Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατηρητέο και αυθαιρεσίες


lia1

Recommended Posts

καλημέρα συνάδερφοι.

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για μια υπόθεση που με απασχολεί αρκετά. Λαμβάνω μέρος ως μηχανικός, αμισθί, σε μια μη κερδοσκοπική οργάνωση η οποία θέλει να νοικιάσει ένα διατηρητέο κτίριο και να επισκευάσει ότι μπορεί από αυτό , δεδομένου ότι χρήματα βρίσκει από εθελοντές και κατόπιν τούτου θέλει με αυτά τα χρήματα να το μετατρέψει σε χώρο για εργαστήρια και για εκθέσεις , για κάποιες ώρες την ημέρα. Πρόκειται για ένα διατηρητέο κτίριο, το οποίο θεωρείται από τα πιο όμορφα της πόλης μου, που έχει υποστεί αμέτρητες φθορές από προηγούμενο ενοικιαστή. Εξηγώ: Πριν από 7 χρόνια δόθηκε ,(κανείς δεν ξέρει πως κ γιατί) σε ενοικιαστή ο οποίος το μετέτρεψε σε μπαρ-εστιατόριο. Αυτό που είδα εγώ όταν μπήκα στο κτίριο (και λέω μόνο τα μισά) ήταν: μαύρο βερνίκι στα πατώματα, (στα ξύλινα και στα πλακάκια), μαύρο βερνίκι σε εσωτερικά κουφώματα και γενικά σε ότι ξύλινο υπάρχει μέρα αλλά και σε εξωτερικά μάρμαρα , πείραγμένες οροφογραφίες, κόκκινα δωμάτια κτλ. Φαντάζομαι ότι μπορείτε να φανταστείτε ότι μιλάμε για εκτεταμένες φθορές , οι οποίες έρχονται να προστεθούν στις φθορές που έχει υποστεί το κτίριο λόγω ηλικίας και λόγω υγρασίας. Με την οργάνωση ξεκινήσαμε για να βγάλουμε άδεια αλλαγής χρήσης από κατοικία σε χώρο συνάθροισης κοινού. Ως εδώ όλα καλά αν και μας ζητήθηκε κάτι το οποίο εξακολουθώ να θεωρώ απαράδεκτο , δηλαδή να βγει βεβαίωση προ του , 23(οκ καταλαβαίνω το τυπικό μέρος αυτού, αλλά για κτίριο καταγεγραμμένο ως διατηρητέο με δημοσιεύσεις πάνω σε αυτό ... μοιάζει λίγο ...κάπως).Το πρόβλημα το αντιμετωπίζω με τον προϊστάμενο της εφορείας αρχαιοτήτων που ανήκει το κτίριο, μιας και είναι ...λίγο αρνητικός σε ότι πρόκειται να γίνει ,δεν μοιάζει να θέλει να βοηθήσει σε μια τέτοια όμορφη σκέψη και ήδη μετά από τρεις συναντήσεις που είχαμε , εξακολουθεί να μου ζητάει σχέδια.Οκ , στην αρχή κατάλαβα αποτύπωση , την οποία συνόδεψα με μια τεχνική έκθεση εργασιών η οποία περίγραφε τι πρόκειται να κάνουμε.Τώρα όμως ζητάει σχεδία για τις αλλαγές που θα γίνουν ή όπως αλλιώς το λέει "σχέδια της πρότασης " .Του εξήγησα ότι δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα το οποίο να απαιτεί σχέδια , παρά μόνο να βγάλουμε το βερνίκι από τα πατώματα,να βάψουμε τα κουφώματα σε φυσικό χρώμα μιας και άμα ξυθούν θα καταστραφούν , να επιδιορθώσουμε τα πατζούρια και όπου έχουν σαπίσει να αντικατασταθούν με νέα ολόιδια με τα προηγόυμενα,να χρωματιστεί εσωτερικά και εξωτερικά το κτίριο όπου του επιτρέπεται (γιατί εσωτερικά στον διάδρομο αν και είναι ήδη χρωματισμένο , μπορεί κάποιος να διακρίνει από κάτω τοιχογραφίες και δεν θέλω να βάλω χέρι ) και εξωτερικά στο ήδη υπάρχων χρώμα (διότι από το κτίριο ο οργανισμός θα νοικιάσει υπόγειο και ισόγειο και δεν μπορούμε να βάψουμε διαφορετικά από τον Α' όροφο που ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη), να αλλάξουμε τα είδη υγιεινής για ευνόητους λόγους , να τοποθετηθούν κάποιες γυψοσανίδες σε ένα εκ των δωματίων και να μπουν θερμοπομποί ηλεκτρικοί στα δωμάτια.Το κτίριο διαθέτει ήδη από τον προηγούμενο ενοικιαστή αεραγωγούς οπότε το θέμα της θέρμανσης και ψύξης θα μπορούσε να λυθεί με αυτόν τον τρόπο. Ρωτάω λοιπόν ...Τι σχεδία να του πάω; ; ; γιατι εγώ δεν καταλαβαίνω....Και σαν να μην έφτανε αυτό, μου είπε ότι θα πρέπει να επιδιορθωθούν ΟΛΕΣ οι αυθαιρεσίες και να επανέλθει το κτίριο στην αρχική του κατάσταση για να υπογράψει την άδεια. Δηλαδή για να καταλάβω , θα πληρώσει άλλος την νύφη; το ΤΕΕ κοστολόγησε όλο το έργο 300.000,00 ευρώ. Ποιος θα τα βάλει; Η οργάνωση που στην τελική οκ δεν θα το αποκαταστήσει πλήρως σε καμιά περίπτωση όλο το κτίριο αλλά ...συγκριτικά με το πως έχει ..σίγουρα θα κάνει αρκετά. Και τέλος , γιατί έχω αγανακτίσει, αυτός ο ελενκτικός μηχανισμός που τώρα μου ζητάει τα παντα και αλλα τοσα, που ήταν όλα αυτά τα χρόνια; Δεν υπάρχει υποχρέωση το κτίριο να ελέγχεται κάθε έτος και να επιδιορθώνεται είτε από τον ιδιοκτήτη και σε περίπτωση που δεν μπορεί αυτός από τον δήμο ή τον ΟΤΑ; Ένα καταλαβαίνω, ότι όταν είσαι νόμιμος και θέλεις να κάνεις τα πάντα όπως πρέπει και κυρίως με σεβασμό προς τα ιστορικά κτίρια , βρίσκεις πάντα εμπόδια!! Δηλαδή έχει άδικο ο ιδιοκτήτης που λέει να το γκρεμίσει νύχτα μιας και υπό αυτές τις συνθήκες δεν μπορεί να το νοικιάσει κανείς αλλά το χαράτσι κτλ τρέχουν….;Συγνώμη εάν σας κούρασα αλλά έχω πεισμώσει και θέλω το κτίριο να πάει στην οργάνωση η οποία είναι και η μοναδική που ενδιαφέρθηκε να μπει αυτό το στολίδι και πάλι σε λειτουργία. Μήπως κανείς μπορεί να με διαφωτίσει στα α) τι σχέδια εννοεί ο κύριος και β) εάν μπορεί η οργάνωση να αποφύγει την επιδιόρθωση όλων των αυθαιρεσιών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Έχει απόλυτο δίκιο και δεν φταίει ο Προϊστάμενος!

Δυστυχώς το κράτος απαιτεί από τον ιδιώτη με δικά του έξοδα να αποκαταστήσει το κτίριο.

 

Από την άλλη ο Οργανισμός θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης σε χώρο συνάθροισης κοινού.

Άρα ορθά πρέπει να γίνουν μελέτες αρχιτεκτονικές, στατικές, πυρασφάλειας, μηχανολογικές κλπ

Δεν μπορείς να συγκεντρώσεις κόσμο σε ένα ετοιμόρροπο κτίριο!

 

Καταράχας έλεγξε αν υπάρχει άδεια για το μπαρ-εστιατόριο.

Ανάλογα με το αν υπάρχει άδεια και τι γράφει ως χρήση τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι,

αφου προκειται να κανεις αυτο το ευρος των εργασιων που ανεφερες,

ειναι σιγουρο οτι πρεπει να ανημερωσεις και την αρμοδια εφορεια αρχαιοτητων..

ειδικα για τις αντικαταστασεις παντζουριων κλπ εξωτερικων επεμβασεων ειναι απολυτως αναγκαια η εγκριση της υπηρεσιας.

Σε παρομοια περιπτωση, εγινε ελεγχος των χρωματων που θα χρησιμοποιουνταν, να ειναι "συμβατα" [ή κατι τετοιο είπαν] με τα αρχικα...

 

 

[και βεβαια ,όπως η myri ανεφερε, για να ηταν μπαρ-εστιατοριο, δεν θα επρεπε απο τοτε να ειχε κανει αλλαγη χρησης?...]

 

[myri, καλησπερα]

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεδία να του πάω; ; ; γιατι εγώ δεν καταλαβαίνω....Και σαν να μην έφτανε αυτό, μου είπε ότι θα πρέπει να επιδιορθωθούν ΟΛΕΣ οι αυθαιρεσίες και να επανέλθει το κτίριο στην αρχική του κατάσταση για να υπογράψει την άδεια. Δηλαδή για να καταλάβω , θα πληρώσει άλλος την νύφη; το ΤΕΕ κοστολόγησε όλο το έργο 300.000,00 ευρώ.

 

@ lai1

έχεις δίκιο που δεν καταλαβαίνεις.

οταν κάνεις δωρεάν δουλειά ΣΧΕΔΟΝ ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις.

Επίσης, κάποιες από τις διατυπώσεις σου με μπερδεύουν: το ΤΕΕ κοστολόγησε όλο το έργο 300.000,00 ευρώ. Ποιος θα τα βάλει;

ως τι το κοστολόγησε το ΤΕΕ?

από ποιόν πήρε εντολή και για ποιό λόγο....κάπως περίεργα τα ακούω, εκτός και αν διατάχθηκε πραγ/σύνη και υπολόγισαν ένα κόστος αποκατάστασης.

 

Τα ερωτήματα που ρωτάς έχουν κάποιες απαντήσεις - αλλά ποιός ο λόγος να δουλεύεις ανευ κινήτρου ...(?) εκτός και αν το επιτάσουν ...πολιτικοί/ στρατηγικοί λόγοι.

 

ΥΓ1. Θα έκανα και εγώ δωρεάν δουλειά για καμιά γριούλα που πράγματι δεν μπορεί να πληρώσει, όχι για τα ιδρύματα να μου ρθουν αύριο οι managers και να χουν και άποψη

ΥΓ2. Γίνομαι για μια ακόμη φορά σκληρός, αλλά τουλάχιστον συνεπής σε θέματα δεοντολογίας (την δουλειά αυτή την στερείς από κάποιον συνάδελφό σου...ο οποίος λόγω του ότι πληρώνετε, ξέρει ότι απαιτείται για κάθε νέα πρόταση και σχέδιο με γυψοσανίδες, μηχανολογικά, χρωματική μελέτη για να δικαιολογήσεις και εσύ εν τέλει την παρουσία σου εκεί, άσε λοιπόν να δουλέψει και κάποιος ο οποίος έχει ανάγκη να προσφέρει τεκμηριωμένη-επιστημονική γνώση η οποία πρέπει να πληρώνετε)

(καλησπέρα Myri και Δημήτρη)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους,

 

Νομίζω πως ο lai1 είναι νέος συνάδελφος και γι' αυτό μπερδεύεται και με τη διαδικασία και με τη γραφειοκρατία.

Δεν είναι κακό που θέλει να βοηθήσει αμισθί μια Οργάνωση που στοχεύει στο να βοηθά κόσμο.

Επίσης δεν θα του κάνει κακό να το ψάξει, διότι θα αποκτήσει μια εμπειρία από αυτό (αρκεί με τη θυσία του να μην παραμελήσει πιο σημαντικά πράγματα πχ τις σπουδές του ή κάτι ανάλογο).

 

Το θέμα όμως είναι πολύπλοκο απαιτεί πολλές εργατοώρες από την πλευρά του συναδέλφου, γερο στομάχι, που πρέπει να αποκτήσει, και υπευθυνότητα, γιατί μπορεί με τις επιλογές του να κάνει κακό στο κτίριο ή να μην διασφαλίσει τα συμφέροντα του Οργανισμού ή του ιδιοκτήτη.

Κοινώς δεν είναι μια δουλειά που γίνεται στο χαλαρό. Επιπλέον υπάρχουν και έξοδα (φωτοτυπίες, εκτυπώσεις, εισφορές μηχανικού, λογισμικό κλπ).

 

Από την άλλη χρειάζεται μια φορολογική διερεύνηση για το τι θα γίνει με το θέμα των νόμιμων αμοιβών. Διότι αποκλείεται η εφορία να δεχτεί πως ο μηχανικός κάνει αμισθί ένα τέτοιο έργο. Δηλαδή και άλλος πονοκέφαλος.

Επίσης το έργο απαιτεί συνεργασία μηχανικών που είτε πρέπει να πληρωθούν είτε να δουλέψουν και αυτοί αμισθί.

Υπάρχει επίσης το θέμα της επίβλεψης. Δηλαδή οι παραπάνω μηχανικοί δεσμεύονται να υλοποιηθούν οι μελέτες.

 

Τέλος, για την επισκευή θα απαιτηθεί ένας σοβαρός προϋπολογισμός δεδομένου πως δεν είναι ένα απλό κτίριο και θα θέλει ειδικές επισκευές.

 

Όλα τα παραπάνω πρέπει να τα σκεφτεί ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό που θέλει να βοηθήσει αμισθί μια Οργάνωση που στοχεύει στο να βοηθά κόσμο.

 

@myri

όλες οι οργανώσεις έχουν ένα σκοπό, σύνήθως επικαλούνται την κοινωνική προσφορά...βέβαια οι διαχειριστές πληρώνονται (συνήθως - και καλά κάνουν) και επηρεάζουν αρκετό κόσμο. Κατά την γνώμη μου, καθένας που δουλεύει πρέπει να αμοίβετε αναλόγως.

Αντίστοιχα...θα πρέπει να κάνουμε δωρεάν τις μελέτες για τα νοσοκομεία, για τις παιδικές χαρές, τους δρόμους κτλ

Αν θέλει η οργάνωση ας συστεγαστεί με μια άλλη όμορή της

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.