Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική ΦΠΑ - πρώτες απορίες


Recommended Posts

Νέος και παντελώς άσχετος με τα φορολογικά θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια μιας και για να πάω τώρα σε λογιστή δεν ξέρω καν αν προλαβαίνω. Έτσι λέω να την φτιάξω πρώτη φορά μόνος μου την περιοδική, η οποία όπως είδα λήγει αύριο!

 

Αρχικά να πώ οτι έχω απλά 2 αποδείξεις με λεφτά που πήρα από κάποιες μελέτες που έκανα και 2 τιμολόγια από ένα πισί που πήρα και κάτι ηλεκτρολογικά (ασφάλειες και διάφορα άλλα) τα οποία όπως είδα εκπίπτουν 100%.

 

Γράφω λοιπόν στην περιοδική μόνο αυτά, σαν εκροές και σαν εισροές αντίστοιχα ώστε να γίνει ο συμψηφισμός φπα? Γραφω πουθενα αλλού τίποτα άλλο, πχ διάφορες άλλες αποδείξεις ή αυτές επειδή δεν εκπίπτουν πάνε μόνο στην φορολογική δήλωση στο τέλος?

Με τα του τσμέδε τι γίνεται?

Τέλος βλέπω και ένα κουτάκι, το 357 που λέει δαπάνες γενικά έξοδα. Εκεί τι πηγαίνει?

 

Όποιος μπορεί να μου ρίξει λίγο φώς μιας και τώρα ξεκίνησα το ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν είναι τόσο απλά και επιφανειακά αυτά τα πράγματα!

Αν δεν το έχεις ξανακάνει και δεν το γνωρίζεις πολύ καλά, θα σε συμβούλευα να μη κάνεις τίποτα μόνος σου, να απευθυνθείς σε ένα λογιστή, τουλάχιστον τα πρώτα δύο - τρία 3μηνα, να σε καθοδηγήσει, να σου κάνει τις περιοδικές και τις εγγραφές στο βιβλίο σου και στη συνέχεια, αν πιστεύεις ότι, μπορείς να τα καταφέρεις, να συνεχίσεις μόνος σου.

Δεν ...."παίζουν" με τα φορολογικά!

Εξάλλου, από ότι βλέπω, είσαι μηχανικός δεν είσαι φοροτέχνης - λογιστής.

Αν σε πόναγε π.χ. το δόντι σου, θα το έφτιαχνες μόνο σου, ή θα πήγαινες σε οδοντίατρο;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αν κ δεν με βοήθησε αρκετά. Εσύ καλά τα λές αλλά που λεφτά για τέτοια έξοδα? Εδώ δεν βγαίνει το τσμέδε, θα δίνω 40ε/μήνα σε λογιστές? Αλλά όπως καταλαβαίνω μετά από αρκετό ψάξιμο, είναι αναγκαίο να γίνει κ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δώσεις δυό - τρεις φορές στην αρχή, εκμεταλλεύσου το για να μάθεις!

Αν δεν το κάνεις, θα τα δώσεις διπλά και τρίδιπλα στο τέλος...

 

Και μετά ...καλές δουλειές!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Στο κουτάκι γενικά έξοδα βάζεις όλες τις δαπάνες που αφορούν το γραφείο σου εκτός απο τα πάγια. Γι'αυτό δεν σου υπολογίζει στο συγκεκριμένο κελί αυτόματα το ΦΠΑ η φόρμα της Γ.Γ.Π.Σ., επειδή τα γενικά έξοδα μπορεί να βαρύνονται με διαφορετικούς συντελεστές ΦΠΑ.

Πάγια είναι οι Η/Υ, μηχανήματα για την δουλειά, εκτυπωτές κλπ.

Τα πάγια πρέπει να τα αποσβέσεις με συντελεστή που καθορίζεται απο τη νομοθεσία.

Οι περιοδικές είναι απλές γενικά αλλά θεωρώ πως πρέπει να έχεις κάποιον λογιστή διότι θα μπλέξεις με τα πάγια και γενικώς δεν θα ξέρεις που να βάλεις τι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πάγια είναι οι Η/Υ, μηχανήματα για την δουλειά, εκτυπωτές κλπ.

 

Αυτά δεν θεωρούνται πάγια που χρειάζονται απόσβεση αν η αξία τους υπερβαίνει τα 1.200 ευρώ? Έτσι τουλάχιστον θυμάμαι, άλλαξε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Σε οτιδήποτε είναι πάγιο αξίας άνω των 1.200€, πρέπει να γίνεται απόσβεση, εκτός από τους Η/Υ όπου ανεξαρτήτως αξίας (όσο υψηλή και αν είναι αυτή) δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση απόσβεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οτιδήποτε είναι πάγιο αξίας άνω των 1.200€, πρέπει να γίνεται απόσβεση, εκτός από τους Η/Υ όπου ανεξαρτήτως αξίας (όσο υψηλή και αν είναι αυτή) δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση απόσβεσης.

 

 

Η απόσβεση είναι δικαίωμα του φορολογούμενου και όχι υποχρέωσή του. Οι αποσβέσεις είναι υποχρεωτικές υπό την ένοια ότι αν δε γίνουν στον κατάλληλο χρόνο (διαχειριστική περίοδος) χάνεις το δικάιωμα να τις κάνεις σωρευτικά. Η απόσβεση γίνεται σε κάθε πάγιο στοιχείο (πλην της γης) ανεξαρτήτως της αξίας αυτού με βάση τους συντελεστές που προβλέπει η φορολογική νομοθεσία.

Υπόψιν και μια λεπτομέρεια. Μπορεί μεν οι αποσβέσεις να είναι προεραιτικές πλην όμως στην περίπτωση που υπάρχουν πάγια που επιδέχονται απόσβεση και αυτή δεν έχει γίνει και δεν έχει καταχωρηθεί στα έξοδα, αν κάνετε αυτοέλεγχο αυτός δεν ισχύει (αν σας πάρουν είδηση φυσικά..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.