Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

 Μόλις χθες βρέθηκα σε λεβητοστάσιο την ίδια ώρα με τεχνίτη που έκανε τη συντήρηση, οπότε τον ρωτάω για να έχω την πραγματική ισχύ πριν βγει το φ.ε. και να υπολογίσω νωρίτερα την υπερδιαστασιολόγηση. Η απάντηση του ήταν ότι συνήθως τη γράφει στο ταμπελάκι και να ψάξω εκεί. 

 Μετά από αυτό αναρωτήθηκα τί νόημα έχουν οι υπολογισμοί υπερδιαστασιολόγησης, που ψάχνουμε ποιες είναι πραγματικά οι εξωτερικές επιφάνειες και η συνεισφορά του boiler κλπ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε, μη μου πεις ότι περίμενες διαφορετική απάντηση......Ο καθένας στο είδος του. Απαντήσεις στυλ, το γράφει εκεί μπορεί να σου δώσει και η κυρά-Κατερίνα από τον πρώτο... Εσύ σαν μηχανικός αναλαμβάνεις να λύσεις το σταυρόλεξο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει διαφορετικο νουμερο απο το αναγραφομενο στο ταμπελακι για τον ελεγχο υπερδιαστασιολογησης...

 

Νομιζω ψαχνουμε ψυλλο στα αχυρα...

Link to comment
Share on other sites

 Μόλις χθες βρέθηκα σε λεβητοστάσιο την ίδια ώρα με τεχνίτη που έκανε τη συντήρηση, οπότε τον ρωτάω για να έχω την πραγματική ισχύ πριν βγει το φ.ε. και να υπολογίσω νωρίτερα την υπερδιαστασιολόγηση. Η απάντηση του ήταν ότι συνήθως τη γράφει στο ταμπελάκι και να ψάξω εκεί. 

 Μετά από αυτό αναρωτήθηκα τί νόημα έχουν οι υπολογισμοί υπερδιαστασιολόγησης, που ψάχνουμε ποιες είναι πραγματικά οι εξωτερικές επιφάνειες και η συνεισφορά του boiler κλπ....

Η σωστή δουλειά που πρέπει να κάνει ο τεχνίτης ειναι:

να επιλέξει ένα μπέκ για τον καυστήρα, ανάλογα με την περιοχή ισχύος του λέβητα και, μετά να προχωρήσει

στα περαιτέρω (ρυθμιση και σύνταξη ΦΕ)

Η περιοχή ισχύος του λέβητα φαίνεται ή στο ταμπελάκι (αν υπάρχει) ή στο βιβλίο τεχν. προδιαγραφών του.

Όταν βλέπουμε στο ταμπελάκι πχ ΙΣΧΥΣ 35.000KW, αυτή ειναι η μέγιστη. Οι καλοί λέβητες στο ταμπελάκι

έχουν και άλλα στοιχεία όπως μέγιστη, ελάχιστη ισχύ, πίεση λειτουργίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει διαφορετικο νουμερο απο το αναγραφομενο στο ταμπελακι για τον ελεγχο υπερδιαστασιολογησης...

 

Νομιζω ψαχνουμε ψυλλο στα αχυρα...

 

χώρια που στα εν Αθήναις τουλάχιστον αμόνωτα, το 95% δεν είναι υπερδιαστασιολογημένο... (εκείνο το 3,5 κάνει δουλειά :D )

Link to comment
Share on other sites

......το 95% δεν είναι υπερδιαστασιολογημένο... (εκείνο το 3,5 κάνει δουλειά :D )

 

Μάλλον εννοείς το 2,5 στο τύπο του Pm

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εδω πανω δεν εχουμε κτηρια προ 1980 με κεντρικη θερμανση, οποτε παντου το 3,50 σου ειναι 0,95 για μενα

Link to comment
Share on other sites

Το συντελεστη της υπερδιαστασιολογησης αναλογα με το αν εισαι σε μονωμενο κτηριο ανα κλιματικη ζωνη η σε αμονωτο

Τυπος 4.1 σελ. 90-91

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.