Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2012


Recommended Posts

Μόλις κατέθεσα Ε1 & Ε3.

 

Διαπίστωσα αύξηση φόρου σε σχέση με πέρσυ. Συμπεριλήφθηκε το τέλος επιτιδεύματος 500 ευρώ και εισφορά αλληλεγγύης.

 

Το τελικό ποσό επιστροφής (από ΦΕΜ) είναι μισό από οτι περίμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι περίμενες δηλαδή; Γιατί νομίζεις ότι καθυστερούσαν οι αληταράδες την έναρξη υποβολής των δηλώσεων; Για πολύ κακή τους τύχη όμως οι συγκυρίες δεν επέτρεψαν να τους "βγει". Τώρα άνοιξε το σύστημα και δε γλυτώνουν. Κάτσε να υποβάλλουν όλοι μέχρι τις ερχόμενες εκλογές του Ιουνίου και θα δεις που θα φτάσει το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝ.ΕΛ. και αν θα απομείνει κανείς συμπατριώτης να παρακαλάει για "σωτηρίες"...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις κάτι που έχω ενα θεματακι?

 

Στο Ε3 μου ζητάει το εξής για τους παρακάτω κωδικους: 558+566=546

 

Ισχύει κάτι τέτοιο στη δήλωση σου ή κάποιος που ξερει αν μπορεί να βοηθήσει.

 

Στην περυσινή δήλωση δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, και δε μπορω να καταλάβω πώς μπορεί να σχετίζονται αυτοί οι κωδικοί.

Edited by slalom
Link to comment
Share on other sites

...και πλέον υπάρχουν και τα ανεβασμένα τεκμήρια. Για παράδειγμα στη περσυνή δήλωση ένα στεγαστικό για πρώτη κατοικία έδινε φοροαπαλλαγές ενώ φέτος ανεβάζει το εισόδημα κατά χρηματικό ποσό ίσο με το χρηματικό ποσό που έδωσες στη τράπεζα! (ακόμα και για πρώτη)

...και φυσικά περιμένουμε το νέο φορολογικό που θα είναι πιο ολοκληρωμένο και ακόμα πιο δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις κάτι που έχω ενα θεματακι?

 

Στο Ε3 μου ζητάει το εξής για τους παρακάτω κωδικους: 558+566=546

 

Ισχύει κάτι τέτοιο στη δήλωση σου ή κάποιος που ξερει αν μπορεί να βοηθήσει.

 

Στην περυσινή δήλωση δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, και δε μπορω να καταλάβω πώς μπορεί να σχετίζονται αυτοί οι κωδικοί.

 

 

 

Φίλε slalom στο 558 γράφεις το σύνολο των δαπανών. το 566 βγαίνει από τη κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης που συνυποβάλλεις μαζί με τη δήλωση (κινητά, βενζίνες κτλ).

Επομένως 550-558+566=570

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 558 το συνολο των δαπανων που εκπιπτουν μόνο?

Το 1101 δεν το περναω και κάπου αλλού?

 

Όπως την έκανα τώρα τη δέχτηκε, αλλά δεν είναι σωστή γιατι δεν αφαιρεσε τα έξοδα αυτοκινητου.

 

Το άθροισμα 558+566=546 ισχύει στη δικια σου περιπτωση?

Edited by slalom
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέθεσα Ε1 & Ε3.

 

Διαπίστωσα αύξηση φόρου σε σχέση με πέρσυ. Συμπεριλήφθηκε το τέλος επιτιδεύματος 500 ευρώ και εισφορά αλληλεγγύης.

 

Το τελικό ποσό επιστροφής (από ΦΕΜ) είναι μισό από οτι περίμενα!!!

Πήρες επιστροφή ; :shock:

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ 558 βάζεις το σύνολο των εξόδων σου. Τόσο αυτά που εκπίμπτουν όσο και αυτά που δεν εκπίμπτουν. Με την αναμόρφωση προκύπτουν τα έξοδα που δεν έκπίμπτουν. Αυτά τα βάζεις στο 566..

παραδειγμα

 

εξοδα:

1.000 υπολογιστη

1.000 διαμονή

1.000 βενζινες

 

συνολο: 3.000

 

Με αυτοκίνητο 1.200 κυβικα, τα έξοδα της βενζίνης που δεν δικαιολογούνται είναι 1.000x30%=300 (ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ)

 

Στο 546-558 βάζεις 3.000 ευρω

Στο 566 βάζεις 300 ευρω

 

 

Ετσι τα δήλωσα εγώ.

 

 

Επιστροφή φόρου ακόμα δεν πηρα φυσικά!!! Για επιστροφή πάνω από 1.500 συνήθως τον Αύγουστο την παίρνω

Edited by gekalaxp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.