Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Προσπαθώ να τα βάλω σε σειρά και εγώ.

  1. Οι αιτήσεις πάνε προς ΥΠΕΚΑ.
  2. Για να υποβάλεις αρχεία: βάζεις αριθμό ορόφων και τρωτότητα τα οποία αλλάζουν όποτε θες και κάνεις αποθήκευση.
  3. Κατόπιν μπορείς να υποβάλεις αρχεία.
  4. Στα αρχεία δεν μπορείς να δώσεις δομική τρωτόττητα,
  5. Τα αρχεία που υποβάλεις δεν μπορείς να διαγράψεις. Πχ έδωσα ένα λάθος διάγραμμα κάλυψης και ήθελα να το αλλάξω με ένα άλλο και δεν μπορούσα. Τώρα έχω ανεβάσει δύο και δεν μπορώ να διαγράψω κανένα.
  6. Θεωρώ ότι το 10 μερο δεν θα ισχύσει
  7. Ωστόσο αν δεν διευκρινίσουν μέχρι τέλος εβδομάδας κάνω αίτημα να μετατρέψουν τις ολοκληρωμένες σε προσωρινές και να πάνε να #@@@@@@
  8. Τα αρχεία τα υποβάλλουμε ώστε οποιαδήποτε στιγμή στο μέλλον ο ιδιοκτήτης θέλει κάτι να κάνει με αυτό το ακίνητο (προσθήκη, άδεια, κατεδάφιση, του γίνει καταγγελία) το "κράτος" πχ πολεοδομία να μπαίνει και να βλέπει τι σκατά τακτοποιήσαμε.

Εντάξει παιδιά μην το ξεφτιλίσουμε και τελείως δηλ να μην καταθέτουμε τπτ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

5. Να ακυρώσεις το προηγούμενο.

6. Πιθανότατα.

7. Να μην το κάνεις.

8. Ίσως.

 

 

Μία ερώτηση : τα σχέδια αν δεν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο μπορώ να τα υποβάλλω?

 

Σε πιέζει κανένας να το κάνεις;;;;; Άσε καλύτερα, σε 4 χρόνια, που θα έχουν ολοκληρωθεί οι αλλαγές....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά για να ακυρώσω αρχείο έπρεπε να επαναφέρω σε προσωρινή κατάσταση...

ΙΑΣΟΝΑ δεν ξέρω γιατί αυτό μπορεί να θεωρηθεί λάθος αφού μας δίνει την δυνατότητα το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο τρεις ερωτήσεις πριν ξεκινήσω να τα στέλνω.

 

1. Αν βάλουμε κάποιο αρχείο μπορούμε να το διαγράψουμε, σωστά;

 

2. Όταν μπαίνουμε στ ο πεδίο με τα αρχεία, εμείς επιλέγουμε ποια θα τικάρουμε από τις επιλογές αρχείων ώστε να μειωθεί ο αριθμός των υπολειπόμενων αρχείων στην αρχική σελίδα.

ΠΧ δεν έχω παλιότερα πρόστιμα, δε το τικάρω και πλέον τα υπολειπόμενα σχέδια είναι 11 αντί για 12 που βλέπω τώρα.

 

 

3. Αριθμός ορόφων τι εννοεί ο ποιιητής αν έχω κλειστό ΗΧ σε ένα διμέρισμα;

 

4. Το πεδίο κάτω από την τρωτότητα τι τι θ έλει;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα αρχεία που πρέπει να στείλουμε είναι μόνο αυτά που απαιτούνται για πληρότητα ή όλα όσα νομίζουμε εμείς για κάθε δήλωση? Απαιτείται για πληρότητα σε μια δήλωση μου δεν έχει πικαρισμένα τις κατόψεις και τις τομές και το τοπογραφικό ενώ είναι χωρίς άδεια.Σε μια άλλη που είναι σε μη οικοδομήσιμο μου ζητάει διάγραμμα κάλυψης ενώ ο νόμος έλεγε μόνο στα οικοδομήσιμα ότι θέλει.Αν μπορούμε να στείλουμε οτιδήποτε τότε τι νόημα έχει το απαιτούμενα για πληρότητα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τικάρουμε εμείς ποια είναι υποχρεωτικά;

 

Ακυρο τώρα πήγα για παράδειγμα και δεν εχει υποχρεωτικό τις τομές και κάτοψη..

 

οτι να ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα θα προτιμούσα να εισάγω ότι απαιτείται να τελειώνω δεν μπορώ να τα έχω στο κεφάλι μου για τέσσερα χρόνια. Αλλά προσπάθησα και δεν μπορούσα, γίνεται τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς σχετικά με τα τοπογραφικά , αν ο ιδιοκτήτης είχε έτοιμο εξαρτημένο τοπογραφικό από τον Ιούλη του 2011 απλά το σκανάρω και το υποβάλλω? Χρειάζεται ο συγκεκριμένος τοπογράφος να δηλωθεί ως συμμετέχων?

Επίσης ακόμα δεν καταλαβαίνω τη διαφορά της αίτησης του ιδιοκτήτη με την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, γιατί ζητάνε και τα δύο , υπάρχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Thodoris4 Μήπως για να βάλεις σχέδια (κατόψεις-τομές), δηλαδή για να "τικαριστούν" και τα κουτάκια αυτά, προαπαιτούμενο είναι να βάλεις πρώτα τις αιτήσεις-Υ.Δ. κλπ??? (υποθέσεις κάνουμε...) Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το βρήκα γίνεται! Μία ακόμα ερώτηση 30 σεπτεμβρίου είναι προθεσμία υποβολής των σχεδίων για όλα και για αυτά που δεν έχουν αποπληρωθει οι δόσεις? Μάλλον ναι.

Link to comment
Share on other sites

.................. Μία ακόμα ερώτηση 30 σεπτεμβρίου είναι προθεσμία υποβολής των σχεδίων για όλα και για αυτά που δεν έχουν αποπληρωθει οι δόσεις? Μάλλον ναι.

Εγώ γιατί κατάλαβα ότι 31/12/2012 είναι η καταληκτική?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.