Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Καθομαι και τα διαβαζω ολα τα ποστ σας ενα ενα απο την αρχη...

 

Τι παιζει οταν στο ΦΕ δεν αναγραφεται ουτε η ισχυς αλλα ουτε και η παροχη καυσιμου, ενω ο λεβητας δεν εχει ταμπελακι?

 

Ο συντηρητης λεει πως ειναι 150.000 θερμιδες ο λεβητας περιπου αλλα ο καυστηρας δουλευει 41-112kW

 

Ποια ισχυ να λαβω εγω για την υπερδιαστασιολογηση μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτές τις 150.000 kcal/h (174,45 kW) τις γράφει στο φ.ε.; Γράφει και κάποιον ngm = a%; Πάρτα ως έχουν και μην σκάς.

Πάω για ...γαυράκι :mrgreen:.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα. Αποδοση γραφει αλλα δε γραφει ισχυ

 

Προφορικα μου ειπε για 150000 θερμιδες.

Ενταξει, το ΦΕ το πηρα μαζι μου απο την ιδιοκτητρια να το εχω σκαναρισμενο, μπορω να γραψω ο,τι νουμερο θελω εκει.

Το θεμα δεν ειναι αυτο...

 

Το θεμα ειναι αν επι της ουσιας μπορει να χρησιμοποιηθει ισχυς μεγαλυτερη των 112kW του καυστηρα

 

Γιατι αλλο ειναι στην υπερδιαστασιολογηση να εχεις 112 kW και αλλο 175....

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με τον deathlok.

Στο φύλλο ελέγχου, έχει μια θέση όπου γράφει: "Περιοχή ισχύος καυστήρα". Εκεί θα έπρεπε να είχε συμπληρώσει ο καυστηραντζής: 41 - 112 kW. Εντάξει, δεν το έκανε.

Ωστόσο, αν δεχτούμε πως ο καυστήρας (με το μπέκ που φοράει και τη ρύθμιση της πίεσης της αντλίας πετρελαίου) δουλεύει στο μέγιστο της ισχύος του, δηλαδή στα 112kW και ταυτόχρονα πούμε πως αυτή είναι και η εγκατεστημένη ισχύς Pm του λέβητα, θα είναι σαν αν έχουμε εσωτερικό βαθμό απόδοσης ngm, μονάδα (100%). Πράγμα που δεν παίζει..

Αυτό που θα πρότεινα, είναι να πάρεις σαν εγκατεστημένη ισχύ Pm το γινόμενο Pκαυστήρα,max x ngm = 112 x ngm.

 

Και μην ξεχάσεις. Φωτογραφία την πινακίδα του καυστήρα ..."διά επίδειξην εις πιθανόν μελλοντικόν έλεγχον" :P.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 15 χρόνια αγόρασα την βαλιτσα με τα όργανα ρυθμισης καυστήρα, για να κάνω τις δικές μου θερμάνσεις, γιατι

οι καυστηρητζήδες έκαναν του κεφαλιου τους. Παραδείγματα άπειρα. ¨Οπως ερχόταν ο καυστηρας με ότι μπεκ ειχε αυτό

έβαζαν με αποτέλεμα μετα απο λίγο διάστημα ο λέβητας να είχε προβλήματα.

Έαν εφαρμοσθεί η επιθεώρηση λέβητα-θέρμανσης (απο 1-1-2014) θα χρειασθείτε όργανα γιατι τα περισσότερα 

λεβητοστάσια δεν έχουν Φ.Ε. αλλα, και αν έχουν τα στοιχεία που αναφέρουν ειναι απαράδεκατα ελλιπή ή λάθος.

** Σε σεμινάριο που παρακολούθησα προ ημερών ο εκπαιδευτής μας είπε ότι δεν βλέπει την υπάρχουσα  

προετοιμασία απο το ΥΠΕΚΑ όπως ενεργοποίηση του buildingcert για θέρμανση-κλιματισμό.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, πανο, προτεινεις εγκατεστημενη ισχυ να θεωρησω μικροτερη και απο τη μεγιστη του καυστηρα?

Συνηθως οι καυστηρες εχουν ενα ευρος λειτουργιας, με το μεγιστο να βρισκεται υψηλοτερα απο την ονομαστικη ισχυ του λεβητα

 

Πρωτη φορα μου προκυπτει λεβητας με εκτιμηση ισχυος περι τα 175 kW και καυστηρας να αξιοποιει λιγοτερα (112 kW εν προκειμενω)

 

Ο πολλαπλασιασμος της ισχυος του καυστηρα με την αποδοση του ΦΕ δινει περι τα 100 kW

 

Αυτο λες να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα. Αποδοση γραφει αλλα δε γραφει ισχυ

 

Προφορικα μου ειπε για 150000 θερμιδες.

Ενταξει, το ΦΕ το πηρα μαζι μου απο την ιδιοκτητρια να το εχω σκαναρισμενο, μπορω να γραψω ο,τι νουμερο θελω εκει.

Το θεμα δεν ειναι αυτο...

 

Το θεμα ειναι αν επι της ουσιας μπορει να χρησιμοποιηθει ισχυς μεγαλυτερη των 112kW του καυστηρα

 

Γιατι αλλο ειναι στην υπερδιαστασιολογηση να εχεις 112 kW και αλλο 175....

Στο φύλλο ελέγχου γράφει το μέγεθος του μπεκ (US gal) π.χ. 2.25

Επίσης γράφει και την πίεση της αντλίας πετρελαίου π.χ. 11 bar

Με βάση αυτά τα δύο και με τον πίνακα που σου επισυνάπτω βρίσκεις την παροχή πετρελαίου του μπεκ = 8,97 Kg/h

Πολλαπλασιάζεις με την κατώτερη θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου (πιν. 7.1 σελ 146 ΤΟΤΕΕ-1) : 8,97 Kg/h Χ 11,92 KWh/Kg = 106,92 KW η οποία είναι η ισχύς καύσης (καυστήρα). Αυτή την ισχύ αν την πολλαπλασιάσεις με το β.α. του φ.ε. έχεις την Pm = 106,92X0,893 = 95,47 KW.

post-58289-0-94063300-1386782366_thumb.jpg

Edited by nick_61
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.