Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση Γής ισχύει στο Ο.Τ. ή στο οικόπεδο??


Recommended Posts

Συνάδελφοι επανέρχομαι σε ένα θέμα που με τριβελίζει και να με συγχωρείται εκ των προτέρων, αν γίνομαι κουραστικός.

Στο άρθρο 24 παρ. 1α του ν.4014/2011 αναγράφει: " Αναστέλλεται γαι τριάντα χρόνια ........... εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γής που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου....."

και προστέθηκε εδάφιο '' Για την εφαρμογή της παραπάνω παραγράφου, για τα εντός σχεδίου πόλεως ευρισκόμενα ακίνητα, νοείται το οικοδομικό τετράγωνο όπου βρίσκεται το ακίνητο''.

 

Στην, υπό εξέταση, περιπτωσή τώρα ισχύουν τα εξής: Σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης, έχει ανεγερθεί Οικοδομή με οικοδομική άδεια, στα σχέδια της οποίας εμφανίζονται Ισόγεια Καταστήματα.

Η οικοδομή έχει αποπερατωθεί προ 28.7.2011. Το Ο.Τ. ,που βρίσκεται το οικόπεδο, χωρίζεται από την γραμμή Χρήσεων Γής η οποία ορίζει 2 διαφορετικές χρήσεις. Στο μεγαλύτερο μέρος του Ο.Τ. (δηλ. σχεδόν όλα τα οικόπεδα) ορίζεται ως χρήση η "ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ'' ενώ στο αναφερόμενο οικόπεδο (και σε ένα ομορό του) ορίζεται ως χρήση η «ΑΜΙΓΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑ».

 

Μπορώ να "πατήσω'' στην παρ. 1α και να προβώ σε ''αλλαγή χρήσης'' του καταστήματος ( ακολουθώντας την δεσπόζουσα χρήση στο Ο.Τ. δηλ. χρήση που επιτρέπεται στην "ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ")???

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το φίλο μου FAETHON

αλλά θα ήθελα να ρωτήσω: στην οικ άδεια σου φαίνονται με χρήση καταστημάτων (παρανόμως) και τώρα θέλεις να τα τακτοποιήσεις με τον 4014;;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το φίλο μου FAETHON

αλλά θα ήθελα να ρωτήσω: στην οικ άδεια σου φαίνονται με χρήση καταστημάτων (παρανόμως) και τώρα θέλεις να τα τακτοποιήσεις με τον 4014;;

 

Νόμιμη είναι η άδεια. Στην "ΑΜΙΓΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ" επιτρέπονται τα καταστήματα, άλλα όχι ''καταστήματα υγειον. ενδιάφεροντος''. Αυτό θέλω να κάνω. Και εγώ θεωρώ ότι μάλλον δεν γίνεται, αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει καμμία ιδέα ή μήπως έτυχε σε κάποιον συνάδελφο.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Νόμιμη είναι η άδεια. Στην "ΑΜΙΓΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ" επιτρέπονται τα καταστήματα, άλλα όχι ''καταστήματα υγειον. ενδιάφεροντος''. Αυτό θέλω να κάνω. Και εγώ θεωρώ ότι μάλλον δεν γίνεται, αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει καμμία ιδέα ή μήπως έτυχε σε κάποιον συνάδελφο.

και ένα σχετικό έγγραφο πάνω σε αυτό.

 

Εγγρ-2781/21-1-05 (Δ/νση Πολεοδομικού Σχεδιασμού) Εγγρ-2781/05

Καταστήματα καθημερινών αναγκών στην αμιγή κατοικία

Απαντώντας στην αίτησή σας (Αίτηση … με αρ. 51916/9-12-04), σας γνωρίζουμε ότι εκ των αναφερομένων σε αυτήν εμπορικών καταστημάτων, εκείνα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής στην αμιγή κατοικία σύμφωνα με το Αρθ-2 του ΠΔ/23-2-87 (ΦΕΚ-166/Δ/87), είναι το παντοπωλείο, φαρμακείο, βιβλιο-χαρτοπωλείο, κρεοπωλείο, κατάστημα ψιλικών, πρατήριο γάλακτος, πρατήριο άρτου και ειδών ζαχαροπλαστικής (χωρίς παρασκευαστήριο και χωρίς χρήση τραπεζοκαθισμάτων).

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ

Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας

Διεύθυνση Πολεοδομικού Σχεδιασμού

Τμήμα: Α

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

μπράβο pavlo

δεν είχα υπόψη μου την λεπτομερή περιγραφή των λειτουργιών που επιτρέπονται

Στο Π.Δ χρήσεων αναφέρονται 2-3 χρήσεις μόνο- ενώ αυτό ξεκαθαρίζει το τοπίο

Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και ένα σχετικό έγγραφο πάνω σε αυτό.

 

Εγγρ-2781/21-1-05 (Δ/νση Πολεοδομικού Σχεδιασμού) Εγγρ-2781/05

Καταστήματα καθημερινών αναγκών στην αμιγή κατοικία

 

Απαντώντας στην αίτησή σας (Αίτηση … με αρ. 51916/9-12-04), σας γνωρίζουμε ότι εκ των αναφερομένων σε αυτήν εμπορικών καταστημάτων, εκείνα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής στην αμιγή κατοικία σύμφωνα με το Αρθ-2 του ΠΔ/23-2-87 (ΦΕΚ-166/Δ/87), είναι το παντοπωλείο, φαρμακείο, βιβλιο-χαρτοπωλείο, κρεοπωλείο, κατάστημα ψιλικών, πρατήριο γάλακτος, πρατήριο άρτου και ειδών ζαχαροπλαστικής (χωρίς παρασκευαστήριο και χωρίς χρήση τραπεζοκαθισμάτων).

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ

Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας

Διεύθυνση Πολεοδομικού Σχεδιασμού

Τμήμα: Α

 

Σωστά. Ετσι είναι. Υπάρχουν και άλλα ( π.χ. gallery, άλλα πρατήρια τροφίμων κ.λ.π.). Αναφορικά με την ερώτηση τώρα, θεωρούμε ότι τελικά δεν γίνεται ?? Αλήθεια, το υπό ψήφιση Π.Δ. για τις Χρήσεις Γής τι έγινε? Ψηφίστηκε ή εκκρεμεί??
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και ένα σχετικό έγγραφο πάνω σε αυτό.

 

Εγγρ-2781/21-1-05 (Δ/νση Πολεοδομικού Σχεδιασμού) Εγγρ-2781/05

Καταστήματα καθημερινών αναγκών στην αμιγή κατοικία

 

 

Συνάδελφε, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις ένα λινκ, δε βρίσκω αυτό το έγγραφο πουθενά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.