Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Ανεξάρτητα τι σύστημα θα βάλεις στο ΠΕΑ, για καλό και για κακκό βγάλε πολλές φωτο με την υπάρχουσα κατάσταση του λέβητα

 

edit

 

Αφου είναι off ο λέβητας, βάλε θέρμανση ΚΑ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι να σε παρουνε με τις πετρες?

Κι εγω σημερα ημανε σε σπιτι του 1983 που ειχε ως θερμανση θερμοσυσσωρευτες αλλα τους ειχε ξηλωμενους.

Τι να κανω?

ΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, το 85% και 90% δεν είναι μεγάλη διαφορά.

 

Το να ρυθμιστεί όμως ένας λέβητας και από <<εκτός ορίων>> να γίνει <<εντός ορίων>> είναι τεράστια διαφορά.

 

Δεν είναι το νόημα της έκδοσης του φύλλου ελέγχου το να πάρεις ένα νούμερο. Ενας λέβητας εκτός ορίων ακυρώνει εξ αρχής το νόημα της ενεργειακής αξιολόγησης.

Γι αυτό και στην ΤΟΤΕΕ4 είναι ο μοναδικός λόγος που η επιθεώρηση <<σταματά>> έως ότου να εκδοθεί φύλλο ελέγχου που να δείχνει ότι έχει γίνει ρύθμιση με <<εντός ορίων>> αποτελέσματα.

 

Υπάρχει μια ιδιάζουσα κατάσταση. Το φε είναι ίσως ένα κρίσιμο σημείο που έχει και προεκτάσεις στο θέμα του ανταγωνισμού. Είναι εις βάρος όποιου θέλει να ακολουθεί τις ΤΟΤΕΕ.

Η ΕΥΕΠΕΝ από την άλλη, ακολουθεί μια γραμμή για το θέμα <<ναι μεν αλλά... κι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε>>.

 

Το τι ακολουθεί ο καθένας στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται ότι είναι τελικά δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια δε διαφωνω, ομως δε μπορεις να υποχρεωσεις ΚΑΝΕΝΑΝ να συντηρησει ενα λεβητα (no matter the cost) που δε χρησιμοποιει καν

Δε γινεται! Οταν το χρησιμοποιησει ας το συντηρησει

Το οτι ειναι κουμπωμενος με τα σωματα και δυναται να χρησιμοποιηθει ανα πασα ωρα και στιγμη δε μας κανει να του επιβαλουμε να τον εχει ετοιμο προς χρηση κι ας μην το χρησιμοποιησει.

Δεν ειναι καιρος για περιττα εξοδα, οι καιροι ειναι δυσκολοι

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, αν σε σταματήσει η τροχαία και δεν έχεις κάρτα καυσαερίων του αυτοκινήτου, το να τους λες ότι το βγάζεις έξω μια φορά την πενταετία στο τετράγωνο για να κινηθούν τα λάδια δεν αποτελεί δικαιολογία. 

Θα στο ρίξουν το πρόστιμο. Εφόσον το έχεις, θα το συντηρήσεις.

 

Δεν είναι το θέμα ότι τους επιβάλλεις κάτι. Ο νόμος το επιβάλει να τον συντηρούν. Εσύ απλώς δεν θα πρεπε να κάνεις την επιθεώρηση χωρίς φύλλο ελέγχου (λέμε τώρα... ).

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ομως το datsun εστω το κινεις για να κινηθουν τα λαδια, οποτε θετεις εαυτον σε κινδυνο σε ενδεχομενο ελεγχο

Οταν το datsun για τη θερμανση απλως δε χρησιμοποιειται, ειναι σα να μου ζητας να ασφαλισω ενα αμαξι που εχω να το κινησω χρονια και το εχω να καθεται στην αυλη του χωριου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος δεν θέλει να ξαναχρησιοποιήσει τον λέβητά του τι πρέπει να κάνει να τα ξηλώσει όλα??? Αλλιώς είναι υποχρεωμένος να τον συντηρεί?? Δεν γίνονται πουθενά αυτά τα πράγματα.... Αμα σου δείξει ο ιδιοκτήτης έναν αραχνιασμένο λέβητα 5-6 χρόνια off, άντε πες του ότι πρέπει να τον συντηρεί....για αρχαίο....Θα σε πάρει με τις πέτρες.

Στο παράδειγμα με το αμάξι....άμα δεν το κινείς δεν σε πιάνει κανένας και ούτε είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις ασφάλιστρα, κάρτες κτλ κτλ....

Ετσι και ένας λέβητας σε αχρηστία δεν είσαι υποχρεωμένος να τον συντηρείς...Αν είναι δυνατόν.

Σε αυτές τις περιπτώσεις έπρεπε να δωθεί οδηγία για ένα σύστημα ΚΑ και τέλος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σας πηρα χαμπαρι αργα εδω

 

για αυτο θα πω μια γενικουρα και οπου κολησει

 

σχετικα με τα ΦΕ

εχω δει κρεμασμενα σε καρφι στο λεβ/στασιο ΦΕ οπου ο λεβ

ειχε ακριβως τα ιδια καυσαερια τα τελευταια 8χρονια λολ

κοπυ τα κανανε

 

κ γω εχω χασει δουλειες απο ΦΕ

αλλα εχω δωσει ψωμακι που λεει ο λογος σε καυστηρατζη.... ( ΑΚΑΠΕΛΩΤΟ )

 

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Κ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.......

 

εγω θα ρωτησω κατι αλλο

 

α - πας για πεα με 50 ευρω, εξεταζεις το σπιτι τηλεπαθητικα..... ποσο μαλλον θα δεις ΦΕ

      κοτσαρεις ενα 90%.....

 

β - βρισκεις ΦΕ και ειναι κουκουρουκου..... βαζεις τα νουμερα

 

κ ρωτω τωρα.... ερχονται τα Π για λεβητες.....

 

εκει τι θα γινει νομιζετε? θα πεσει κλαμα ή γελιο?????????

 

 

"ξερετε χρειαζεται ΦΕ"

"ααα κιαλλα εξοδα? δε θελω να βγαλω"

"τα παραπονα στον υπουργο" λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

εγώ ενστερνίζομαι την άποψη Πίπο και Ίκαρου

Ηλία το παράδειγμα με το αμάξι είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Ίκαρος

είναι σα να έχω ένα συλλεκτικό κομμάτι σε ένα γκαράζ, χωρίς πινακίδες, χωρίς λάδια κλπ

το ότι εν δυνάμει μπορώ να του βγάλω πινακίδα, να το ασφαλίσω, να του βάλω λάστιχα κλπ κλπ κλπ και να το κυκλοφορήσω, δε πάει να πει ότι έχω ένα ετοιμοπόλεμο όχημα, εξακολουθώ να έχω ένα παροπλισμένο όχημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.