Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Οδηγίες για βιογραφικό

 

Χωρίζουμε τις γνώσεις μας σε

 

a) Advanced Experience Level, Sufficient Experience Level, Limited Experience Level

 

B) Το ίδιο κάνουμε και για τα λογισμικα που γνωρίζουμε. Αν έχουμε κάποιο πιστοποιητικό εκπαιδευσης τον κωδικό.

 

γ) Γράφουμε ανοικτά τι θα θέλαμε να μάθουμε και τι γνώσεις να αποκτήσουμε 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Subjects with high employment potential in ...

 

Με τον τομεα των εργαλειομηχανων CNC, εχεις ασχοληθει καθολου?

Γνωριζεις απο προοπτικες εξελιξης και εξεiδικευσεις σε αυτη τη κατευθυνση?

Ευχαριστω

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

Μου το έστειλαν σήμερα, αν ενδιαφέρεται κανείς..

 

Mechanical Design Engineer – 4 Month Contract – Paris

The client is seeking an experienced Mechanical Design Engineer for a role based in Paris on a 4 Month contract.

The successful candidate will have the following skill set / experience:
*      AutoCAD & Inventor experience
*      Minimum 5 years experience
*      Structural & Hydraulics experience a plus
*      Offshore O&G industry beneficial

*      Immediate availability essential

*      English essential, French a big plus

The Client is offering:
*      €350-400 a day 
*      4 month contract
*      Paris BASED
*      Starting ASAP

If you wish to be considered for the role please send your most up to date CV to the email address that has been provided. However if you are not available but do know someone whether a  friend or a colleague that could be interested in the role, please feel free to forward on this email.

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όλα αυτά που λες και συμφωνώ. Να προσθέσω όμως οτι και οι σωστές επαφές βοηθάνε πολύ. Αν θυμάμαι καλά εσύ ο ίδιος δεν είχιες αναφέρει σε παλιό σου πόστ οτι από κωλοφαρδία είχες γνωρίσει κάποιον στην εταρία που δουλεύεις τώρα?  Δεν θέλω να γίνω προσβλητικός, μαγκιά σου και αν το έκανες, μπράβο σου και αν βρήκες τη θέση που έχεις τώρα χωρίς αυτό να έχει συντελέσει. Ο παράγοντας τύχη παίζει πολλές φορές ρόλο, μικρότερο βέβαια σε σχέση με όσα ανέφερες , αλλά όσο να ναι μετράει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Daron, έτσι είναι.

Αλλά πρεπει να ξέρεις πως πολλοί άνθρωποι κάνουν τη εξής σκέψη. Τύχη=κάτι που δεν ελέγχεις. Άρα αν δεν μπορώ να το ελέγξω, αποποιούμαι της ευθύνης της μοίρας μου και της ελευθερίας μου..

 

Ήμουν όντως τυχερός (Έχει ενδιαφέρον tedtalks για αυτό το θέμα, πως οι άνθρωποι που θεωρούν τον εαυτό τους τυχερό, με πειράματα, ανακάλυπταν περισσότερες δυνατότητες, τεσπα). Αλλά δεν ξέρεις πόσες συνεντεύξεις έχω χάσει. Ούτε πόσες ευκαιρίες μου παρουσιάστηκαν και τις κυνηγησα μέχρι να κάτσει αυτή.

 

Στόχος μου είναι να βοηθήσω το να κάνω δελεαστικό στους ανθρώπους την δυνατότητα να αλλάξουν..Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Αν δεν βγει ο κόσμος από το comfort zone του, δεν θα αλλάξει τίποτα.

-Απόπειρα selflearning German..πήγε χάλια..

-Απόπειρα να μάθω Αγγλικά συνεντευξης...πήγε καλύτερα..

-Εθελοντικά μαθήματα μέσα απο Κ.Ε.Κ..γνώρισα καθηγήτρια αγγλικών που μου έδωσε φωτοτυπίες για να μάθω τους χρόνους στα Αγγλικά..

-Συγκατοίκηση για 1 χρόνο εδώ για να κάνω οικονομία και να στέλνω στους δικούς μου

-μπλα μπλα μπλα..

 

Πες μου πόσοι θα παίρναν δάνειο τώρα για να κάνουν σπουδές παράλληλα με την κανονική δουλειά τους και να έχουν νεογέννητο παιδί στο σπίτι.

Αν μέσα από αυτό κάνω γνωριμίες που θα με οδηγήσουν ακόμη παραπέρα, είναι τύχη αυτό ή πρόκληση της τύχης;

 

Αν η γνωριμία είναι το πρόβλημα, παρέχω ελεύθερα το δικτυό μου..

 

Παρεπιπτόντως, η ASML χρειάζεται καμιά 1000 άτομα αυτή την στιγμή. Για όποιον δεν την ξέρει, το 80% της παγκόσμιας παραγωγής microchip φτιάχνεται απο μηχανηματά της.

Σχετικά εύκολη δουλειά για αρχή είναι ο test engineer. Οπότε αν στήσεις το cv σου με βάση αυτό το επάγγελμα και βάλεις και τεχνικά χομπυ, κάτι γίνεται.

 

Τελευταία κουβέντα. Ο κόσμος γουστάρει την τύχη. Θέλει το πεπρωμένο. Θέλει να μην έχει την ευθύνη της μοίρας του και να μην έχει την ευθύνη της ελευθερίας του.

Δεν είναι αυτό η ζωή. Για να αποκτήσεις κάτι, θα θυσιάσεις κάτι άλλο. Έτσι πάει..και σε αυτά, θα σταθεις και άτυχος και τυχερός. Χρέος μας είναι στην ατυχία να μην πέφτουμε και στην τύχη να ανεβαίνουμε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

-Απόπειρα selflearning German..πήγε χάλια..

Ετσι εμαθα εγω Γερμανικά, σε επίπεδο C1 και πέρασα και τη σχετική εξέταση. Οχι οτι βοήθησε και σε κάτι δηλαδή γιατί όλες οι απόπειρες να αλλάξω εργοδότη δεν κατέληξαν και κάπου. Το οποίο είναι και λογικό γιατί recruiter μου είπε στεγνά και off the record εννοείται, οτι οι ξένοι έχουν πάντα λιγότερες πιθανότητες εδώ, και επιπλέον οτι οι μισές θέσεις πάνε στόμα με στόμα και δε θα τις δεις δημοσιευμένες κάπου. Πραγματικά, ΑΠΟΤΡΕΠΩ του συναδελφους από το να αναζητήσουν την επαγγελματική τους τύχη εδώ. whatever, από τα λάθη μαθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με τον τομεα των εργαλειομηχανων CNC, εχεις ασχοληθει καθολου?

Γνωριζεις απο προοπτικες εξελιξης και εξεiδικευσεις σε αυτη τη κατευθυνση?

Ευχαριστω

 

Πέρα οτι ζητούν πλέον να γνωρίζεις CAMWorks for Solid Edge δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Daron

Θα συμφωνήσω μαζί σου, όταν έψαχνα για δουλειά στο εξωτερικό η όλη διαδικασία για Γερμανία μου φαινόταν λίγο dodgy. Αλλά αυτό είναι η προσωπική μου εκτίμηση και η πραγματικότητα μπορεί να είναι τελείως διαφορετική.

 

Όσο για τη γλώσσα, κακά τα ψέματα συνάδελφοι όταν πας σε μια χώρα καλό θα είναι να ξέρεις και τη γλώσσα. Δεν γίνεται να πας στη Γερμανία και να περιμένεις να μιλάς μόνο Αγγλικά. Θα πρέπει να μάθεις τη γλώσσα αργά ή γρόγορα (το προτιμότερο γρήγορα) αλλά το ιδανικό θα ήταν να την ξέρεις από πριν.

 

Mechatr0n

Νομίζω περιέγραψες την πραγματικότητα της μετανάστευσης 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαίνω απο τις συζητήσεις ειναι οτι δεν υπαρχει στάνταρ προορισμός για να εξελιχθεις επαγγελματικ. Ερωτήσεις του στυλ ποια ειναι η ιδανική χωρα να βρω δουλεια δεν εχουν υπόσταση. Εκει που καποιος πχ βρήκε σχετικά εύκολα και περναει φινα απο καθε άποψη, για καποιον αλλο να ειναι χάλια και παραγειγμα προς αποφυγήν. Απλα οι περισσότεροι ίσως για ψυχολογικους λόγους γλώσσας μιας και οι περισσότεροι μιλάνε αγγλικά επιλέγουν Αγγλία η χώρες που μιλάνε καλα την αγγλική "εξω" πχ Ολλανδία.

Τελος πάντων αυτο που θελω να ρωτήσω όσους εργάζονται εξω, βρήκαν απο εδω; Έμειναν εκει και έψαχναν; Με τι μπατζετ κτλ..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.