Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Δεν υπαρχει σωστη κ λαθος επιλογη.

Αν θελεις να εντρυφήσεις στο αντικειμενο κανε διδακτορικο. Ειτε μεσα ειτε εξω. Προφανως επιλεγοντας κατι τετοιο θα πρεπει να εχεις λυμενα καποια θεματα οπως το οικονομικο κ αλλα.

 

Αν εχεις διαθεση για δουλεια, αρχισε τις ψακτικες σου. Παλι ειτε μεσα ειτε εξω με μια κλιση προς το εξω.

 

Ειναι καθαρα θεμα δικο σου. Ο καθενας εδω μεσα στο φορουμ θα επελεγε διαφορετικο δρομο απο καποιον αλλο. Ειναι θεμα γουστου. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατ αρχας στο διδακτορικο πληρωνεσαι και ειδικα στην ευρωπη πληρωνεσαι αρκετα καλα. το θεμα μου ειναι οτι πολλα πανεπιστημια στο εξωτερικο αν και εχουν αρκετα καλα rankings στην πραγματικοτητα εχουν χαμηλοτερο επιπεδο απο τα ελληνικα πανεπιστημια στα αντισεισμικα. Και το 2ο που με ανησυχει ειναι αν εχω να κερδισω τπτ με το διδακτορικο. Δλδ αν δουλευοντας 4 χρονια σε μια εταιρεια σχετικη με ενισχυσεις εχω να κερδισω παραπανω πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είμαι χημικός μηχανικός και ψάχνω για δουλειά (ω τι πρωτότυπο!!!) στο εξωτερικό αφού Ελλάδα έχω πήξει στο part-time και αυτό με δυσκολία.Μήπως ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιο site με αγγελίες εξωτερικού για το επάγγελμά μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...

 

αν και διαβάζω χρόνια τα topics του site δεν είχα κάνει ποτέ εγγραφή γιατί πολύ απλά αν και είμαι διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης) ποτέ δεν ασχολήθηκα με το επάγγελμα.. Βλέπεται με τράβηξε ο κόσμος των Η/Υ με τον οποίο ασχολούμαι πάνω από 2 δεκαετίες. Σε συνδυασμό με το μεταπτυχιακό μου σε Information Systems (Αγγλία) ασχολήθηκα σαν Software Engineer και μετά έμπλεξα με Management, Marketing και κτλ….

 

 

Τα χρόνια πέρασαν, παντρεύτηκα, έχω ένα γιο 3 χρονών, έφτασα τα 40. Με όλα αυτά που συμβαίνουν δίπλα μας και την κατάντια της χώρας έχω πολλές φορές βλαστημήσει που δεν έμεινα Αγγλία μετά το μεταπτυχιακό μου (μου είχαν δοθεί ευκαιρίες). Βέβαια δεν θα είχα γνωρίσει την γυναίκα μου και δεν θα είχα τον γιο μου που είναι τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου.

 

Όμως τώρα αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να προσφέρω αυτά που θέλω στο γιό μου, γιατί για δεύτερο παιδί δύσκολα, καθώς τα οικονομικά δεν…. (δάνεια, ακρίβεια και κτλ). Αποτέλεσμα να σκέφτομαι σοβαρά την εργασία στο εξωτερικό καθώς το μέλλον στην Ελλάδα είναι μαύρο, κατράμι. Ξέχασα να αναφέρω ότι μιλώ Αγγλικά, Ιταλικά και εδώ και ένα χρόνο μαθαίνω Αραβικά.

 

Το θέμα είναι ότι ζήτηση μεγάλη έχουν οι Μηχανικοί με εμπειρία, πράγμα που εγώ δεν κατέχω. Έχω αρχίσει να ψάχνω για δουλειά στη Μέση Ανατολή και σύντομα λέω να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά και στην Αγγλία (μένει και δουλεύει μόνιμα εκεί ο αδερφός μου). Ελπίζω η ηλικία μου να μην είναι εμπόδιο, καθώς ενέργεια – διάθεση μπόλικη έχουμε και σίγουρα άλλα 25-30 χρόνια εργασίας με περιμένουν (είτε στο εξωτερικό, είτε εδώ).

 

Ελπίζω και σκέφτομαι θετικά και εύχομαι μια μέρα να χαμογελάσει σε μένα (και σε σας) η τύχη.

 

Φιλικά Νίκος

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Anastasia καλημέρα. Με ενδιαφέρει κ μένα δουλειά στο Λονδίνο. Είμαι πολιτικός μηχανικός με μεγάλη εμπειρία στα οικοδομικά έργα. Έχω τις εξής σπουδές:

1. BEng(HOnours) in Civil Engineering( 2.1 second upper class)

2.MSc in Civil Engineering

3.MSc in Design of Structures.

Όλες μου οι σπουδές ήταν σε Αγγλικά Πανεπιστήμια, όσο και αν ψάχω online σε διάφορα sites(ie totaljobs etc) κανείς δεν μου απαντά, ίσως γιατί βλέπουν διεύθυνση στην Ελλάδα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις?Ευχαριστώ έτσι κ αλλιώς για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

με διευθυνση στην ελλαδα δεν προκειται να σας απαντησει κανεις.

 

γενικα για αγγλια να σας πω οτι δεν προσλαμβανει κανεις εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.

 

και μεση ανατολη που εχουν κοιταξει πολυ σοβαρα γνωστοι μου απαντηση δεν παιρνει κανεις αυτη την εποχη.

 

nsourtgr εχεις φτιαξει το βιογραφικο σου με τροπο που να δινει βαρος σε αυτα με τα οποια πραγματικα ασχολιοσουν τοσα χρονια?

 

γενικα για να προσλαβει καποιος στην αγγλια μη-αγγλο θα πρεπει να του δωσετε κατι niche, κατι πολυ ειδικο και μαλιστα σε καλη τιμη γιατι παραμονευουν οι ινδοι οι οποιοι εχουν κατατροπωσει ολες τις θεσεις μηχανικων με μισθους ξεφτιλα.

 

επισης αναλογιστειτε οτι να προσλαβει μια εταιρεια εναν ανθρωπο που ερχεται απο αλλη χωρα επι τουτου ειναι πρακτικα αδυνατον.

 

οσο και αν πρακτικα αυτο ειναι δυσκολο, αποψη μου ειναι οτι για να βρεις δουλεια σε μια ξενη χωρα πρεπει να πας εκει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μην ειστε τοσο απολυτοι συναδελφοι..εμενα με ελληνικη διευθυνση στο βιογραφικο με καλεσαν αγγλια για συνεντευξη..

σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο να εισαι σ αλλη χωρα και να στελνεις cvs αλλα ποτε δεν ξερεις..

Link to comment
Share on other sites

και εγώ φίλω που έστειλε βιογραφικό με το όνομα COCK SUCKER και πήρε συνέντευξη γιατί μάλλον δεν το πρόσεξε κανείς ή γιατί το βιογραφικό πέρασε από υπολογιστή. (δεν κάνω πλάκα)

 

Αλλά γενικά δύσκολα να πάρεις σε καλή εταιρία συνέντευξη αν είσαι απο Αγγλικό πανεπιστήμιο σχεδόν αδύνατο από Ελλάδα βάση προσωπικής εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...[...]

γεια σου νικο,

η ηλικια δεν αποτελει εμποδιο στην αγγλια..

βελτιωσε τ αγγλικα σου και αρχισε να στελνεις βιογραφικα σε ατζεντηδες..

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΜΟΝΑ ,

την σύνεντευξη πότε την πήρες? Πρό κρίσης? Επρόκειτο μόνο για μια μεμονομένη περίπτωση ενώ είχες στείλει CVs με το τσουβάλι ας πούμε? Απλή περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.