Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα αποθήκης εκτός Ρ.Γ.


Recommended Posts

¨Εχω και εγώ παρόμοια περίπτωση σε βιομηχανικό κτίριο εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα ~30τμ. Το οικόπεδο εντάχθηκε σε ΡΣ πρόσφατα (η πράξη εφαρμογής εκκρεμεί) και τμήμα του αυθαιρέτου επιφάνειας ~7τ.μ. βρίσκεται εκτός των ΡΓ. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

α. Μπορεί να ρυθμιστεί μόνο το αυθαίρετο εντός των ΡΓ αφού μιλάμε για ενιαίο λειτουργικά κτίσμα;

β. Έστω ότι ρυθμίζεται, είναι δυνατόν να εκδοθεί η βεβαίωση μεταβίβασης και τι θα αφορά αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Για τη ρύθμιση, ναι μπορεί μόνο το μη ρυμοτομούμενο.

Βέβαια στα σχέδια το δείχνεις ολόκληρο και αναφέρεις και το ρυμοτομούμενο κομμάτι.

Για βεβαίωση μάλλον δύσκολο αν δεν "εξαφανιστεί" το ρυμοτομούμενο.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

σε παραδοσιακό οικ<2000 κατοίκων έχω 3 κτίσματα

Σε ένα απ' αυτά (3/όροφο με οικ άδεια) μια διάσταση του υπερβαίνει αυτήν της άδειας κατά 0.35μ

Πέθανε ο πατέρας και τα 3 αδέρφια δεν μπορούν να κάνουν σύσταση και διανομή

 

Έχεις καμιά ΚΑΛΗ ιδέα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν δεν μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας , τότε ποιο το όφελος να το τακτοποιήσουν;

 

Εγώ έχω ένα οικόπεδο με πλευρά 8,80μ ενώ το κτήριο είναι 9,20μ. Ή έχει μπει στον γείτονα ή στον δημόσιο χώρο, με μια αυτοψία είναι δύσκολο να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.