Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 24 Παρ 17 Ν.4014/2011-Εργασίες επισκευής ή αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

εχω περιπτωση αδεια προσθηκη α οροφου το 2009 και εχουν γινει καποιες υπερβασεις δομησης .Στην οικοδομη εχουν γινει εξωτερικοι χρωματισμοι, ηλεκτρολογικα, υδραυλικα , πληρη επιχρισματα , και απομενουν τα εξωτερικα κουφωματα , δαπεδα και ειδη υγιεινης.Στην πολεοδομια που ρωτησα μου ειπαν να κανω στην ρυθμιση για τις υπερβασεις και μπορω να προχωρησει τις εργασιες αφου η αδεια ειναι σε ισχυ ,ουσιαστικα βαζοντας τα κουφωματα , θεωρειται οτι εχει αποπερατωθει και μπορει να παει να θεωρησει την αδεια για ρευμα.

Στα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά για ρεύμα, θα υποβληθεί Υ.Δ. ''ότι έγιναν αυθαιρεσίες και τακτοποιήθηκαν"?? ή η κλασσική Υ.Δ?? Και στην Δ.ΕΗ. θα προσκομιστούν τα κλασσικά ή ''τα οριζόμενα σύμφωνα με τα νέα δεδομένα??" Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι στην υ.δ που θα κανω θα αναφερεται οτι οι αυθαιρεσιες εχουν ρυθμιστει ,προσκομιζοντας και την βεβαιωση περαιωσης

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

 

Κάνουμε σήμερα δήλωση Ν. 4014 σε κτίριο υπό κατασκευή που έχει άδεια σε ισχύ..

Το κτίριο είναι σε στάδιο πλησίον αποπεράτωσης.... εννοείται ότι μέχρι 28/07/11 ήταν σε πολύ προηγούμενο σταδιο εργασιών.

 

Ως εργασίες αποπεράτωσης βάσει των οποίων θα ενημερωθεί και το ΙΚΑ ποιές θα βάλετε?

  1. Αυτές που υπολείπονται σήμερα για την αποπεράτωση γιατί ΤΩΡΑ κάνετε την αυτοψία???

ή

  1. Αυτές που υπολείπονταν θεωρητικά στις 29/7/2011 για αποπεράτωση ?????? (στην πράξη το στάδιο εργασιών μπορεί να προκύψει π.χ. από τις μέχρι τότε υποβληθείσες Α.Π.Δ) δεδομένου ότι τις μέχρι τότε και ΟΧΙ μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές τακτοποιούμε?????????

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι στην υ.δ που θα κανω θα αναφερεται οτι οι αυθαιρεσιες εχουν ρυθμιστει ,προσκομιζοντας και την βεβαιωση περαιωσης

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

 

Κάνουμε σήμερα δήλωση Ν. 4014 σε κτίριο υπό κατασκευή που έχει άδεια σε ισχύ..

Το κτίριο είναι σε στάδιο πλησίον αποπεράτωσης.... εννοείται ότι μέχρι 28/07/11 ήταν σε πολύ προηγούμενο σταδιο εργασιών.

 

Ως εργασίες αποπεράτωσης βάσει των οποίων θα ενημερωθεί και το ΙΚΑ ποιές θα βάλετε?

  1. Αυτές που υπολείπονται σήμερα για την αποπεράτωση γιατί ΤΩΡΑ κάνετε την αυτοψία???

ή

  1. Αυτές που υπολείπονταν θεωρητικά στις 29/7/2011 για αποπεράτωση ?????? (στην πράξη το στάδιο εργασιών μπορεί να προκύψει π.χ. από τις μέχρι τότε υποβληθείσες Α.Π.Δ) δεδομένου ότι τις μέχρι τότε και ΟΧΙ μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές τακτοποιούμε?????????

Η σκέψη μου είναι η εξής: Εχω οικοδ. άδεια άρα "κολλάω" ένσημα. Εχω αυθαιρεσίες στην κατασκευή αλλά σύμφωνα με τις εγκ., δεν οφείλω ένσημα στο ΙΚΑ., για τις εργασίες στους αυθαίρετους χώρους. Δηλ. σε όποιο στάδιο εργασιών και να ήμουν στις 28/7/11, για τις υπολειπόμενες εργασίες, θα κολλήσω τα ένσημα που είχε βγάλει αρχικά το ΙΚΑ ( της αδείας). Αν υπολογίσω και τα δεδομένα που έθεσε η dora στην αρχική της ερώτηση ( άδεια σε ισχύ) θεωρώ ότι βάζεις τις, εως σήμερα, εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

 

Η σκέψη μου είναι η εξής: Εχω οικοδ. άδεια άρα "κολλάω" ένσημα. Εχω αυθαιρεσίες στην κατασκευή αλλά σύμφωνα με τις εγκ., δεν οφείλω ένσημα στο ΙΚΑ., για τις εργασίες στους αυθαίρετους χώρους. Δηλ. σε όποιο στάδιο εργασιών και να ήμουν στις 28/7/11, για τις υπολειπόμενες εργασίες, θα κολλήσω τα ένσημα που είχε βγάλει αρχικά το ΙΚΑ ( της αδείας). Αν υπολογίσω και τα δεδομένα που έθεσε η dora στην αρχική της ερώτηση ( άδεια σε ισχύ) θεωρώ ότι βάζεις τις, εως σήμερα, εργασίες.

 

Δεν το βλέπω έτσι ακριβώς... γιατί τα ένσημα που σου είχε βγάλει το ΙΚΑ ήταν απόλυτα συνδεδεμένα με τη χρήση του χώρου. Με άλλο συντελεστή βγαίνουν τα ένσημα για τον υπόγειο βοηθητικό χώρο και με άλλο συντελεστή για την κατοικία. Οπότε από την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης προκύπτουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ ένσημα έστω κι αν έχεις οικοδομική άδεια και οι αυθαίρετες κατασκευές σου αφορούν εγκατάσταση κύριας χρήσης σε χώρο βοηθητικής.

 

Αν επιπλέον έχεις κατασκευάσει και αυθαίρετες επιφάνειες πέρα από τα εγκεκριμένα (όγκο -δόμηση - κάλυψη) της αδείας, προκύπτουν οπωσδήποτε επιπλέον ένσημα σε σχέση με τα της οικ. αδείας.

 

Η Εγκύκλιος της ΔΟΚΚ ως προς τη μη οφειλή ενσήμων, ΔΕΝ αφορά σε εργασίες που υπολείπονται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το κατάλαβα καλά . Για την άδεια αποπεράτωσης απο τούβλα και μετά , απαιτούνται όλες οι μελέτες κομπλέ και ενημέρωση ίκα με αναγγελία έργου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω έτσι ακριβώς... γιατί τα ένσημα που σου είχε βγάλει το ΙΚΑ ήταν απόλυτα συνδεδεμένα με τη χρήση του χώρου. Με άλλο συντελεστή βγαίνουν τα ένσημα για τον υπόγειο βοηθητικό χώρο και με άλλο συντελεστή για την κατοικία. Οπότε από την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης προκύπτουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ ένσημα έστω κι αν έχεις οικοδομική άδεια και οι αυθαίρετες κατασκευές σου αφορούν εγκατάσταση κύριας χρήσης σε χώρο βοηθητικής.

 

Αν επιπλέον έχεις κατασκευάσει και αυθαίρετες επιφάνειες πέρα από τα εγκεκριμένα (όγκο -δόμηση - κάλυψη) της αδείας, προκύπτουν οπωσδήποτε επιπλέον ένσημα σε σχέση με τα της οικ. αδείας.

 

Η Εγκύκλιος της ΔΟΚΚ ως προς τη μη οφειλή ενσήμων, ΔΕΝ αφορά σε εργασίες που υπολείπονται.

Ως προς το γεγονός, ότι αν εξεταστεί από το ΙΚΑ, εννοείται ότι προκύπτουν παραπάνω ένσημα. Η σκέψη που έκανα ( χωρίς να είμαι βέβαιος, διότι δεν μου έχει τύχει) λαμβάνοντας υπόψη ότι η άδεια είναι σε ισχύ και τις εγκ., με οδηγεί στο γεγονός ότι δεν θα εξεταστεί από το Ι.Κ.Α. Αν ανακαλύψεις τι γίνεται και μπορείς ενημερωσέ μας, για να διαπιστώσουμε τελικά τι ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω περιπτωση διαμερισμα με αδεια του 2006 το οποιο ειχε αυθαιρεσιες που τακτοποιησα με 4014 .Το εν λογω δεν εχει κουφωματα δαπεδα πλακακια και ειδη υγιεινης,θα πρεπει να παρω εγκριση αποπερατωσης με οτι αυτο συνεπαγεται (μελετες 4030 & 4014) αρθρο2 ΦΕΚ43β/12 η μπορει ο ιδιοκτητης να κανει αιτηση για αδεια εγκρισης επισκευης και να καταθεσουμε τα σχεδια του 4014 και τα χαρτι περαιωσης 4014 οπως προβλεπεται στο αρθρο 1 φεκ 43Β/12 αφου η εν λογω εργασιες περιλαμβανονται στο αρθρο 1.?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναρτούμε την ίδια ερώτηση σε πολλά θέματα, παρά μόνο στο σωστό και περιμένουμε αν γίνεται κάποια απάντηση.Μέχρι τώρα το είδα 3 φορές.Παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.