Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικος ασφαλείας με το ζόρι!


jetsurf

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λέει κάποιος νόμος ότι δεν απαιτείται; Γιατί ο λογιστής του εργοδότη επιμένει ότι απαιτείται και δεν μπορώ να πω αν έχει δίκιο η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Δεν αναφέρομαι στον συντονιστή ασφάλειας που και πάλι μπορεί να μην είναι ο επιβλέπων, αλλά σε τεχνικό ασφαλείας. Ο επιβλέπων μπορεί να είναι με ξεχωριστή αμοιβή. εγώ θέλω να μάθω αν είναι υποχρεωτικό να υφίσταται σε ανέγερση  μονοκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενας γνωστό μου υπομηχανικός που δουλευε σε εργοτάξιο με συστησε σε ενα αλλό γνωστό του για μια δουλεια εργοταξιαρχη και τεχνικού ασφαλειας για ενα εργό οδοποιίας.Εγω βασικά είμαι μελέτητης ιδιωτικών εργων και δεν εχω ασχοληθεί με εργοτάξιο οδοποιίας ουτε με δημόσια εργα.Με το καλημέρα στην συνέντευξη μου λεέι προσλαβάνεσαι και μου ρώτησε πόσα θέλω..και του λέω 2000ευρώ..Ωραια μου λεεί ,ηταν τρίτη μου λεει την παρασκευή ξεκιναμε να σκάβουμε..ολη η συναντηση εγινε σε ενα καφενειο...Αφου γύρισα στο γραφειο εκανα τΙς εξεις κινησεις:

1.Εχω φίλους εργολαβους μηχανικους και τους ρωτησα για το συγκεκριμενο εργο..δεν ήξερε κανενας τίποτα

2.Ρωτησα αν ξερανε τον συγκεκριμενο εργολάβο και δεν ττον  ήξερε κανενας.

3.Ψαχνω να βρώ που έχει εδρα η εταιρεια και βρίσκω μια διευθυνση που αντιστοιχουσε σε ενα ψιλικατζιδικο

4.ψαχνω να δω αν οι εργολαβοι είναι μηχανικοι ή υπομηχανικοί και είναι δεν είναι (ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ)

Το ποιο πιθανό σε ενα τέτοιο σενάριο είναι το εργο να έχει δωθεί υπεργολαβικά σε αυτους..

Ρωτησα για τεχνική περιγραφή του έργου και να μου δώσουν το ΣΑΥ ΦΑΥ του έργου και μου λένε βάλε μια κολο-υπογραφή (αναληψη τεχνικού ασφαλεια) να ξεκινησουμε...

Κατόπιν τουτου και αφου με χαρακτηρησε τεμπέλη αυτος που με συστησε στους γνωστους του επειδη αρνηθηκα την δουλεια και αφου με χαρακτηρησαν καμενο οι εργολαβοι αποχωρησα απο την παρουσα προταση.Τελικά υπάρχουν δουλειες συναδερφοι απλά μερικοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν...

Edited by tomkat
Link to comment
Share on other sites

....και μου λένε βάλε μια κολο-υπογραφή (αναληψη τεχνικού ασφαλεια) να ξεκινησουμε... με χαρακτηρησε τεμπέλη ......με χαρακτηρησαν καμενο οι εργολαβοι ...

 

Καταλαβαίνεις ότι θα ήσουν εργοταξιάρχης ...του κώλου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.