Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Όποιος είναι Χημικός Μηχανικός, με εμπειρία 4 χρόνια και πάνω, μιλάνε Γερμανικά ή μένουν Γερμανία και ψάχνονται για δουλειά, ας μου στείλουν pm για περισσότερες λεπτομέρειες (ελπίζω να μην έβαλα πολλά φίλτρα!).

 

Ένας φίλος με ενημέρωσε ότι άνοιξε μια θέση στην εταιρία του, και σκέφτηκα να το δημοσιοποιήσω εδώ.

 

Υ.Γ.: Διαπίστωσα ότι έχω να γράψω κάτι πάνω από ένα χρόνο. Είχα μπλέξει με μεταπτυχιακό παράλληλα με δουλειά. Θα επανέλθω με post σεντόνι για μερικές εμπειρίες που βρήκα ενδιαφέρουσες για εύρεση εργασίας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα συνάδελφοι!

είμαι τοπογράφος-πολεοδόμος ΕΜΠ και ψάχνομαι για εργασία στο Λονδίνο.. θα ήταν πολύ χρήσιμη η οποιαδήποτε εμπειρία - συμβουλή. Γνώμες από κάποιους που είναι ήδη εκεί; τι παίζει τώρα με BREXIT; αμοιβές; είναι πιθανό να βρει κάποιος δουλειά έχοντας μια μικρή εργασιακή εμπειρία στην Ελλάδα αλλά μηδενική στο εξωτερικό; 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, frog_topo said:

τι παίζει τώρα με BREXIT;

Καλησπέρα, 

Λόγο του Covid υπάρχει "ησυχία" στην αγορά. Προσλαμβάνουν κόσμο βέβαια, αλλά όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Από εκεί και έπειτα, θα πρέπει να βρεις εταιρεία που να είναι διατιθεμένη (και να έχει και την άδεια) "να σε φέρει" στη Βρετανία για εργασία. Δηλαδή να εγγυηθούν και να τρέξουν για σένα για τη βίζα εργασίας. Έπειτα θα πρέπει να έχεις minimum εισόδημα £25Κ (μεικτά νομίζω), κάτι που νομίζω είναι εφικτό για το επάγγελμά μας (φυσικά με τέτοιο μισθό στο Λονδίνο θα ζεις μάλλον αρκετά δύσκολα, με άλλους, και τα λοιπά...). Τίποτε άλλο δεν γνωρίζω, μπορείς να δεις όμως στο gov.uk για τις προϋποθέσεις. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 18/1/2021 at 7:25 ΜΜ, Earl said:

α)Λόγο του Covid υπάρχει "ησυχία" στην αγορά. Προσλαμβάνουν κόσμο βέβαια, αλλά όταν είναι απολύτως απαραίτητο. β)Από εκεί και έπειτα, θα πρέπει να βρεις εταιρεία που να είναι διατιθεμένη (και να έχει και την άδεια) "να σε φέρει" στη Βρετανία για εργασία. Δηλαδή να εγγυηθούν και να τρέξουν για σένα για τη βίζα εργασίας. Έπειτα θα πρέπει να έχεις minimum εισόδημα £25Κ (μεικτά νομίζω), κάτι που νομίζω είναι εφικτό για το επάγγελμά μας (φυσικά με τέτοιο μισθό στο Λονδίνο θα ζεις μάλλον αρκετά δύσκολα, με άλλους, και τα λοιπά...). Τίποτε άλλο δεν γνωρίζω, μπορείς να δεις όμως στο gov.uk για τις προϋποθέσεις. 

α)Επί της ουσίας το UK (κι ενδεχομένως η μετανάστευση σε ξένο κράτος γενικότερα) τελείωσε για όλους εμάς μέχρι να τελειώσει η ιστορία με τον Κινεζοϊό και να ορθοποδήσει (ΑΝ ορθοποδήσει) η Βρετανική οικονομία και να φτάσει ξανά η ζήτηση εργασίας σε επίπεδα που δε θα καλύπτεται απ' την εγχώρια προσφορά...απ' το Μάρτιο μέχρι σήμερα συνεχώς μαθαίνω για επαναπατρισμούς γνωστών και φίλων και οι "μούφα" ευκαιρίες εργασίας δίνουν και παίρνουν (αγγελίες για ανύπαρκτες θέσεις από recruiters, δουλειές που τους παίρνουν δήθεν ως αορίστου χρόνου και τους διώχνουν σε λίγους μήνες κ.λπ.)...

β)Πιάσ' τ' αβγό και κούρευ' το, οι περισσότεροι εργοδότες δε μπαίνουν καν σ' αυτή τη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω υπόψη μου για επαναπατρισμούς με τηλε-εργασία.

αυτή η νέα δυνατότητα ανοίγει και ευκαιρίες που δεν απαιτούν μετανάστευση.

το επόμενο topic παίζει να είναι η εύρεση εργασίας εξ αποστάσεως, πλατφόρμες free lancing κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 11:44 ΠΜ, georgios_m said:

εγώ έχω υπόψη μου για επαναπατρισμούς με τηλε-εργασία.

αυτή η νέα δυνατότητα ανοίγει και ευκαιρίες που δεν απαιτούν μετανάστευση.

το επόμενο topic παίζει να είναι η εύρεση εργασίας εξ αποστάσεως, πλατφόρμες free lancing κλπ.

 

Θεωρώ (ακόμα) δύσκολο το ενδεχόμενο να σε προσλάβει ο άλλος χωρίς να βρίσκεσαι καν στην χώρα έδρας. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, georgios_m said:

Βασικά δε σε προσλαμβάνει ακριβώς. Σου αναθέτει μια εργασία ή τμήμα αυτής και στην ουσία του το πουλάς.

  • Τότε θα πρέπει να εργάζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας (contractor) στη χώρα που σου αναθέτει την εργασία, οπότε αν μένεις Ελλάδα για περισσότερες από 180 ημέρες, θα φορλογήσαι στην Ελλάδα.
  • Διαφορετικά, η εταιρεία του εξωτερικού θα πρέπει να αναθέσει την εργασία στην εταιρία σου στην Ελλάδα (πράγμα πολύ πιο δύσκολο αν δεν έχεις όνομα και ιστορία.).
  • Ή ακόμα... να αλάξει το παγκόσμιο φορολογικό σύστημα για να δουλεύουμε μόνιμα από Ελλάδα. 

Στο εξωτερικό, πριν σου αναθέσουν το οτιδήποτε σε περνάνε από κόσκινο. Αν είσαι πεπάλη, περνάς. Ειδάλλως, υπάρχουν και άλλοι τομείς εργασίας.

Επίσης το Α και το Ω: Health and Safety, and Legislation! Το οποίο έχει να κάνει με τη χώρα που σε έχει προσλάβει. Αν ο Α που ζει στην Ανταρκτική και δουλεύει για τη Βρετανία, ας πουμε κάνει κάποια λαδιά στο Τουρκμενιστάν, πληρώνει τα σπασμένα στη Βρετανία. 

Πέρα από αυτό, πάντα υπάρχουν οι φίλοι μας Ινδοί που δουλεύουν πολύ φτηνότερα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) από τους ευρωπαίους. Δεν γνωρίζω μεγάλη εταιρεία που να μην έχει γραφεία αυτή τη στιγμή σε Ινδία ή Ρουμανία ή και στις δύο αυτές χώρες. Όπως και δεν γνωρίζω καμία μεγάλη που να έχει γραφεία στην Ελλάδα. 

 

Βασικά..... πολύ απλά τα βλέπετε (για το επάγγελμα του Μηχανικού):D :D 

 

Edit: Τώρα κατόπιν συμφωνίας με τον εργοδότη, το να πάρει κάποιος το laptop και να πέι να δουλέψει στις Σεϋχέλλες για 2-3 μήνες (συνδιάζοντας τρέλες και εργασία), είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν έιναι μόνιμη εργασία. 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρίες φίλων (και δικών τους κατ' επέκταση γνωστών) στο Λονδίνο, η πλειοψηφία των συμφοιτητών μας (Αγρονόμοι Τοπογράφοι), είτε επέστρεψαν λίγο μετά το Brexit, είτε όσοι έμειναν, μόλις έληξαν τα συμβόλαια ενοικιαστηρίων, ξενοίκιασαν και επέστρεψαν Ελλάδα. όπου εργάζονται μέσω τηλε-εργασίας.

Συνεπώς θεωρώ και εγώ αρκετά δύσκολη την εύρεση εργασίας με τα σημερινά δεδομένα στο Ηνωμένο Βασίλειο, χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω τυχόν συναδέλφους. 

Από την άλλη, φίλος μου (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Υπολογιστών Α.Π.Θ.) προσλήφθηκε στην αρχή της πανδημίας Ολλανδία, δεν έχει πάει ποτέ λόγω της κατάστασης και εργάζεται από σπίτι.

Θετικά; Μισθός Ολλανδίας και μηδενικά έξοδα. Αρνητικά; Ελληνική φορολογία 😬

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Earl said:

Αλλά δεν έιναι μόνιμη εργασία. 

Ποιος μίλησε για μόνιμη εργασία; Εγώ δεν μίλησα καν για εργασία. Φυσικά και είσαι ελ/επ στην Ελλάδα.

Συμφωνώ ότι σ' αυτό το άθλημα έχουν πιάσει τις θέσεις οι Ασιάτες και υπάρχει ήδη μεγάλος ανταγωνισμός.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.