Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

http://thumbnails-visually.netdna-ssl.com/what-part-of-legal-immigration-dont-you-understand_50290c8272a8d_w1500.jpg.

 

Η παραπάνω photo αν και χιουμοριστική, υποδεικνύει πόσο δύσκολο είναι να πάρεις πλέον visa για ΗΠΑ, άρα οι αιτήσεις σου εκεί είναι χάσιμο χρόνου. Για Καναδά και Αυστραλία νομίζω παίζει skilled migration scheme για χορήγηση visa, καλό είναι να το ψάξεις συστηματικά πριν συνεχίσεις να κάνεις αιτήσεις ντουγρού. Σε ποια χώρα στην Ευρώπη κάνεις αιτήσεις? Δεν είμαι σε θέση να μιλήσω για την Ευρώπη γενικά καθώς και για τα άλλα μέρη στα οποία στέλνεις αιτήσεις, αλλά επειδή είμαι Γερμανία και ξέρω τι  γίνεται εδώ, θα σου πω μόνο οτι αν δεν ξέρεις καλά τη γλώσσα, απλά ξέχνα το. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

 

Ευχαριστω  για ολες τις απαντησεις συναδελφοι.

 

1.Οποτε την Αγγλια την ξεχναω γιατι δεν εχω διευθυνση εκει ουτε τηλ ουτε εχω social security ουτε γνωστο  να με φιλοξενησει...τα λεφτα μου δεν μου φτανουν παρα μονο να παω να μεινω λιγες μερες εκει.....

 

2.Φιλε topac,ειμαι πολιτικος μηχανικος του ΑΠΘ( οπως εγραψα με μια δεκαετη εμπειρια στην Ελλαδα οχι σε ενα τομεα..σε διαφορα εργα αδειες- οικοδομες- οδοποιια-αυθαιρετα) οποτε civil engineer αλλα ολες οι θεσεις που βλεπω ειναι , site engineeer ,design, planning quantity surveyor,estimator ,quality control, project engineer,project manager .....τι να βαλω;;;   δουλεια θελω δεν ειμαι υπερ-ειδικος σε κατι ουτε σπουδασα εξω ουτε δουλεψα εξω...

οποτε να βαλω "σαλτσα" το βιογραφικο αναλογα την θεση και αναλογα την χωρα  μου λετε;;;

 

3.οι εταιριες που λετε,εχω γραφτει σε καποιες,ειναι παγκοσμιου φημης και δεχονται χιλιαδες αιτησεις απο ολο τον κοσμο...πχ 500 βιογραφικα για μια θεση για τα εργα στις αραβικες χωρες!!! οποτε........

 

υ.γ. δυσκολα τα πραγματα για εξω και οπως παω αντιο το μηχανιλικι..κριμα οι σπουδες....

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω  για ολες τις απαντησεις παιδες.

 

1.Οποτε την Αγγλια την ξεχναω γιατι δεν εχω διευθυνση εκει ουτε τηλ ουτε εχω social security ουτε γνωστο  να με φιλοξενησει...τα λεφτα μου δεν μου φτανουν παρα μονο να παω να μεινω λιγες μερες εκει.....

 

2.ειμαι πολιτικος μηχανικος( οπως εγραψα με μια δεκαετη εμπειρια στην Ελλαδα οχι σε ενα τομεα..σε διαφορα εργα αδειες- οικοδομες- οδοποιια-αυθαιρετα) οποτε civil engineer αλλα ολες οι θεσεις που βλεπω ειναι , site engineeer ,design, planning quantity surveyor,estimator ,quality control, project engineer,project manager .....τι να βαλω;;;   δουλεια θελω δεν ειμαι υπερ-ειδικος σε κατι ουτε σπουδασα εξω ουτε δουλεψα εξω...

να βαλω "σαλτσα" το βιογραφικο αναλογα την θεση και αναλογα την χωρα  μου λετε;;;

 

3.οι εταιριες που λετε,εχω γραφτει σε καποιες,ειναι παγκοσμιου φημης και δεχονται χιλιαδες αιτησεις απο ολο τον κοσμο...πχ 500 βιογραφικα για μια θεση για τα εργα στις αραβικες χωρες!!! οποτε λιγο δυσκολο σε αυτες....

 

υ.γ. δυσκολα τα πραγματα για εξω και οπως παω αντιο το μηχανιλικι..κριμα οι σπουδες....

 

Από την προϋπηρεσία σου θα πρέπει να στοχεύσεις σε κάτι συγκεκριμένο. Για να καταλάβεις, εγώ στο δικό μου το βιογραφικό αν και έχω προϋπηρεσία σε διάφορα μελετητικά γραφεία στόχευσα στην τελευταία μου δουλειά που ήταν επιστημονικός συνεργάτης σε ΔΕΥΑ και ειδικότερα σε βιολογικό καθαρισμό.Οπότε, αν και έχω προϋπηρεσία σαν Design Engineer και HVAC Engineer, προτιμώ να κυνηγώ θέσεις Mechanical Engineer - Water που είναι θέσεις σε εταιρίες νερού (ιδιωτικές) στην Αγγλία.Δες  σε ποιό τομέα έχεις πιο δυνατή προϋπηρεσία και φτιάξε το βιογραφικό σου με τέτοιο τρόπο ώστε να προωθήσεις αυτό το κομμάτι.Είναι θέμα δηλαδή του πως θέλεις να πουλήσεις τον εαυτό σου.Για την Αγγλία εάν θέλεις να πας για δουλειά, μπορεί μεν να είναι πιο δύσκολο αν δεν έχεις κάπου να μείνεις, αλλά όχι ακατόρθωτο. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι hostel και δουλειά σε οτιδήποτε (supermarket,κατάστημα ρούχων κτλ) μέχρι να βρεις κάτι στο αντικείμενό σου και καλύτερα σε κάποια πόλη σχετικά μικρή (όχι Λονδίνο με τίποτα δηλαδή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

2.Φιλε topac,ειμαι πολιτικος μηχανικος του ΑΠΘ( οπως εγραψα με μια δεκαετη εμπειρια στην Ελλαδα οχι σε ενα τομεα..σε διαφορα εργα αδειες- οικοδομες- οδοποιια-αυθαιρετα) οποτε civil engineer αλλα ολες οι θεσεις που βλεπω ειναι , site engineeer ,design, planning quantity surveyor,estimator ,quality control, project engineer,project manager .....τι να βαλω;;;   δουλεια θελω δεν ειμαι υπερ-ειδικος σε κατι ουτε σπουδασα εξω ουτε δουλεψα εξω...

οποτε να βαλω "σαλτσα" το βιογραφικο αναλογα την θεση και αναλογα την χωρα  μου λετε;;;

 

Ο μηχανικός "λίγο απ' όλα" είναι Ελληνικό φαινόμενο και δυστυχώς δεν έχει πέραση στην παγκόσμια αγορά. Βάλε τουλάχιστον ένα συγκεκριμένο στόχο για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε μια συγκεκριμένη χώρα/περιοχή. Φτιάξε το βιογραφικό προσανατολισμένο ανάλογα. Η "σάλτσα" αν είναι "μούφες" δεν θα σε βοηθήσει, αντιθέτως θα τα βρεις σκούρα. Το ζητούμενο είναι απλά να τονίσεις αυτά που σ'ενδιαφέρουν περισσότερο με κατάλληλο τρόπο και το βιογραφικό να είναι λιτό συνοπτικό και στοχευμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να δοθεί ένα παράδειγμα αυτού του κατάλληλου τρόπου σύνταξης του βιογραφικού του συναδέλφου για να το έχουμε υπόψη όλοι μας?

 

Ποιός θα μπορούσε να είναι ο πλησιέστερος στόχος του, σύμφωνα με τις δουλειές που έχει κάνει ως τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις ασχοληθεί σε περισσότερους από έναν τομείς, σαφώς δεν είναι κακό, αλλά μάλλον μοιάζει περίεργο για τους έξω, αφού στο εξωτερικό συνηθιζεται να είναι εξειδικευμένος ο μηχανικός. Τον Structural Engineer για παράδειγμα, δεν τον θέλουν για να κάνει σχέδιο, γι' αυτό έχουν τον Structural Technician. Τον θέλουν για να στήσει το μοντέλο, να κάνει τους υπολογισμούς και μετά να δώσει τα αποτελεσματα στον Technician και να τον καθοδηγήσει να κάνει τα σχέδια στο AutoCad ή όποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα δουλεύουν. Όπως καταλαβαίνεις και μάλλον ξέρεις, τα πράγματα λειτουργούν εντελώς διαφορετικά έξω και αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να κοιτάξεις να επικεντρωθείς σε ένα μόνο τομέα (εσύ θα κρίνεις πιο είναι το δυνατό σου σημείο). Λες ότι σε πήραν  5-6 τηλέφωνα. 

Τί ήταν αυτοί που σε πήραν, απευθείας εργοδότες ή recruiters. Επειδή πιστεύω ότι μάλλον recruiters θα σε πήραν τηλέφωνο, όταν μιλάς μαζί τους ξεζούμιζέ τους στις ερωτήσεις, πρωτα απ' όλα για να καταλάβεις αν έχουν όντως διαβάσει το βιογραφικό σου, αλλά και αν υπάρχει πραγματικά η θέση που διαφημίζουν ή αν απλά θέλουν να γεμίζουν την database τους με βιογραφικά για να δείξουν στον προϊστάμενό τους ότι κάτι κάνουν.

Δεν είναι κακο, ρώτα τους στην ψύχρα τί είδαν στο βιογραφικό σου που τους άρεσε, γιατί σε ξεχώρισαν από το σωρό και αν  έχουν σκοπό να σε προωθήσουν. Ρώτα λεπτομέρειες για τη δουλειά, ρώτα πιος είναι ο πελάτης τους. Με λίγα λόγια προσπάθησε αφενός να είσαι σίγουρος ότι υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον αφετέρου δε να δείξεις ότι πραγματικά ψάχνεις και δεν είσαι τυχοδιώκτης. Α και μην ρωτάς ποτέ εσύ για λεφτα, περίμενε να σε ρωτήσουν αυτοί πρώτα. Μην βάλεις σάλτσες στο βιογραφικό σου, ακόμη και να τους πείσεις σε πρώτη φάση όταν θα έρθει η ώρα της face to face συνέντευξης θα καταλάβουν τι πραγματικά ξέρεις και τι όχι

 

Για την Αγγλία συγκεκριμένα, ξέρω ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε Structural Engineers. Είναι όντως σημαντικό μειονέκτημα το ότι δεν μένεις εκεί και οι περισσότεροι με το που βλέπουν ξένο τηλέφωνο πετάνε το βιογραφικό σου στα σκουπίδια. Υπαρχουν όμως και κάποιοι (recruiters κυρίως) που θα σε πάρουν τηλέφωνο. Όταν σε πάρουν θα σε ρωτήσουν ποια είναι τα σχέδιά σου. Πιστεύω ότι εκεί είναι όλο το παιχνίδι. Αν τους πείσεις ότι ψάχνεις σοβαρά, λέγοντάς τους ας πούμε ότι έχεις σκοπό να πας Αγγλία την τάδε ημερομηνία και να καθήσεις κάποιο χρονικό διάστημα (1-2 εβδομάδες) μόνο και μόνο για να βρεις δουλειά τότε υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να ασχοληθούν μαζί σου. Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να διπλο-τριπλο τσεκάρεις τον recruiter και είναι καλύτερο να προτιμήσεις να δουλέψεις με μεγάλες εταιρείες τύπου Randstad, Hays κλπ. Αν σου δώσουν το πράσινο φως ότι έλα και θα σου κανονίσουμε συνεντεύξεις, η γνώμη μου είναι να πας.

 

Σίγουρα δεν είναι εύκολο, θέλει υπομονή και επιμονή και δυστυχώς και αρκετά χρήματα..................

 

Για τις Αραβικές χώρες ειλικρινά δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει το πράγμα, πάντως το PMP που έχεις νομίζω πως είναι δυνατό χαρτί.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη

 

Υ.Γ. Το National Insurance Number (για Αγγλία) μην σε απασχολεί, όταν βρεις δουλειά θα σου βγάλει ο εργοδότης σου, δεν θα κολήσει εκεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να δοθεί ένα παράδειγμα αυτού του κατάλληλου τρόπου σύνταξης του βιογραφικού του συναδέλφου για να το έχουμε υπόψη όλοι μας?

 

Ποιός θα μπορούσε να είναι ο πλησιέστερος στόχος του, σύμφωνα με τις δουλειές που έχει κάνει ως τώρα?

 

Έλα στην θέση του εργοδότη ή του agent που θα πάρει το βιογραφικό σου στα χέρια του, τί θέλει να δει; Ένα περιεκτικό βιογραφικό που θα έχει στην αρχή τα στοιχεία επικοινωνία, τις σπουδες (συνοπτικα) δηλαδή Πανεπιστήμιο και τίτλος πτυχίου και από κάτω την προϋπηρεσία: Τίτλο που έφερες στην εργασία (Site Supervisor π.χ), διάστημα που εργάστηκες και από κάτω συνοπτικά το τί έκανες εκεί παράδειγμα:

 

PAPADOPOULOS S. A         Graduate Engineer - Mechanical Engineer

 

June 2009 - March 2010

 

 

        Operated as on-site employee supervisor in order to deliver a range of diverse projects

 

·         Led project scheduling and budgeting to successfully and quickly complete engineering  projects.

 

·         Read and interpreted blueprints, technical drawings, schematics and computer-generated reports

 

·         Responsible for the enforcement of safety rules and regulations on the construction site

 

 

Μετά συνεχίζεις αντίστοιχα και βάζεις την προηγούμενή σου εμπειρία και στο τέλος καταλήγεις με κάποια εξτρά όπως δίπλωμα οδήγησης, certifications και γλώσσες. Πρέπει να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι το απλό είναι και το καλύτερο και να κρατήσεις το μέγεθος του CV μέχρι 3 σελίδες γιατί μετά κουράζει

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα στην θέση του εργοδότη ή του agent που θα πάρει το βιογραφικό σου στα χέρια του, τί θέλει να δει; Ένα περιεκτικό βιογραφικό που θα έχει στην αρχή τα στοιχεία επικοινωνία, τις σπουδες (συνοπτικα) δηλαδή Πανεπιστήμιο και τίτλος πτυχίου και από κάτω την προϋπηρεσία: Τίτλο που έφερες στην εργασία (Site Supervisor π.χ), διάστημα που εργάστηκες και από κάτω συνοπτικά το τί έκανες εκεί παράδειγμα:

 

Στην πρώτη παράγραφο, κάτω από στοιχεία επικοινωνίας κλπ  καλό θα είναι να βάλεις το λεγόμενο career objective. Μια παράγραφο που να λέει συνοπτικά πιος είσαι τι έχεις κάνει και τι ψάχνεις. Οι agents κοιτάνε το κάθε βιογραφικό πολύ λίγο και πρέπει να τους κινήσεις το ενδιαφέρον να το κοιτάξουν και παρακάτω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη παράγραφο, κάτω από στοιχεία επικοινωνίας κλπ  καλό θα είναι να βάλεις το λεγόμενο career objective. Μια παράγραφο που να λέει συνοπτικά πιος είσαι τι έχεις κάνει και τι ψάχνεις. Οι agents κοιτάνε το κάθε βιογραφικό πολύ λίγο και πρέπει να τους κινήσεις το ενδιαφέρον να το κοιτάξουν και παρακάτω

Μπορείς να το κάνεις κι αυτό αλλά εάν σου ζητάει cover letter καλύτερα θα ήταν τέτοιου είδους στοιχεία να τα γράψεις εκεί

Link to comment
Share on other sites

Πάλι λέμε γενικότητες, ενώ έχουμε συγκεκριμένες πληροφορίες από το φίλο μας: 10 χρόνια έβγαζε άδειες, τακτοποιούσε αυθαίρετα και συμμετείχε και σε κάποια έργα οδοποιϊας. Πώς ακριβώς πρέπει να τα παρουσιάσει ώστε να κάνει την καλύτερη δυνατή εντύπωση? Να πει ότι είναι μελετητής οικοδομικών έργων που ψάχνει μια θέση σ' αυτό το αντικείμενο? Και να γράψει ως πρόσθετη πληροφορία την εργοταξιακή εμπειρία σε έργα οδοποιϊας?

 

Επίσης, τα οικοδομικά έργα του μάλλον θα είναι μονοκατοικίες. Πόσο πρέπει να αναλύσει αυτή του τη δραστηριότητα? Να πει πόσες έχτισε? Να δώσει δείγματα της δουλειάς του?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.