Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 24 Παρ 17 Ν.4014/2011-Εργασίες επισκευής ή αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Έχω μία αυθαίρετη κατασκευή η οποία είναι εκτός σχεδίου και χωρίς Ο.Α (σε εξ'αδιαιρέτου αγροτεμάχιο). Ο ιδιοκτήτης το τακτοποίησε και έγινε και ολοκληρωτική υπαγωγή. Τώρα θέλει να βάλει στέγη, μπορεί; και τι χρειάζεται να πάρει άδεια από την πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

μην περιμένεις άδικα - δεν μπορείς να πάρεις οικ άδεια, ούτε για στέγη, ούτε για προσθήκη ορόφου

 

 

σχετικό Άρθρο 24

«17. Στις περιπτώσεις κατασκευών οι οποίες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του παρόντος άρθρου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παράγραφο 5, επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης. Επιπλέον επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών επισκευής, που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση και τη συνήθη συντήρησή τους.

Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών αποπεράτωσης και επισκευής γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον οι εργασίες για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μια ημήτελη κατοικία η οποια έχει Ο.Α η οποια λήγει 31/12/2013.Έχει κάποιες αυθαιρεσίες που τακτοποιήθηκαν με τον ν.αυθαιρετων(εχει πληρωθεί ολο το πρόστιμο).Την κατοικία έιχει αναλάβει να μου την παραδώσει τελειωμένη εργολάβος-μηχανικός με δικά του έξοδα(αν και επισήμως παντού θα φαινομαι εγω σαν ιδιώτης). Τέλος πάντων επειδή θέλω όλα να είναι σωστά του ζητησα να παρει την εγκριση εργασειων και μου εδειξε το αρθρο 24 του ν.4014 παρ.17

"'Για την χορήγηση έγκρισης Εργασιων αποπερατωσης αυθαιρετης κατασκευης υποβάλλονται τα προβλεπόμενα δικαιολογητικα και μελέτες και εφαρμόζονται οι διαδικασίες που προβλέπονται στο Π.Δ/μα της 8/13.7.1993 <<Τρόπος Έκδοοσης οικοδομικών αδείων και έλεγχος ανεγειρομένων οικοδομών.>>(ΦΕΚ 796 Δ') όπως ισχύει Η' στην πράγραφο 2 του αρθρου 3 του ν.4030/11 για αιτήσεις που θα υποβληθούν μετα την 1-3-2012, και μου λεει οτι θέλει πολύ χαρτούρα αφού όπως λέει ο νόμος "για αιτήσεις που θα υποβληθούν μετά την 1-3-2012 τα δικαιολογιτικά που θα πρέπει να υποβάλει θα είναι με το καινουριο οικοδομικό κανονισμό και όχι με τα δικαιολογιτικά και μελέτες που προβλέπονται στο Π.Δ/μα 8/13.7.1993 <<Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδείων και έλεγχος ανεγειρομένων οικοδομών>> (ΦΕΚ 795 Δ΄) όπως ισχύει.

.Απ'ότι κατάλαβα κολλάει στο Η' είναι το δύσκολο να κανει αυτη την χαρτούρα???

.Έχει τόση διαφορά αυτο το Η' ???

Θα ερθει καποια στιγμη Ε.Δ. ?θα εχω καποι προβλημα με αυτον αν αποπαιρατωθη χωρις την εγκριση?

Link to comment
Share on other sites

Παύλο έχεις ανοίξει νέο θέμα στο χώρο των ιδιωτών με το ίδιο ερώτημα.Ποιος ο λόγος επανάληψης του ερωτήματος εδώ? Το μήνυμα εδώ θα διαγραφεί.

Οποιος θέλει να απαντήσει να μεταφερθεί στο συγκεκριμένο θέμα, εδώ:

 

http://www.michaniko...AF%CE%B1%CF%82/

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ως προς το θέμα της περαίωσης της διαδικασίας ή όχι, έχετε κάποιο νέο?

Γιατί έχω πελάτη που μου διαμαρτύρεται ότι γνωστός του έβγαλε άδεια αποπεράτωσης ενώ πληρώνει με δόσεις.

Εγω γιατί δε βρίσκω πουθενά αυτό το παραθυράκι? όπου και αν διαβάσω, και βλέπω ότι χρειάζεται ΠΕΡΑΙΩΣΗ=ΕΞΟΦΛΗΣΗ. Άλλαξε κάτι?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συμφωνώ κι εγώ στο ότι για να αποπερατώσεις το αυθαίρετο θα πρέπει να έχει περαιωθεί η διαδικασία τακτοποίησης.

Αναφέρεται και στο ΦΕΚ 43/Β'/20.01.2012.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΑΝΑ στην εγκύκλιο 7 δε βρίσκω ακριβώς σχετική αναφορά, ωστόσο από το όλο πνεύμα των δύο εγκυκλίων δεν προκύπτει πουθενά (δεν είναι και λογικό άλλωστε) η δυνατότητα εργασιών αποπεράτωσης ενόσω πληρώνεις με δόσεις.

Είπα επειδή υπάρχει καταιγισμός εγγράφων από το ΥΠΕΚΑ τελευταίες ημέρες, μήπως μου ξέφυγε κάτι που δεν το κατέβασα και έχασα τη μπάλα. Ευχαριστώ πάντως ΚΑΝΑ και Τετα. Έχει κανείς άλλη άποψη από εμάς τους 3 για το θέμα?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη συνάδελφε, ίσως να σε μπέρδεψα

συμφωνώντας με την Teta και μαζί σου, αναφέρθηκα στην εγκ 7

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , μπορείτε να μου πείτε αν κάνω λάθος συλλογισμό:

σε εκτός σχεδίου και χωρίς άδεια διώροφο αυθαίρετο το οποίο στο ισόγειο έχει μόνο τα υποστυλώματα (και στον όροφο κατοικία) το θεωρώ ως μη περατωμένο το ισόγειο, το δηλώνω ως υπέρβαση Βοηθητικών Χώρων και εκ των υστέρων με άδεια αποπεράτωσης ο ιδιοκτήτης μπορεί να το κλείσει με τοίχο περιμετρικά και να το κάνει γκαράζ ή αποθήκες? Και αν ναι ρεύμα μπορεί να πάρει για τον 1ο όροφο πληρώνοντας την 1η δόση ή πρέπει να περιμένει να ολοκληρωθεί η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.