Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αυτο που καταλαβαίνω απο τις συζητήσεις ειναι οτι δεν υπαρχει στάνταρ προορισμός για να εξελιχθεις επαγγελματικ. Ερωτήσεις του στυλ ποια ειναι η ιδανική χωρα να βρω δουλεια δεν εχουν υπόσταση. Εκει που καποιος πχ βρήκε σχετικά εύκολα και περναει φινα απο καθε άποψη, για καποιον αλλο να ειναι χάλια και παραγειγμα προς αποφυγήν. Απλα οι περισσότεροι ίσως για ψυχολογικους λόγους γλώσσας μιας και οι περισσότεροι μιλάνε αγγλικά επιλέγουν Αγγλία η χώρες που μιλάνε καλα την αγγλική "εξω" πχ Ολλανδία.

Τελος πάντων αυτο που θελω να ρωτήσω όσους εργάζονται εξω, βρήκαν απο εδω; Έμειναν εκει και έψαχναν; Με τι μπατζετ κτλ..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

με πιθανότητες πάμε και στις πιθανότητες όλα είναι συνδυαζόμενα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοίτα εδω να δεις που έχουμε φτάσει

 

Will YOUR job be stolen by a robot? Calculator reveals the likelihood of a droid sitting at your desk in the future
Link to comment
Share on other sites

ikaros13 Θα σου πω για "Αγγλία" γιατί από εκεί έχω εμπειρία. Για αρχή Αγγλία είναι μία χώρα, πιο σωστά είναι να λέμε Ηνωμένο Βασίλειο γιατί περιλαμβάνει την Αγγλία ΑΛΛΑ και τη Σκωτία και την Ουαλία και τη Βόρειο Ιρλανδία.

Πιο πολλές δουλειές έχει στην Αγγλία και τη Σκωτία για μηχανικούς.

Για το θέμα αναζήτησης εργασίας τώρα:

Οι περισσότεροι με το που θα δουν στο βιογραφικό σου διεύθυνση εκτός Η.Β. θα το απορρίψουν. Όπως είπα βέβαια, οι περισσότεροι. Από προσωπική εμπειρία και από γνωστούς μου μηχανικούς ΚΑΝΕΙΣ δεν βρήκε δουλειά από Ελλάδα, αλλά ήρθαν Η.Β. και έψαχναν ή βρήκαν όταν τελείωσαν το master τους. Από την άλλη ξέρω και πάρα πολούς που δουλεύουν σε IT (προγραμματιστές, δυκτυάδες κλπ) και σε ιατρικά επαγγέλματα (Οδοντίατροι, νοσοκόμες κλπ) που βρήκαν δουλειά από Ελλάδα. Πιστεύω ότι εξαρτάται από τον κλάδο.

Για θέμα budget:

Ένα μονό δωμάτιο σε σπίτι στο Λονδίνο κοστίζει από 420 λίρες το μήνα (αν είσαι τυχερός) μέχρι και 800 ανάλογα την περιοχή. Μιλάμε για σπίτια μαζί με άλλους 3-4 ανθρώπους/ζευγάρια.

Λογαριασμοί (αν δεν περιλαμβάνονται στο ενοίκιο)

Ρεύμα+Αέριο κοντά στα 20 με 30 το μήνα ανάλογα το πόσο μεγάλο είναι το σπίτι και πόσα άτομα μένουν μέσα.

Internet. 30 με 40 λίρες το μήνα για ΟΛΟ το σπίτι

Κινητό (βασική σύνδεση χωρίς συσκευή) 10 λίρες το μήνα περίπου

Δημοτικά τέλη. ανάλογα την περιοχή, το σπίτι, αν περιλαμβάνονται στο ενοίκιο και το πόσα άτομα μένουν στο σπίτι.

 

Οι παραπάνω τιμές βέβαια είναι μέσος όρος. Σαν γνήσιοι μικροαστούληδες βέβαια όλοι θέλουμε Λονδίνο. Αν πεις ότι δεν με πειράζει και να μείνω στο Ipswich ή στο Stoke on Trent τότε το ενοίκιο είναι ΠΟΛΥ φθηνότερο.

Edited by rootbreaker
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων αυτο που θελω να ρωτήσω όσους εργάζονται εξω, βρήκαν απο εδω; Έμειναν εκει και έψαχναν; Με τι μπατζετ κτλ..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eγω απο Ελλαδα βρηκα. Αλλα πριν τρια χρονια ηταν διαφορετικη η κατασταση στη γερμανια , δεν πιστευω οτι σημερα θα πετυχαινε. Δεν ντρεπομαι βεβαια να αποκαλυψω οτι η θεση που βρηκα...ενταξει δε τη λες κι ελκυστικη. Επαιξε σημαντικο ρολο πιστευω. Αν καποιος απο Ελλαδα ψάχνει θεση σε μεγαθηρια , πχ VW, BMW, Skanska, Hochtief... good luck with that.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

AAlex τα λες αρκετά ωραία.

 

Όσο για την εξέλιξη επέλεξα να φύγω όχι για να κάνω τρελή καριέρα, αλλά γιατί 5 χρόνια Ελλάδα μετά από το πτυχίο, οι μόνη σοβαρή δουλειά-μελέτη που είχα κάνει ήταν στο ναυτικό (!!!!) όταν υπηρετούσα. Επέλεξα να φύγω γιατί θα ήμουν Τεχνικός Διευθυντή σε σε ΚΤΕΟ μια ζωή αν δεν το έκανα. Εντάξει η πρώτη μου θέση ήταν sheet metal designer, δεν θέλεις και πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ για να το κάνεις, αλλά μετά από ένα χρόνο σχεδίαζα και υπολόγιζα συστήματα εξαερισμού, εκπαίδευσα 4 άτομα να χρησιμοποιούν Inventor, Autocad MEP και Revit MEP, έστησα ένα τμήμα από την αρχή, αυτοματοποίησα το σύστημα έκδοσης προσφορών, έμαθα και άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα (Solidworks), ασχολήθηκα με το CFD, άλλαξα δουλειά και τώρα σχεδιάζω ακουστικές καμπίνες για εταιρείες όπως η Siemens, η ΑΒΒ, η Alstom και η DONG.

 

Aυτό που έχω δει αυτά τα 3 χρόνια είναι ότι όταν συγκρινόμαστε με τον μέσο Άγγλο μηχανικό (δεν μιλάω για Chartered ή Incorporated engineers, αυτοί είναι σε άλλο επίπεδο), δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Rootbraker,

 

Ευχαριςτω πολυ. Την εμπειρια μου μοιράζομαι οπως όλοι εδω για να ανοίγουν οι οριζόντες μεςα απο την συζήτηση.

 

Έχουμε να ζηλέψουμε οτι κάνουν 1 χρονο industry placement σε αληθινά project και οχι στην κατασκευή φραπέ και το procurement τυρόπιτας οπως κάνουμε στις πρακτικές. Respect σε όποιον εκανε δουλεια και έμαθε.

 

Κατα τα αλλα, απο αποψη καινοτομίας, εργατικότητας και ικανότητας συμφωνω. Άρκει να προσαρμοζόμαστε στις εκάστοτε κουλτούρες που συναντάμε.

Link to comment
Share on other sites

Κόστος ενοικίασης διαμερίσματος 1 δωματίου στο Λονδίνο

post-25466-0-72867100-1443783928_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο χάρτης.. Προ 15ετιας νοίκιαζα διαμέρισμα με άλλον στο bayswater κάπου στις 1000 λίρες περιοχή βέβαια σουπερ.. Επίσης εχω μείνει βόρειο Λονδίνο wood green, arnos grove, palmers green σπίτι κανονικό με 3 άλλους κόστος τοτε κάπου 500 λίρες έκαστος απο οτι θυμάμαι...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.