Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση ταράτσας - βορινού τοίχου


Kane

Recommended Posts

Τουβλο να κανεις.

Σιγα την τεχνικη.

Χοντρο , ψιλο σοβα και εισαι ετοιμος.

 

Αν εισαι και μερακλης θα σου πω και ενα μυστικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωχ παιδιά, δε μ'αρέσει που οι απόψεις διίστανται.

 

Πείτε μου τι πρέπει να γίνει για να μην ρημάξει σε 5 χρόνια αυτό και πάει τζάμπα και το ασφαλτόπανο που θα κολλήσει πάνω του. Και τα 2 ειναι 2 μεροκάμματα σε μια μέρα, σιγά τη δουλειά και το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γτ ο Brasco απορριπτει το τουβλο.

Και μπετο γινεται, αλλα ειναι και ακριβοτερο και θελει και περισσοτερο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες που εκανα μια κρουση σε ένα μαστόρι που χα παρει για ενα εργο κρασπέδωσης, μου είπε, πως να βάλω γλώσσα όρθια (ο μονωσάς θελει τα 30εκ αυτά ύψος) ειναι λάθος. Αυτός μου πρότεινε 2 σειρές γλώσσες και ζωναράκι.

 

Για το μπετό υπολογίζω περίπου 20 6μετρα Φ8 , 2 κυβικά μπετό και τον ξυλότυπο που ναι το χαμαλίκι. Και πιστεύω πως σε μια μέρα τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε πανε με το μετρο για το μπετο.

Ειναι φασαρια, δεν ξερω τι μηκος εχεις, αλλα ισως μια μερα δεν φτανει.

 

Η γλωσσα και τα ζωναρια που λετε τι ειναι???

 

Τελικα γτ πηγες σε ασφαλτοπανο???

Link to comment
Share on other sites

Πιο μέτρο βρε τέρρυ, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Μεροκάμματο θα τους δώσω. Τους εχω παρει σε πόσες δουλειές.

 

Η γλώσσα, ειναι ένας τύπος τούβλου. Το ζωναράκι προφανώς εννοούν το μπετό που ρίχνουν πάνω απ'τα τούβλα, τα 10εκ. Μη νομίζεις πως γνωρίζω ορολογίες, με οικοδομικά δεν ασχολούμαι.

 

44 μέτρα εχω περίμετρο.

 

Τερρυ, πήγα σε ασφαλτόπανο, σα δοκιμασμένη λύση, διότι με τους επαγγελματίες του χώρου (ας μη αναφέρω ονοματα) καίγονταν τόσο που δεν ειχαν καν χρονο για αυτοψίες. Και επειδή βαρέθηκα να περιμένω, πηγα σε δοκιμασμένη λύση, επειδή ο καιρός περνάει.

Τώρα ο χρόνος θα δείξει. Τι να σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενη οχι αστχοχει. (αυτο να το δεχτω)

 

Το σεναζ πιο πολυ φασαρια εχει απο το στηθαιο με μπετο.

 

Το θελετε.

 

Εγω ειπα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το τι υλικο μονωσης θα χρησιμοποιησεις ειναι καθαρα θεμα λ (και της μελετης, αν υπαρχει).

Επισης διαθεσιμοτητα στην περιοχη σου κτλ κτλ.

Το συστημα κελυφος που αναφερεις αν δεν κανω λαθος εχει εξηλασμενη πολυστερινη.

 

Για μενα αν πας σε θερμοπροσοψη , το καλυτερο ειναι να πας σε ενα πληρες συστημα (πολυστερινη, κολλα, βυσματα, ειδικα τεμαχια, σοβας κτλ)

 

 

'Οταν λες πλήρες σύστημα φαντάζομαι εννοείς κάποιο από τα "έτοιμα" για τοποθέτηση συστήματα και όχι για παραδειγμα Dow στο οποίο θα προστεθούν οι υπόλοιπες στρώσεις (κόλλες, πλέγματα, σοβάδες κτλ).

Το θέμα είναι ότι ο πελάτης δεν έχει οικονομική άνεση οπότε θέλει (εννοείται) αφού θα δώσει λεφτά να γίνει σωστή δουλειά. Έχω ρωτήσει 2-3 μαστόρους και ο κάθε ένας λέει τα δικά του. Μία τελευταία ερώτηση:

Ποια η διαφορά της τιμής; (Χονδρικά)

Ευχαριστώ πολύ terry.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τιμες.

Τα συστηματα θερμοπροσοψης ειναι κοντα στα 30Ε/τμ χωρις να υπολογιζεις γωνιες, ειδικα τεμαχια κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τερρυ, να σαι καλά για τη βοήθεια. Λέω να προτιμησω το στηθαίο απ το μπετον. Ο οπλισμός που ανέφερα ειναι ανεκτός;

Σε περίπτωση της λύσης 2 τούβλων το ένα πάνω στ άλλο και σεναζακι, τι οπλισμό χρειάζεται αυτό; βέβαια σ αυτή τη λύση τα τούβλα θα ναι απλώς κολλημένα στη πλάκα...χμμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.