Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή σχολής (ΑΤΜ-ΜΜ)


Recommended Posts

Κοίταξε να δεις, αν πας Αγγλία / Μ. Βρετανία ή οπουδήποτε αλλού στο εξωτερικό και το έχεις ήδη αποφασίσει/κλείσει, τότε θα το πω ξεκάθαρα είναι πουστιά να κάνεις ακόμα και μηχανογραφικό, πόσο μάλλον να πας να γραφτείς σε μια σχολή και να μην πας, γιατί απλά τρως τη θέση ενός παιδιού που θέλει να πάει. Ότι απόφαση έχεις να πάρεις, πάρτην γρήγορα.

 

(η λέξη ελπίζω να μην διαγραφεί από τους mod είναι κοινώς χρησιμοποιούμενη στην καθομιλουμένη και θέλει σκοπίμως να τονίσει την οξύτητα του προβλήματος που δημιουργείται, από την εσφαλμένη αντίληψη ότι "έτσι λειτουργεί το σύστημα"...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με εκνευρίζει αφάνταστα η απαξίωση ότι γίνεται στην χώρα μας σε σχέση με το εξωτερικό Δεν ξέρω για το επίπεδο στην Ξάνθη ή για τα πανεπιστήμια στην Σκωτία , αλλά δεν μπορώ να δεκτώ ότι εδώ όλα είναι υποδεέστερα Και αυτό το έχω διαπιστώσει από την επαφή μου με συναδέλφους του εξωτερικού , όπου σε καμία περίπτωση δεν μου φάνηκαν κάτι το εξωπραγματικό σε σχέση με το επίπεδο των αντιστοιχων Ελλήνων στην μεγαλύτερη πλειοψηφία τους.Ασε που σε μερικές περιπτώσεις διαπιστώνω ότι πολλά ξένα ιδρύματα παράγουν ρομποτάκια καλοκουρδισμένα για την παραγωγή χωρίς κριτική σκέψη και χωρίς να είναι πολιτικά όντα.

Και φυσικά συμφωνώ με τον συνάδελφο ότι αν πας στο εξωτερικό καλά είναι να μη συπληρώσεις μηχανογραφικό ώστε να στερήσεις μια θέση από έναν Έλληνα πολίτη Και εγώ προ αρκετών χρόνων είχα δηλώσει μόνο τα τμήματα στην Αθήνα , αφού δεν μπορούσα λόγο των οικονομικών της οικογένειας μου να πάω σε άλλη πόλη εκτός από αυτην που κατοικούσα και επομένως δεν ήθελα να στερήσω μια θέση από άλλον συνομήλικό μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πρώην μέλος των Wham! (πλακίτσα!!) εγώ είμαι υπέρ των ξένων για 1 και απλό λόγο και όχι για το επίπεδο σπουδών:

διαφάνεια, περάτωση σπουδών στον προβλεπόμενο χρόνο, όχι καταλήψεις και απεργίες.

Οι Έλληνες συνάδελφοι ό,τι έμαθαν, το έμαθαν με την ικανότητά τους και την προσωπική τους προσπάθεια το οποίο θα το μάθαιναν πιο εύκολα στο ξένο πανεπιστήμιο.

Ένα καλό του ελληνικού πανεπιστημίου είναι ότι σε κάνει να ελίσσεσαι και να μαθαίνεις από μικρός πως να εκμεταλλεύεσαι τα λογής λογής συστήματα της μουρλής ελληνικής πραγματικότητας, ακόμα και μέσα στη σχολή σου.

Ενώ αν έρθεις από Αγγλία να πιάσεις δουλειά στην Ελλάδα, θες ένα - ενάμιση χρόνο για να προσαρμοστείς και να καταλάβεις πού ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να γυρίσω με το παλαιό μου όνομα στα Ελληνικά αφού αυτός από τους Wham μου το έκλεψε ,πάντως το Μιχαήλ έρχεται από το τοπο καταγωγής μου που έιναι ο Πύργος Ηλείας (και φυσικά δεκτή η πλακίτσα)

Το πανεπιστήμιο ή το πολυτεχνείο για μένα δεν πρέπει να παρέχει μόνο στείρα γνώση και να παράγει όπως έγραψα πιο πάνω ρομπότ για την παραγωγή αλλά σκεφτόμενους ανθρώπους και αυτό έχω την εντύπωση πως ακόμα και με τα προβλήματα τους , τα ανώτατα Ελλήνικά ιδρύματα τουλάχιστον όταν φοιτούσα εγώ το πετύχαιναν χωρίς να υστερούν και στις γνώσεις

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη αίτηση στις εστίες του πανεπιστημίου..και είναι σιγουρο πως όλοι οι πρωτοετείς φοιτητές του πανεπιστημίου θα μπουν..αυτυχώς εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα!Πάντωσ με ανησυχεί το θέμα με το εδώ γιατί βασιζόμουν σε αυτό σε περ'οπτωση που κάτι συμβεί στην διάρκεια του πρώτου χρόνου..να έχω την θέση εδώ!θα το ψάξω να δω τι μπορώ να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

περασες ελλαδα και θα πας αγγλια για την ιδια σχολη; :confused:

 

ρωτα κανενα που γυρισε ποσα μαθηματα εδωσε (αν εδωσε) για την αναγνωριση γιατι πολλα ακουω.

Δε γνωρίζω γιατί εγω ελλαδα τελειωσα... μη θες μετα να ξαναπερασεις τα μισα μαθηματα σε ΔΙΚΑΤΣΑ ή οπως λεγεται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

περασες ελλαδα και θα πας αγγλια για την ιδια σχολη; :confused:

 

ρωτα κανενα που γυρισε ποσα μαθηματα εδωσε (αν εδωσε) για την αναγνωριση γιατι πολλα ακουω.

Δε γνωρίζω γιατί εγω ελλαδα τελειωσα... μη θες μετα να ξαναπερασεις τα μισα μαθηματα σε ΔΙΚΑΤΣΑ ή οπως λεγεται...

 

Μα αυτα ειναι ο σκοπος, να ΜΗΝ γυρισει Ελλαδα μετα και να ψαξει για δουλεια στο εξωτερικο!

 

Με τις υπαρχουσες συνθηκες το να ξοδεψεις ενα καρο λεφτα για σπουδες στο εξωτερικο για να γυρισεις

στην Ελλαδα ειναι ο ορισμος της καθυστερησης.

Link to comment
Share on other sites

περασες ελλαδα και θα πας αγγλια για την ιδια σχολη; :confused:

ρωτα κανενα που γυρισε ποσα μαθηματα εδωσε (αν εδωσε) για την αναγνωριση γιατι πολλα ακουω.

Δε γνωρίζω γιατί εγω ελλαδα τελειωσα... μη θες μετα να ξαναπερασεις τα μισα μαθηματα σε ΔΙΚΑΤΣΑ ή οπως λεγεται...

 

Καλά τα λές άμα γυρίσει Ελλάδα, έχει κάποια μαθήματα από 3-6 συνήθως...Αλλά όπως είπε και ο MscEng, με τα σημερινά δεδομένα κάνεις καριέρα έξω καλύτερα από εδώ. Αυτός είναι και ο στόχος, σήμερα το τονίζω (όχι σαν εμένα που ήρθα πίσω...άλλες εποχές τότε).

Επίσης, δεν κάνεις 5 χρόνια αλλά 3 για εκεί...3+1 για εδώ και είσαι έτοιμος κομπλέ :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν κάνεις 5 χρόνια αλλά 3 για εκεί...3+1 για εδώ και είσαι έτοιμος κομπλέ :smile: :-)

 

Νομιζω πως η Σκωτια ακολουθει ακομα τις 4ετεις σπουδες και οχι τις 3ετεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.