Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρεις νεκροί απο το σεισμό 5,9 Ρίχτερ στην Ιταλία


dimkourt

Recommended Posts

Eπίσης τα αυθαίρετα υπήρχαν ήδη πριν τους νόμους , οπότε ο πιθανός κίνδυνος είναι ανεξάρτητος των νόμων και η αναφορά λαικίζει ελαφρώς .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Για καθίστε λίγο διότι πλέον έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο όπου δεχόμαστε μια κατάσταση στωικά. Το ηθικό ερώτημα που θέτω προς πάντες είναι

 

είναι τα δημόσια κτήρια έτοιμα να ανταποκριθούν σε ένα σεισμό που καλύπτεται απο τους σημερινούς κανονισμούς?

 

Υπάρχει 2ο βάθμιος έλεγχος για όλα τα δημόσια κτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Αν και η κουβέντα εκτρέπεται ...

 

Χρήστο, σε πολλά δεν υπάρχει ούτε πρωτοβάθμιος έλεγχος ...

Βασίλη, και όταν υπήρχαν (δανεικά) δεν πήγαν σε ελέγχους και μελέτες σε άλλες τσέπες πήγαν ...

 

Γι' αυτό είμαστε εδώ ... συγνώμη και για τον ενικό ...

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο συγκεκριμένο σεισμό ... ή μάλλον στα αποτελέσματά του ...

 

Από αυτά που έχω δει, βλέπω τρεις κατηγορίες κτηρίων με μερική έως πλήρη κατάρρευση :

 

1. Με φέρουσες τοιχοποιίες (αρκετά).

Ιδιαιτερότητες σε όλα : μη κανονικό σχήμα κάτοψης, μη κανονική κατανομή καθ' ύψος, παλαιότητα.

Ιδιαίτερα χαρακτηριστικά : διπλανά κτήρια, με ίδια ηλικία, τεράστιες διαφορές στη συμπεριφορά ανάλογες της κανονικότητας.

Περίεργα (προς διερεύνηση) : σύστημα δόμησης τοίχων ψευδομπατικό (2Χδρομικό) με συμπαγή τούβλα χωρίς εμπλοκή λιθοσωμάτων (γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό ; ).

Μεμονωμένες κακές επεμβάσεις-αποκαταστάσεις όπως στο Δημαρχείο.

 

2. Προκάτ ο.σ. (πολλά).

Υπάρχει ιδιαίτερη συζήτηση (από το συνάδελφο @gp1) εδώ :

http://www.michaniko...post__p__446273

 

3. Μεταλλικού σκελετού (λίγα).

Υπάρχει ιδιαίτερη συζήτηση (από το συνάδελφο @gp1) εδώ :

http://www.michaniko...post__p__446707

 

Τα περισσότερα θύματα νομίζω ότι υπήρξαν στην κατηγορία 2 (προκάτ) και λόγω της χρήσης τους (και της άκαιρης και βλακώδους έντασης χρήσης τους) ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η κατηγοριοποίηση που έδωσες kan... (και +1)

Και (by the way)... ευχαριστώ που με μνημόνευσες στα λινκ...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Το ηθικό ερώτημα που θέτω προς πάντες είναι

 

είναι τα δημόσια κτήρια έτοιμα να ανταποκριθούν σε ένα σεισμό που καλύπτεται απο τους σημερινούς κανονισμούς?

 

Δεν υπάρχει λόγος τα δημόσια κτήρια (ούτε και τα ιδιωτικά) να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις των εκάστοτε εν ισχύ κανονισμών.

 

Επίσης, δεν είναι ηθικό θέμα η αντοχή έναντι σεισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος τα δημόσια κτήρια (ούτε και τα ιδιωτικά) να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις των εκάστοτε εν ισχύ κανονισμών.

 

Επίσης, δεν είναι ηθικό θέμα η αντοχή έναντι σεισμού.

 

προφανως και είναι ηθικό αλλα για πες μου οταν ενα σχολείο είναι στα χάλια του (κατασκευής 1949) και παρολαυτά λειτουργεί ακόμα ενω υπάρχει γνωμοδότηση για ενισχύσεις τι θα πεις στον γονέα. Φιλε μου δεν ειμαι υποχρεωμένος σαν κράτος να ακολουθώ τους κανονισμούς μου. Εαν δεν γουστάρεις πάρε το παιδί σου απο το σχολείο. Είναι το ιδιο ηθικό με τον ΚΕΝΑΚ στα δημόσια κτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.