Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Μην ανοίγεις πολιτικά ζητήματα. Και εσύ χρησιμοποιείς "ξενόφερτες" λέξεις. Επίσης, αν αφαιρέσουμε τις Τούρκικες λέξεις από το λεξιλόγιό μας, αυτό θα γίνει πολύ φτωχότερο...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ρε παιδιά κάποιος τοπογράφος που να χει ψαχτεί για εξωτερικό?Ξέρουμε γενικα τι παίζει με την αγορά εργασίας στο εξωτερικό όσον αφορά τους τοπογράφους?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρε παιδιά κάποιος τοπογράφος που να χει ψαχτεί για εξωτερικό?Ξέρουμε γενικα τι παίζει με την αγορά εργασίας στο εξωτερικό όσον αφορά τους τοπογράφους?

Κανένας; Όποιος γνωρίζει ας μας πει δυο λόγια.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

είμαι πολιτικός μηχανικός (Βόλο), μόλις τελείωσα τη σχολή τον Οκτώβριο και τελειώνω αισίως και το στρατιωτικό μου. Δεδομένου οτι τον Ιούλιο του 2012 γύρισα από Erasmus στο Βερολίνο, μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική η πορεία προς Γερμανία, δεδομένου οτι υπάρχει μεγάλη προσφορά εργασίας στο τομέα μου και μάλιστα και για νέους μηχανικούς. Έχω βρει μερικά site,όπως το www.bauingenieur24.de, όπου καθημερινά παρουσιάζονται 15-20 αγγελίες, ή επίσης http://www.karriere.at/jobs/bauingenieur για Αυστρία. Από όσο έχω καταλάβει δε μεσολαβεί recruiter, καθότι παρουσιάζεται απευθείας η εταιρεία, παραθέτοντας το προφίλ του μηχανικού που ζητάει, καθώς και τα καθήκοντα, και δίνεται το σχετικό mail, όπου κανείς μπορεί να αιτηθεί. Ηθελα να ρωτήσω κυρίως σε αυτούς που έχουν εμπειρία απο τη συγκεκριμένη χώρα, καθώς δεν έχω κανένα συνδεσμο επάνω αν θα έπρεπε να προσέξω κάτι, καθώς αυτό που σκέφτομαι είναι να φτίαξω ένα καλό βιογραφικό και να αρχίσω να το αποστέλω σε αγγελίες που με ενδιαφέρουν, ή ακόμα και σε εταιρείες που δραστηροποιούνται σε αντικείμενο που με ενδιαφέρει. Ευελπιστώ οτι θα λάβω κάποιες θέτικες απαντήσεις, όσον αφορά το να δώσω κάποια συνέντευξη, και αφού συγκεντρώσω κάποιες τέτοιες προτάσεις να ανέβω προς τα πάνω πλέον, με την ελπίδα οτι κάτι θα κάτσει, είμαι διατεθειμένος να πάω οπουδήποτε δεδομένου οτι δεν έχω προυπηρεσία. Εκεί, που πατάω είναι οτι έχω πτυχίο στα Γερμανικά (B1) και ότι έχω την εμπειρία 4,5 μηνών παραμονής στη Γερμανία καθώς και φοίτησης στη γερμανική σε αντίστοιχο του τομέα μου Hochschule. Είναι τόσο απλό, όσο το φαντάζομαι δεδομένων των συνθηκών ή είμαι υπερβολικά αισιόδοξος??

Link to comment
Share on other sites

Για τα δικά σου δεδομένα, μπορεί όντως να είναι απλό...δεν ξέρω! Η εμπειρία σου από Γερμανία είναι σίγουρα πολύτιμη...

Οι προσωπικές μου εμπειρίες προέρχονται από γνώμες φίλων κλπ που έχουν πάει ή έχουν έρθει από Γερμανία και έχουν να μου πουν τα καλύτερα...Ειδικά για Νότια Γερμανία (Μόναχο, Στουτγκάρδη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα

Είμαι πολιτικός μηχανικός και βρίσκομαι στο Λονδίνο εδώ και λίγους μήνες σε αναζήτηση δουλειάς. Άν υπάρχει κάποιος συνάδελφοςπου βρίσκεται ήδη στο Λονδίνο και είναι διατεθειμένος να αφιερώσει λίγο χρόνο για να μ' ενημερώσει για το τί παίζει, θα του ήμουν υπόχρεος άν επικοινωνούσε μαζί μου με πμ για να κανονίσουμε τηλεφωνική συνομιλία ή και συνάντηση

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος μηχανολόγος που να έχει βρεί εργασία Γερμανία σε μελετητικό γραφείο ΗΜ εγκαταστάσεων;;;;

 

Γνωρίζει κάποιος μέσω γνωστού πως είναι στον τομέα αυτόν τα πράγματα;;;;

 

Δεν βρίσκω πολλές αγγελίες για μηχανολόγους ΗΜ εγκαταστάσεων και μου κάνει εντύπωση;;; Δεν υπάρχει ανοικοδόμηση;;;

 

Μόνο σε εργοστάσιο μπορεί να βρεί κάποιος μηχανολόγος εκεί εργασία ή έχοντας μεγάλη εξειδίκευση σε κάτι;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για δείτε αυτό: http://www.hiic.ca/images/job%20fair%20june%202013.pdf

Ψάχνω μήπως έχει δοθεί παράταση γιατί σήμερα ανακοινώθηκε στις εφημερίδες...

 

Εργασία για PIGS :)

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/kanadas_h_eparxia_manitompa_anazhtei_eidikeymenoys_ergazomenoys_apo_ellada_kai_notia_eyrwph.2282558.html

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.