Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

ειναι για τα ανοιγματα, ευτυχως καποια δεν εχουν τιποτα ακριβως μπροστα τους...για τα αδιαφανη ευτυχως <0.6.....,

Link to comment
Share on other sites

Μη ποντάρεις τόσο στο τι λέγεται στα σεμινάρια. Εξαρτάται από ποιος εισηγητής το λέει.

 

Στα δικά μας σεμινάρια έχω ακούσει ΤΑ απίστευτα !!!!

 

οχι μονο σημασια εχει κ πως κουμανταρει την ταξη

πολυ γενικουρα σε ολα πολυ υποκειμενικοτητα

στο κεκ που πηγα εγω ειχαμε παρει το πανω χερι

οτι θελαμε λεγαμε συζητησεις επι συζητησεων στο φουλ

και ο εισηγητης πολυ περιπου ρε παιδακι μου....

Link to comment
Share on other sites

Τον διευκολύνατε.

 

Περνούσε και την ώρα του... Αν δεν ξέρει, τι θα πει;

 

Ισως και καλύτερα έτσι..

Σε μας, ο εισηγητής που έκανε το πιο κρίσιμο μάθημα της επιθεώρησης, σε ερώτηση κάποιου <<υποψήφιου επιθεωρητή>> για το πόσο χρήσιμες είναι οι ΤΟΤΕΕ, είχε πει το φαντασικά απερίγραπτο : <<Εγώ μια φορά άνοιξα την ΤΟΤΕΕ1 και μετά την πέταξα στην άκρη>>....

 

Τόσο καλά...

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το τοπικ ειναι μεγαλο οταν σχολιασα δε το προσεξα

το θεμα ειναι οτι πρεπει να ακολουθουμε πιστα την τοτεε

και γενικα να μιλαμε ... να μιλαμε πολυ μεταξυ μας...

εχω μια συναδελφο που συνεργαζομαι κ την θεωρω πραγματικα δωρο θεου

τα βαζουμε κατω τα λεμε τα ξαναλεμε... δε μπα να ναι το σπιτι 50.5 τετραγωνικα

ή το mall το ιδιο... ενας συναδελφος παλια μου πε θα ρθει να δει λιγο πως τα κανω

να δει το προγραμμα και να δει αμα θα το αγορασει... απο οτι εχω δει ως τωρα

με μια ματια δε καταλαβαινεις τιποτα... εχω κανει αρκετα δοξα το θεο και σε κανονικη τιμη

δεν το εχω απαξιωσει ακομα λολ... ακομα μαθαινω ομως

ουτε ροκετ σαιενς ειναι ουτε κατι απλο

με τα σεμ ξενερωσα τελειως.... αυτο επρεπε να χει την φορμα πιστοποιησης

πιστευεις αμα μας βαλουν, 1000 ατομα να κανουμε το ιδιο σπιτι πχ

θα χουμε το ιδιο αποτελεσμα? και σε πιο δεκαδικο θα χουμε αποκλιση

τεσπα τι να πω....

 

σορρυ που μπηκα σφηνα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο OTTO_engine με σπρώχνει να κάνω μια πρόταση:

Ας ανεβάσει κάποιος τις μετρήσεις για μια κάπως πολύπλοκη κατάσταση και ας την επιλύσουμε όλοι ανεβάζοντας μόνο τα αποτελέσματα. Εκεί θα δούμε όλοι τι διαφορές προκύπτουν. Ακολούθως μπορούμε να το ψάξουμε να βρούμε σε τι οφείλονται οι διαφορές. Πιστεύω θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα.

Επειδή όμως κάποιοι μπορεί νομίζουν ότι αυτό που προτείνω ξεφεύγει από τα όρια του φόρουμ, όσοι ενδιαφέρονται ας μου στείλουν το mail τους να το οργανώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποκλισεις θα ειναι μικρες, αν επιλυσουμε ολοι το ιδιο σπιτι ακολουθωντας την ιδια μεθοδολογια

Οι σκιασεις παιζουν μεγαλυτερο ρολο οσο μεγαλυτεροι ειναι οι συντελεστες θερμοπερατοτητας των στοιχειων.

Σε αμονωτο σπιτι παιζουν πολυ, σε μονωμενο ελαχιστα.

Το θεμα ειναι οτι ειδικα το θεμα των σκιασεων ειναι ενα πολυ πολυ μεγαλο κεφαλαιο που, δυστυχως, για τις αμοιβες των σπιτιων που κυκλοφορουν, δεν αξιζει να εντρυφησει κανεις για να δει αν οι συντελεστες που πηρε εχουν μεγαλη η μικρη ακριβεια.

Πιο σημαντικο πιστευω ειναι το να παρεις τον καταλληλο συντελεστη για την ακριβη γωνια προσανατολισμου και την ακριβη γωνια κλισης του στοιχειου σου παρα να σπας την επιφανεια σε επιμερους τμηματα ουτως ωστε να εχεις καλυτερη προσομοιωση του κτηριου και του τροπου που αυτο σκιαζεται.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι αυτο αλλιως κανεις κατι οταν δουλευεις αλλιως το κανεις αμα ειναι η ... πτυχιακη σου χαχχααχα

απλα θελει πολυ τηλεφωνο η δουλεια παιδια

θα κανουμε πολλες κουλαμαρες δε λεω στο προγραμμα ολα

 

αλλα οσοι ξεκινατε να στε τυπικοι οσο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει διαμέρισμα που έχει φωταγωγό, οι σκιάσεις των τοίχων αυτών πως αντιμετωπίζονται ?

 

με πλήρη σκίαση (= 0 ?) ή υπολογίζουμε κανονικά αποστάσεις εμποδιων - προβόλου (στέγη φεγγίτη?) και πλευρικές αποστάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.