Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Στο παράδειγμα που ανέβασε ο mixmentzos, μπορεί κάποιος με βάση το φύλλο ελέγχου να υπολογίσει την εγκατεστημένη ισχύ. Αυτήν δηλαδή που θα έπρεπε να καταχωρούμε.

Στο φύλλο ελέγχου που ανέβασε ο Αριστείδης, μπορείς -με μαντική- να πεις ότι 1,25 US gal/h με πίεση αντλίας 12bar οπότε 5,24 kg/h από τον πίνακα και τελικά Pm = 5,24*11,92*0,90 = 56,21 kW.

Το θέμα είναι ότι ο τύπος γράφει "πίεση αντλίας πετρελαίου 2,8 bar" :confused:.

Δεν βλέπω άλλη επιλογή από το να πάρω την ονομαστική (70.000 kcal/h = 81,41 kW) σαν εγκατεστημένη (Pm) και σαν εσωτερικό βαθμό απόδοσης ngm το 90% που γράφει στο φ.ε.

 

Είναι που συνήθως τα φ.ε. είναι ελλιπώς συμπληρωμένα, γιαυτό και καταχωρούμε την ονομαστική ισχύ σαν πραγματική εγκατεστημένη.

 

@katrmp

Τον ngm δεν κάθεσαι να τον υπολογίσεις εσύ. Τον δέχεσαι ως έχει από το φύλλο ελέγχου.

 

Παρεμπιπτόντως, με ένα εξελάκι του zxgr με βάση τα αναγραφόμενα στο φ.ε. βγαίνει ένα ngm=89,57%.

apolies kaysaerion.xls

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1 panos αυτό υποστηρίζω και εγώ, γιατί αν υπολογίσω Pm θα ξεφύγω τελείως στην υπεδιαστασιολόγηση που θα βγαίνουν όλα ότι δεν είναι υπερδιαστασιολογημένα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο επιμένω ότι ήταν 70 kW και από βλακεία του έγραψε 70000 kW, μη με κάνετε να πάω να το βγάλω φωτό :D

 

εγώ katrmp μπήκα στη διαδικασία γιατί βρήκα Pm/Pgen οριακά μεγαλύτερο του 2, βέβαια χωρίς να συνυπολογίσω τα boilers, οπότε είμαι κοντά στο 1,80

είναι μάλλον η πρώτη φορά που είδα τέτοια διαφορά

βέβαια είναι σπίτι με "μόνωση", οπότε το φαινόμενο είναι πολύ πιο συνηθισμένο προφανώς 

μιλάμε για σπίτι στον Πειραιά με 4 οροφοδιαμερίσματα των 75 τ.μ., ήμαρτον δηλαδή τι πήγανε και βάλανε...

Link to comment
Share on other sites

εδω εχω δει σε 2οροφο 130000 θερμιδες πλακα μου κανετε?????????

τα 70000 σας τρομαξαν χαχαχαχα

:P

 

αφου σκεφτομαι να πεταξω σωληνα ως το σπιτι του κυριου

 

λετε να γινεται και με μπλου τουθ? :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή όπως έλεγα τα κτίρια που μου πέφτουν είναι φιλοχουντικά, δεν έχω μεγάλη εμπειρία από "μονωμένα" εξού και η συζήτηση...

θα του ρίξω ένα 0,85 "ποινή" και θα ησυχάσω

 

 

@otto

lol :D

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα που ανέβασε ο mixmentzos, μπορεί κάποιος με βάση το φύλλο ελέγχου να υπολογίσει την εγκατεστημένη ισχύ. Αυτήν δηλαδή που θα έπρεπε να καταχωρούμε.

 

Είναι που συνήθως τα φ.ε. είναι ελλιπώς συμπληρωμένα, γιαυτό και καταχωρούμε την ονομαστική ισχύ σαν πραγματική εγκατεστημένη.

Πάνο αν είχες το φ.ε του mixmentzos,τι θα έβαζες:

1. στο xml ώς <<θερμική ισχύ>> σε KW?

2. στον λόγο Pm/Pgen στην υπεδιαστασιολόγηση ώς αριθμητή?

3. ΒΑΣΙΚΟ. Λέει ονομαστική 100KW. Αυτή γράφει ή περίπου αυτή,μάλλον και το ταμπελάκι του λέβητα? ή γράφει μιά τιμή κοντά στα 87,52KW?

Link to comment
Share on other sites

 

θα του ρίξω ένα 0,85 "ποινή" και θα ησυχάσω

 

 

Λεβεντόπαιδο Αρίστο μπές στο μαγαζί και κλείστο... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο αν είχες το φ.ε του mixmentzos,τι θα έβαζες:

1. στο xml ώς <<θερμική ισχύ>> σε KW?

2. στον λόγο Pm/Pgen στην υπεδιαστασιολόγηση ώς αριθμητή?

3. ΒΑΣΙΚΟ. Λέει ονομαστική 100KW. Αυτή γράφει ή περίπου αυτή,μάλλον και το ταμπελάκι του λέβητα? ή γράφει μιά τιμή κοντά στα 87,52KW?

1). Τα 87,52 kW που υπολογίζει με βάση την κατανάλωση καυσίμου και τον εσωτερικό βαθμό απόδοσης.

2). 87,52 / Pgen ή 87,52 / υπολογιζόμενη από την μελέτη εφαρμογής (αν υπήρχε) Pgen.

3. Υποθέτω πως τα 100kW τα γράφει στο ταμπελάκι του σαν "ονομαστική ισχύ".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.