Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλα ένα μπάχαλο-πλήρης αποδιοργάνωση του επαγγέλματος μας


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

μα συνάδελφε dada

Τι λότο αναφέρεις!!!

μήπως δεν κατάλαβες ότι πρέπει να επιστρέψω χρήματα για άδειες που πήρα από παλιά;;

και λόγω και των μεταβιβάσεων των πολεοδομιών στους Δήμους και των νέων υπαλλήλων

ΚΑΝΑΜΕ ήδη 8-9 μήνες για να ελεγχθούν και τώρα μας έπιασαν οι μεταβολές των όρων

δόμησης των οικ <2000 κατ και ο νέος τρόπος έκδοσης + Ε.Δ+υ.γ ΟΙ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΕΠΑΕ κλπ

 

Μόνο να σκεφτείς ότι αναφέρομαι σε ανθρώπους που ούτε καλά τα Ελληνικά γνωρίζουν

.. φαντάσου τι τραβώ για να τους εξηγήσω... το ένα και το άλλο

 

Κάθε μέρα μόνο ένταση.. επικρατεί στο γραφείο μου

 

υ.γ 2 να μην αναφερθώ σε τοπογραφικά που χάνω (λόγω υποχρέωσης δήλωσης με πρόστιμα για

υπόστεγα κλπ (σήμερα 1 π.χ να πληρώσει πρόστιμο -σε οικισμό σχεδόν εγκαταλελειμμένο- 4.000ευρώ για υπόστεγο 30μ2

κτισμένο πρόσφατα προκειμένου να το μεταβιβάσει-ούτε σπίτι δεν πουλιέται τόσο)

 

υ.γ 3 σε πόσους θα έδωνα δουλειά από τις παραπάνω άδειες

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια τα ίδια και χειρότερα αντιμετωπίζω και εγώ μπορεί να μην έχει χρειαστεί ακόμα να επιστρέψω χρήματα , αλλά υπάρχουν εργασίες που δεν μπορώ να προχωρήσω για παρόμοιου είδους προβλήματα Και εκεί που συμφωνώ απόλυτα είναι με τα τοπογραφικά που στο 60 % υπάρχει κάποια μικροπαράβαση που με αναγκάζει να ζητώ ρύθμιση , με αποτέλεσμα πολλά να μην τα παραλαμβάνουν και κατά επέκταση προς το παρόν να μην πληρώνομαι . Δεν θέλω να τους το λεω εκ των υστέρων και αφού με πληρώσουν για την βεβάιωση και κατά επέκταση την ρύθμιση με 4014 , με αποτέλεσμα να έχω τοπογραφικά διαγράμματα που μένουν στο αρχείο μου μέχρι να αποφασίσουν για συμβόλαια.

Ομως νομίζω και επιμένω ότι παρά τα προβλήματα καποια στιγμή πρέπει να μπεί μια τάξη και να αντιμετωπιστούν χρόνια προβλήματα και καλύτερα να δημιουργούνται νόμοι που εστιάζουν εκεί έστω και με λάθη , παρά να μην τα ακουμπάμε καθόλου και η είσοδος τόσο της ηλεκτρονικής υποβολής είναι μια καλή αρχή Τα εξαρτημένα τοπογραφικά είνια μια καλή αρχή , η σύσταση των ελεκτων δόμησης είναι μια καλή αρχή , η επανεξάταση του ΓΟΚ (ΝΟΚ) είναι μια καλή αρχή Ο ΚΕΝΑΚ είναι μια καλη αρχή και πολλά άλλα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο

ήδη σου εξέφρασα σε τι αντιδρώ και σε τι συμφωνώ

 

Αλλά με αυτήν την προχειρότητα των νόμων έφτασα στο σημείο σε άδεια προσθήκης στέγης σε 2/φη οικοδομή του 1976 να συντάξω μελέτη ΚΕΝΑΚ μετά την επιμονή της υπαλλήλου (επικαλούμενη σεμινάρια της) για έλεγχο του κελύφους ... περί 25% κλπ προκειμένου να μην θέτω ερωτήματα στο ΥΠΕΚΑ αναμένοντας απαντήσεις και χρονοτριβώντας ..

 

Σχετικά με τους Ε.Δ

1.δεν θα χανόταν ό κόσμος αν σε πρώτο στάδιο εφαρμοζόταν στις πόλεις και μετά την εμπέδωση του θεσμού σε 2-3 χρόνια και στα χωριά

2. Γιατί ο Ε.Δ να μην είναι συντοπίτης και να χρειάζεται να μετακινείται από την Ορεστιάδα στην Ξάνθη 240 χλμ (όπως έτυχε σε συνάδελφο και την αρνήθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Άλλη περίπτωση

 

Μου ζητήθηκε η προσθήκη 40μ2 σε παλιά οικία προ του 55 εντός οικ<2000 κατ

 

Το οικόπεδο βάσει διαθήκης του 1962 ανήκει εξ αδιαιρέτου στα 4 τέκνα (ο ένας πεθαμένος ήδη και με τους κληρονόμους του στο εξωτερικό)

Πέραν αυτού έκαστος κληρονόμος νέμεται το ακίνητο διαιρετά από το 1962

Για να εκδώσω βεβαίωση προ του 55 μου ζητούνται από την πολεοδομία, τίτλος και δηλώσεις κληρονόμων (που δεν μπορώ να τους βρω όλους)

Για να προχωρήσω σε χρησικτησία πρέπει να εκδώσω βεβαίωση μεταβίβασης και νομιμότητας κτιρίων (στην περίπτωσή μου για το κτίσμα προ του 55)

πώς όμως;

 

Φαύλος κύκλος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψάχνοντας να βρω που θα βάλω το σχετικό δημοσίευμα,

βρήκα ότι μόνον εδώ μπορεί να μπει γιατί απαντά σε πολλά προηγούμενα σχόλια (δικά μου, KANA, BAS κλπ.) και τονίζει πως το συζητούμενο μπάχαλο δεν είναι τυχαίο :

 

http://www.iefimerida.gr/news/51780/%CE%BF-%CF%83%CE%B7%CF%86%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-business-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1

 

Αληθές ή ανακριβές δεν ξέρω, αλλά σίγουρα τροφή για κουβέντα (σε πολλά επίπεδα) ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.