Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Μονο 5 λιρες την μερα φαγητο ,στην Ελλαδα τρωω πιο πολλα !!!!και διαμονη σε χοστελ;;;θα λιωσω εκει δηλαδη... Και θα χαλασω μονο 1500 σε ενα μηνα;;;εγω τα υπολογιζω πολυ περισσοτερα ειδικα για λονδινο..τουλαχιστον 2.500-3000

Ε οχι και τοσα λεφτα, για να βρεις δουλεια πας οχι να κανεις dolce vita.Εγω πηγα περυσι 10 μερες χωρις να πληρωσω σπιτι, ημουν καθε μερα εξω, μπυρες, φαγητο σε μαγαζια , ρουχα κτλ και εφαγα 400 λιρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενας μηχανικος ιδιωτης που κανει μια οικοδομη απο την αρχη εως το τελος εχει να αντιμετωπισει εκατονταδες προβληματα μελετης και κατασκευης ,πολεοδομιες, συνεργεια ,υπεργολαβους κλπ

 

πράγματι, ένας τέτοιος μηχανικός μπορεί χαλαρά να υπερκαλύπτει τις ανάγκες της θέσης.

το θέμα είναι πώς θα το κάνει αυτό πιστευτό στους κόπανους των εταιρειών που διαβάζουν τα βιογραφικά...

Link to comment
Share on other sites

πράγματι, ένας τέτοιος μηχανικός μπορεί χαλαρά να υπερκαλύπτει τις ανάγκες της θέσης.

 

 

Όχι δεν μπορεί.-

 

Το έχω πει και θα το ξαναπώ: ο Μηχανικός που έχει μάθει στο one man show δεν έχει μέλλον σε εταιρίες του εξωτερικού. Συγνώμη αν θα πικράνω μερικούς, αλλά έτσι είναι.

Edited by Topap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

One man show μπορεί να υπάρχει, αρκεί το προϊόν/υπηρεσία που πουλάει ο εκάστοτε μηχανικός να είναι στοχευμένο και εξειδικευμένο. Το έχουν ξαναπεί οι συνάδελφοι πιο πάνω.
Δεν μπορείς να πουλήσεις το ότι κάνεις τα πάντα και συμφερεις. Κάνω λίγο από όλα σημαίνει κάνω τίποτα καλά και λίγο μέτρια τα πάντα.
Η συμβουλή μου είναι κάποιος να εστιάσει σε αντικείμενο που του αρέσει και να προσπαθήσει να πουλήσει αυτό στοχευμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει μάθει έτσι επειδή δε του δόθηκε ακόμα η ευκαιρία να εργαστεί σε κάποια εταιρεία, δε σημαίνει ότι δε θα μπορέσει να προσαρμοστεί στην εταιρική κουλτούρα. Δεν επέλεξαν όλοι το one man show από ιδεολογία, αλλά από ανάγκη. Σίγουρα βέβαια θα προτιμηθεί κάποιος που είναι ήδη μαθημένος, αλλά νομίζω ότι ο αριθμός των διαθέσιμων μαθημένων δεν είναι ατελείωτος.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ισχύει αυτό που λες Γιώργο, αλλά δεν συζητάμε για την προσωπική εμπειρία του καθενός, αλλά για το ποιοι είναι οι κανόνες της Ευρωπαϊκής αγοράς. Συμβουλή μου είναι να ξεκινήσει κάποιος από σχετικά απλή θέση και να μετακινηθεί αργότερα σε ποιο Senior θέση. Ξέρω πως κάποιος που δεν έχει δουλέψει εξωτερικό του φαίνονται λίγο παράλογα αυτά, αλλά δεν γίνεται να ζητάς "δουλειά να ναι και ότι να ναι ". Εδώ πέρα ο υποψήφιος για δουλειά,έχει διαπραγματευτική δύναμη και περιμένουν από σένα να ξέρεις τι δουλειά ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα οτι καλυπτει αναγκες μιας θεσης( ο ιδιωτης ελευθ.επαγγελματιας)εγω απαντησα οτι δεν ειναι μηχανικαρας ο μηχανικος που δουλευει χρονια σε μια εταιρεια και κανει επιμετρησεις ή κοιτα το χρονοπρογραμμα μονο...σε σχεση με καποιον ιδιωτη που κανει εργολαβιες ή οικοδομες,,,

εγω εχω δουλεψει και σε κατασκευαστικη-εργοταξιο και σαν ιδιωτης και στο δημοσιο σαν μελετητης...αλλα στις μεγαλες εταιριες δεν ειχα μεσον να παω!!!

anyway η λυση ειναι κανω αιτησεις μονο junior θεσεις ή site engineer ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τις όποιες άδειες ή τα όποια αυθαίρετα τα έχω αφαιρέσει πλήρως από το βιογραφικό μου.

Συμφωνώ με την λογική ότι πρέπει να συντάσσεις το βιογραφικό αναλόγως με την δουλειά που ψάχνεις.

Η εμπειρία σε οικοδομικά έργα μπορεί να περιγραφεί είτε σαν designer/structural engineer είτε σαν architectural designer (αν θέλεις να εστιάσεις εκεί και να πιάσεις μια αντίστοιχη δουλειά με λίγες ελπίδες από την στιγμή που δεν έχει πτυχίο αρχιτεκτονικής) είτε ως supervisor/construction manager κτιριακών αν στοχέυεις ανάλογη δουλειά. Το θέμα είναι ότι αν έχεις να παρουσιάσεις μόνο μονοκατοικίες η εμπειρία αυτή είναι αντικειμενικά. οπότε δεν μπορείς να το φουσκώσεις περισσότερο γιατί κάπου θα φανεί.

Θυμάμαι σε μία συνέντευξη που με ρωτήσαν ποιο είναι το μεγαλύτερο κτίριο που έχω μελετήσει σε τετραγωνικά.

Το βιογραφικό είναι πολύ σημαντικό κομμάτι αλλά περισσότερο η γνωριμία/σύσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Για μας τους μηχανικούς που έχουμε εμπειρία μόνο από την Ελληνική πραγματικότητα, είναι δύσκολο, τουλάχιστον στην αρχή, να καταλάβουμε πως λειτουργούν τα πράγματα έξω.  Το θέμα είναι ότι σε κάθε χώρα έχουν και άλλες απαιτήσεις. Κατά τη γνώμη μου πάντα, στη Μέση Ανατολή ας πούμε θέλουν έτοιμους μηχανικούς με εμπειρία  κυρίως σε μεγάλα έργα και μεγάλες εταιρείες έτοιμους να είναι παραγωγικοί από την 1η μέρα. Στην Αγγλία νομίζω πως είναι περισσότερο ευέλικτοι και έχουν ως γνώμωνα να μπορούν να επενδύσουν σε σένα και στις γνώσεις σου και σε πολλές περιπτώσεις έχουν τη διάθεση να σε εκπαιδεύσουν. Θα πρέπει όμως να αντέχεις να ξεκινήσεις από χαμηλά και με μάλλον λίγα χρήματα 

Ο one man show μηχανικός μπορεί πιστεύω να σταθεί στην Ευρωπαϊκή αγορά αν μπορέσει να εστιάσει, όπως σωστά είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω, σε έναν τομέα. Το πως θα βρεις τον τομέα που θα εστιάσεις εξαρτάται από πολούς παράγοντες. Τι σου αρέσει, σε τι έχεις περισσότερο εμπειρία, σε ποιον τομέα βλέπεις ότι έχεις περισσότερο ανταπόκριση από agents και εργοδότες και αντίστοιχα προσαρμόζεις το βιογραφικό σου.

Το ξαναλέω, στην Αγγλία τουλάχιστον όλο το παιχνίδι παίζεται με του agents (ποτέ δεν κατάλαβα το γιατί, αλλά έτσι είναι). Αν καταφέρεις να βρεις κάποιον agent που πιστεύει ότι μπορεί να βγάλει λεφτά από σένα έχεις κάνει τουλάχιστον μια καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί.-

 

Το έχω πει και θα το ξαναπώ: ο Μηχανικός που έχει μάθει στο one man show δεν έχει μέλλον σε εταιρίες του εξωτερικού. Συγνώμη αν θα πικράνω μερικούς, αλλά έτσι είναι.

Οχι απλως ισχυει αλλα για να το καταλαβουν καλυτερα οι εταιριες εξω ειναι σαν τις ομαδες ο καθενας εχει τον ρολο του και κανει αυτο που του δινουν τπτ παραπανω τπτ παρακατω :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.