθ-9 παρ.1 του ΠΔ-38/96 ΦΕΚ-26/Α/16-2-96).

Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομια μου ζητησε την μελέτη θέρμανσης...το τμήμα συγκοινωνιών δεν χρειάζετε μελέτη θέρμανσης...το Π.Δ. 78/88 αφορά το τμήμα συγκοινωνιών....

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία κάνει λάθος. Την μελέτη θέρμανσης (ή ηλεκτρ ή υδρευσης-αποχ) δεν την χρειάζεται (ως μελέτη) και δεν την ελέγχει το συγκοινωνιών. Το ΠΔ αναφέρεται (μεταξύ άλλων και σε) κτιριολογικές απαιτήσεις όπως πχ.:

 

ΑΡΘΡΟΝ-7.

Επίπεδα με κλίση.

"1. Η εντός και εκτός των συνεργείων κλίση των ανόδων - καθόδων, σε σχέση με το οριζόντιο δάπεδο, δεν υπερβαίνει το 20% καθ'όλο το μήκος τους. Ειδικά για συνεργεία ωφέλιμης επιφάνειας μικρότερης των 100 τετραγωνικών μέτρων επιτρέπεται κλίση μέχρι

25%. Σε περίπτωση υπερυψωμένου συνεργείου με είσοδο επί της ρυμοτομικής γραμμής, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την προσπέλαση των οχημάτων στο συνεργείο κινητές ράμπες ανεξαρτήτως κλισης, εφόοσν η υψομετρική διαφορά του δαπέδου του συνεργείου

από το πεζοδρόμιο δεν υπερβαίνει τα 0,60 μέτρα. Η πολεοδομία κάνει λάθος.

 

Το ΠΔ έχει εφαρμογή σε όλες τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες γιά τα αντίστοιχα θέματα.

Γνώμη μου : Ζήτα το εγγράφως μνημονεύοντας στην αίτησή σου το ΠΔ

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

μίλησα και με 2η πολεοδομία στον νομό μου και μου είπε το ίδιο πράγμα...οτι χρειάζετε μελέτη θέρμανσης και οτι υπεύθυνη για τις μελέτες είναι η πολεοδομία...και μου ανέφεραν σαν παράδειγμα οτι υπάρχει μια διάταξη του συγκοινωνιών που επιτρέπει στο τμήμα συγκοινωνιών να δεχτεί να γίνει συνεργείο σε αγροτική αποθήκη χωρίς να γίνει αλλαγή χρήσης..αντίθετα η πολεοδομία ζητάει απαραίτητα αλλαγή χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

Από τον Κτιριοδομικό (Αρθρο 25-Η υπογράμμιση δική μου):

..........

2. Σε περίπτωση αίτησης για χορήγηση οικοδομικής αδείας, για την ανέγερση νέου ή προσθήκης κατ'επέκταση ή καθ'ύψος υφισταμένου κτιρίου συνολικού ΣΔ μεγαλυτέρου των τριακοσίων τετραγωνικών μέτρων (300 τ.μ.) και συνολικού όγκου μεγαλυτέρου των 1300 κυβικών μέτρων και ανεξάρτητα του όγκου σε περίπτωση κτιρίου με περισοτέρους από τρεις (3) ορόφους, απαιτείται η υποβολή όλων των μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων που προβλέπονται στο κτίριο καθώς και δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών.

 

Το εάν χρειάζεται θέρμανση η όχι κάποιο κτίριο προβλέπεται από την παραμονή ατόμων σε αυτό σε συνδυασμό με την χρήση του. Δηλ σε χυτήριο μετάλλων ή παρασκευαστήριο πάγου θα ζητούσαν μελέτη θέρμανσης? ¨Η σε στεγασμένη αποθήκη βάμβακος ηλεκτρολογικά.

Το συγκεκριμένο ΠΔ καλύπτει αυτό ακριβώς: Καθορίζει τις ελάχιστες απαιτήσεις που πρέπει να πληρούν οι συγκεκριμένες δραστηριότητες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.