Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μη το λες, εξαρτάται και από τη θέση. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να δείξεις τι έχεις κάνει.

 

Γενικά, αυτό που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω, είναι το portfolio. Είναι ξεχωριστό πακετάκι, περιλαμβάνει τα (πιο σημαντικά/σχετικά) έργα σου, προυπολογισμό, αρμοδιότητες, φωτογραφίες, σχέδια κτλ. Για κάθε θέση λογικό είναι να διαφέρει. Είναι, βασικά, η ευκαιρία σου να επικοινωνήσεις αυτά που δεν μπορείς να αναπτύξεις στο βιογραφικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά η εμπειρία στην Ελλάδα προσμετράται από πολύ λίγο ως καθόλου

 

Μιλάμε για σημαντικές δουλειές πολλών εκατομμυρίων από πελάτες όπως Gazprom, Heurtey, Total, Technip κ.λπ. και εταιρία στης οποίας το μετοχικό κεφάλαιο συμμετέχει πλέον η Archirodon κι έχουν κάνει μαζί JV στα Η.Α.Ε. (δε χρειάζεται να την κατονομάσω, καταλαβαίνεις για ποια μιλάω)...ξέρεις δεν είναι όλες οι εταιρίες στην Ελλάδα μπάρμπα Μήτσοι και εργολάβοι που μαζεύουν τους μάστορες απ' τα καφενεία όποτε έχουν δουλειά, υπάρχουν και σοβαρά μαγαζιά (λίγα δυστυχώς) με υψηλή τεχνογνωσία και ανταγωνιστικότητα, που έχουν βγει στο εξωτερικό εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από τους αντίστοιχους, ξένους ανταγωνιστές τους (εκτός απ' το, ενίοτε, ευνοϊκότερο φορολογικό καθεστώς)...

Αλλά και εγχωρίως π.χ. το compression station του TAP (τώρα) ή η αναβάθμιση του διυλιστηρίου των ΕΛ.ΠΕ. στην Ελευσίνα παλαιότερα, ο FCC κ.λπ. κάθε άλλο παρά αμελητέα έργα είναι!

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι αν "προσμετρώνται" όλα αυτά ή όχι, αλλά πως τα παρουσιάζει κανείς με την απαιτούμενη λεπτομέρεια σε ένα CV που κανονικά δεν πρέπει να ξεπερνάει τη μια σελίδα...

Edited by Emporas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πινακάκι που ξεκινάει από τα πιο πρόσφατα και αναφέρεται η εταιρεία, το έργο, η θέση που κατείχες, το όνομα και ένα στοιχείο επικοινωνίας του εκάστοτε προϊσταμένου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες, εξαρτάται και από τη θέση. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να δείξεις τι έχεις κάνει.

 

Γενικά, αυτό που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω, είναι το portfolio. Είναι ξεχωριστό πακετάκι, περιλαμβάνει τα (πιο σημαντικά/σχετικά) έργα σου, προυπολογισμό, αρμοδιότητες, φωτογραφίες, σχέδια κτλ. Για κάθε θέση λογικό είναι να διαφέρει. Είναι, βασικά, η ευκαιρία σου να επικοινωνήσεις αυτά που δεν μπορείς να αναπτύξεις στο βιογραφικό σου.

 

Αυτό ακριβώς, στη δική μου δουλειά (όπως και στους "προτζεκτάδες") τα έργα είναι πολύ σημαντικό κριτήριο αξιολόγησης, αλλά οι recruiters απ' ότι κατάλαβα ξέρουν ένα "μπούσουλα" απ' τον οποίο δεν παρεκκλίνουν και δε φαίνεται να μπορούν να προτείνουν τον καταλληλότερο & πιο αποτελεσματικό τρόπο παρουσίασης (τουλάχιστον όχι αυτοί με τους οποίους το συζήτησα)...

Στη δική μου περίπτωση μ' ενδιαφέρουν θέσεις "welding coordinator" ή "QA/QC engineer" mid/senior επιπέδου...σε λίγους μήνες κλείνω 5 χρόνια προϋπηρεσίας κι από χαρτιά είμαι κομπλέ (μεταξύ άλλων δίπλωμα international welding engineer (IWE/EWF), επιθεωρητής Μ.Κ.Δ. Level II σε τέσσερις μεθόδους, lead auditor σε ISO 9001, 14001 & OHSAS 18001, μεταπτυχιακό ενεργειακής κατεύθυνσης κ.α.), μένει να δω πως θα κουμπώσω και τα "πρακτικά" στο όλο πακέτο...

 

Σε ένα πινακάκι που ξεκινάει από τα πιο πρόσφατα και αναφέρεται η εταιρεία, το έργο, η θέση που κατείχες, το όνομα και ένα στοιχείο επικοινωνίας του εκάστοτε προϊσταμένου σου.

 

Εννοείς π.χ. έναντι "cover letter" μετά τη σελίδα του CV κι ένα σχόλιο του τύπου "το portfolio των projects επισυνάπτεται στο τέλος";

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στο βιογραφικό της μίας σελίδας.

 

Εμ εδώ σε θέλω...αν μπουν μέσα στο βιογραφικό στην καρτέλα "επαγγελματική εμπειρία" σε πίνακα (όπως το σκέφτηκα κι εγώ εξαρχής) η σελίδα θα γίνει σελίδΕΣ! :wink: 

Αυτό προφανώς δεν το θέλουμε...

Μετά σκέφτηκα α)link μέσα στο βιογραφικό που να παραπέμπει σε αναλυτικό αρχείο στο internet (όχι αποστολή ως δεύτερο pdf μαζί με το pdf του βιογραφικού καθότι στατιστικά οι recruiters ανοίγουν σχεδόν πάντα μόνο ένα απ' τα 2+ αρχεία που λαμβάνουν) ή β)με κάποιο τρόπο να κάνει scroll down τον πίνακα με ένα click του αναγνώστη πάνω στην key word...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν ότι η κάθε χώρα έχει κ τον τρόπο της. Στην Αγγλία το βιογραφικό ειναι δυο σελίδες, εκτός και αν η θέση απαιτεί κατάλογο έργων κτλ. Αν κάνεις μια αναζήτησή για portfolio mechanical engineering , θα πάρεις μια ιδεα . Μπορείς να κάνεις ενα PowerPoint και να το τυπώνεις, μπορείς να κάνεις κάτι ηλεκτρονικά και να έχεις ταμπλετ, μπορείς και τα δυο , έχεις αρκετές επιλογές. Το cover letter εγώ θα το κρατούσα ξεχωριστό και όχι τοσο τεχνικό ίσως . Το portfolio θα βοηθήσει τον ατζέντη να σε προωθήσει αλλα και εσένα στο να έχεις μια βάση συζήτησης στη συνέντευξη. Ολα αυτά για Αγγλία πάντα .

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε όσο γίνεται το χώρο που πιάνουν πχ οι ακαδημαϊκοί τίτλοι και αν έχεις τόσο πλούσια προϋπηρεσία, κάνε και κει μια επιλογή, να φανούν τα πιο σημαντικά μόνο. Το να ξέρεις να διαλέγεις, είναι κι αυτό ένα προσόν που αξιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν ότι η κάθε χώρα έχει κ τον τρόπο της. Στην Αγγλία το βιογραφικό ειναι δυο σελίδες, εκτός και αν η θέση απαιτεί κατάλογο έργων κτλ. Αν κάνεις μια αναζήτησή για portfolio mechanical engineering , θα πάρεις μια ιδεα . Μπορείς να κάνεις ενα PowerPoint και να το τυπώνεις, μπορείς να κάνεις κάτι ηλεκτρονικά και να έχεις ταμπλετ, μπορείς και τα δυο , έχεις αρκετές επιλογές. Το cover letter εγώ θα το κρατούσα ξεχωριστό και όχι τοσο τεχνικό ίσως . Το portfolio θα βοηθήσει τον ατζέντη να σε προωθήσει αλλα και εσένα στο να έχεις μια βάση συζήτησης στη συνέντευξη. Ολα αυτά για Αγγλία πάντα .

 

Καλή σας μέρα! 8-)

Είχα την εντύπωση ότι το "portfolio" όπως το περιγράφεις αφορά το UK μόνο...στην προκειμένη περίπτωση μ' ενδιαφέρουν κυρίως τα κράτη της Μέσης Ανατολής και οι Σκανδιναβικές χώρες...Αυστραλία, Αμερική και Καναδάς με την σημερινή αυστηρή πολιτική τους, χωρίς συγγενείς ή κάποιο γνωστό κ.λπ. λίγο δύσκολο (θα γίνει σαφώς η προσπάθεια, χρόνος υπάρχει δεν έχω αρχίσει καν την αναζήτηση ακόμη, αλλά να είμαστε και ρεαλιστές) και για την υπόλοιπη Ευρώπη με τα λεφτά που ακούω ότι παίζουν καλύτερα να κάτσω στ' αυγά μου! :wink:

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.