Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία σχετικά με συστατική επιστολή


Giorgos1987

Recommended Posts

Οι συστατικές επιστολές πρέπει να γράφονται άμεσα μόνο σε περίπτωση που μας ζητήσει κάποιος εργοδότης ή μπορεί να γράφονται από πρίν και να τις κρατάμε για καιρό;

 

Ζήτησα από έναν καθηγητή μου μια συστατική για να την έχω από πρίν σε περίπτωση που μου ζητήσει κάποιος και μου απάντησε οτι οι επιστολές αυτές γράφονται μόνο εφόσον ζητηθούν και δεν είναι χαρτιά που μπορούμε να τα πάρουμε και να τα κρατάμε στο σπίτι καταχωνιασμένα.

 

Βλέπω όμως σε πολλά βιογραφικά οτι γράφουν προς το τέλος "συστατικές διαθέσιμες εφόσον ζητηθούν", αυτοί που το γράφουν λογικά δεν θα έχουν συστατικές από πρίν μαζί τους;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται πρωτα απο ολα για ποιο λόγο την θες την συστατικη!!

Αλλη συστατικη για δουλεια αλλη για σπουδες!!

Πολλες εταιριες ή πανεπιστημια εχουν δικες τους φορμες που τις στελνουν στον καθηγητη ή εργοδοτη!!

 

Οποτε δεν χρειαζεται να εχεις συστατικες επιστολες σπιτι ουτε να τις βγαζεις φωτοτυπιες!!!!!!

Επισης για αρχη ζητανε μια επιστολη απο εργοδοτη μια απο καθηγητη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

"Διαθέσιμες συστατικές επιστολές, εφόσον ζητηθούν" σημαίνει ότι υπάρχουν άνθρωποι (καθηγητές, πρώην εργοδότες κλπ) που μπορούν να γράψουν τέτοια επιστολή, αν αυτό απαιτηθεί. Δεν σημαίνει ότι υπάρχουν ήδη γραμμένες οι επιστολές αυτές.

 

Αυτός που γράφει την συστατική, θέλει να ξέρει σε ποιον απευθύνεται.

 

Οι συστατικές επιστολές έρχονται να συμπληρώσουν την αξιοπιστία του βιογραφικού, και χρησιμοποιούνται μόνο όταν υπάρχει σοβαρό ενδιαφέρον. πχ:

Στέλνεις βιογραφικά σε 10 εταιρίες.

Τρεις σου απαντάν θετικά.

Μεταξύ αυτών διαλέγεις αυτή που θεωρείς καλύτερη.

Κλείνεις ραντεβού για συνέντευξη.

Στην συνέντευξη έχει και τις συστατικές (αν απαιτούνται).

 

Αν η δουλειά "χαλάσει" και πας κάπου αλλού, χρειάζεσαι νέες συστατικές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@AlexisPap

 

υπαρχουν και περιπτωσεις οπου συστατικες επιστολες δινονται απο εργοδοτη η προισταμενο η ακομα και καθηγητη και δεν ειναι αμεσα προς χρηση

καθως μπορει ο συστηνων να μην ειναι σε θεση (φυση και θεση καλυτερα) να δωσει τη συστατικη επιστολη οταν αργοτερα αυτη ζητηθει

 

ετσι μπορεις να τη ζητησεις τωρα για μελλοντικη χρηση. αλλωστε στην ουσια το περιεχομενο αυτης δεν νομιζω οτι θα διαφοροποιηθει στο χρονο (κατ'ουσια).

ισως να διαφερει η μορφη που θα σου ζητηθει αυτη , αλλα η ουσια της συστασης παραμενει

 

πως αλλωστε ειναι δυνατον ας πουμε σημερα να σε συστηνουν θετικα και μετα απο 4-5 χρονια πχ αυτο να μην ισχυει??

 

edit. και για να το κανω πιο πρακτικο με παραδειγμα.

αν υποθεσουμε οτι εγω συμμετειχα σε ενα project εντος Ελλαδος την περιοδο των ολυμπιακων εργων τοτε

η συστατικη επιστολη που εγω ζητησα και πηρα τοτε γιατι δεν ειναι καλη?

εγω σημερα αν δεν ειχα παρει συστατικη τωρα που θα την αναζητουσα???

οι τοτε προισταμενοι μου, διευθυντες μου κλπ κλπ πιθανοτατα δεν ειναι στην ιδια θεση. οποτε ως τι θα μου υπογραψουν ετεροχρονισμενη επιστολη??

 

edit2 και για να απαντησω και στον φιλο που λεει

"Ζήτησα από έναν καθηγητή μου μια συστατική για να την έχω από πρίν σε περίπτωση που μου ζητήσει κάποιος και μου απάντησε οτι οι επιστολές αυτές γράφονται μόνο εφόσον ζητηθούν και δεν είναι χαρτιά που μπορούμε να τα πάρουμε και να τα κρατάμε στο σπίτι καταχωνιασμένα."

 

θεωρω οτι ο συγκεκριμενος δεν θελει να σου δωσει συστατικη επιστολη.

Edited by fear1976
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα. Ο συγκεκριμένος μου είπε οτι όποτε θέλω μπορώ να του ζητήσω. Αλλά το θέμα είναι οτι μπορεί όποτε χρειαστώ εγώ για κάποια δουλειά η και για κανένα μεταπτυχιακό αυτός παίζει να έχει βγεί στην σύνταξη.....

Link to comment
Share on other sites

Οι ακαδημαϊκές συστατικές επιστολές έχουν διαφορετικό χαρακτήρα και συνήθως προσεγγίζουν τα θετικά του φοιτητή σε συγκεκριμένες επιστημονικές περιοχές απο όπου συνήθως προέρχεται και ο Καθηγητής. Συνήθως μια δόκιμη συστατική θα πρέπει να περιέχει και στοιχεία της προσωπικότητας του φοιτητή ωστε να αποδεικνύετε η στενή σχέση μεταξύ Καθηγητή και φοιτητή. Για αυτό συνήθως οι φοιτητές προσπαθούν να πάρουν συστατική απο τον υπεύθυνο της διπλωματικής.

 

Οι συστατικές επιστολές απο εργοδότη θα πρέπει να μπορούν να αποδώσουν 3 χαρακτηριστικά α) απόκτηση συγκεκριμένης εμπειρίας π.χ. γεφυροποιία, βάση συγκεκριμένων έργων, β) την έμπρακτη δυνατότητα του παραλήπτη να διαχειρίζεται την γνώση που απέκτησε συνήθως υπο μορφή παραδείγματος ή και γεγονότος και γ) την πιθανή δυνατότητα του παραλήπτη να επεκταθεί και σε άλλους τομείς αποδεικνύοντας με τον τρόπο αυτό την πιθανότητα εξέλιξης.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν θέλει να δίνει συστατικές επιστολές που θα μένουν στον αέρα. Μπορούν στο μέλλον να εκθέσουν τον συντάκτη τους με τρόπο ανεπανόρθωτο. Εξάλλου, τέτοιες επιστολές δεν έχουν αξία.

 

Η συμμετοχή σε ένα έργο μπορεί να πιστοποιηθεί με πολλούς τρόπους, δεν χρειάζεται συστατική.

Η επαγγελματική εμπειρία επίσης.

Η θεωρητική κατάρτιση και οι σπουδές, επίσης.

 

Η συστατική επιστολή έχει ως προορισμό να τεκμηριώσει δεξιότητες και προσόντα που δεν έχουν αντικειμενικό χαρακτήρα. Δηλαδή, την προσωπικότητα, την αποφασιστικότητα, την ικανότητα συνεργασίας, τον χαρακτήρα, την αντιληπτική ικανότητα.

 

Μια συστατική επιστολή για να έχει αξία πρέπει να γράφεται από συγκεκριμένο πρόσωπο και για συγκεκριμένο σκοπό:

- Ο συντάκτης της πρέπει να είναι πρόσωπο που χαίρει εκτίμησης από τον μέλλοντα εργοδότη.

- Η επιστολή πρέπει να αναφέρει τα στοιχεία για τα οποία εγγυάται ο συντάκτης της.

 

 

Παράδειγμα: Αναζητώ εργοταξιάρχη και μου έρχεται συστατική

- πενταετίας, από διάσιμο καθηγητή, που λέει ότι ο κομιστής είναι καλό παιδί, άριστος επιστήμων, με ενδιαφέρον και θέληση για μάθηση...

- χθεσινή, από μεγάλο εργολάβο που λέει ότι ο κομιστής έχει αποφασιστικότητα, ικανότητα να επιβάλλεται, γρήγορη και ορθή κρίση στα τεχνικά ζητήματα...

 

Νομίζω ότι είναι προφανές πια από τις δύο θα μετρήσει, και ποιά θα πάει πάραυτα στον κάλαθο των αχρήστων.

 

Άρα, αν θέλεις συστατική ισχυρή, που να πιάσει τόπο, θα πρέπει να την ζητήσεις από κατάλληλο άνθρωπο, για συγκεκριμένο σκοπό.

 

 

 

Υ.Γ: Για να μην γίνομαι πικρόχολος, όλοι μας ζητήσαμε συστατική από κάποιο καθηγητή μας, είτε για δουλειά, είτε -συνηθέστερα- για κάποιο μεταπτυχιακό, διδακτορικό, μεταδιδακτορικό, ερευνητικό κλπ... Στην αρχή της σταδιοδρομίας δεν έχει και τόση σημασία, είναι καθαρά τυπικό το θέμα. Όταν όμως στοχεύει κανείς σε κάτι υψηλό, πρέπει να έχει τις κατάλληλες συστάσεις.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Οκ, πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που δώσατε. Οπότε εκείνοι με τα βιογραφικά που λένε "συστατικές διαθέσιμες εφόσον ζητηθούν", σημαίνει οτι γνωρίζουν άτομα από τα οποία μπορούν να ζητήσουν μια συστατική επιστολή όταν και αν αυτή ζητηθεί από τον εκάστοτε εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

@AlexisPap

 

δεν διαφωνω σε αυτα που λες ομως το παραδειγμα σου δεν αποτυπωνει αυτο που θελω να παρατηρησω..

οποτε το διαμορφωνω αντιστοιχα

 

Παράδειγμα: Αναζητώ εργοταξιάρχη και μου έρχεται συστατική

- χθεσινή, από εργολάβο που λέει ότι ο κομιστής έχει αποφασιστικότητα, ικανότητα να επιβάλλεται, γρήγορη και ορθή κρίση στα τεχνικά ζητήματα...

- οκταετιας (2004) απο ΤΟΤΕ μεγάλο εργολάβο (που σημερα δεν υφισταται) που λέει ότι ο κομιστής έχει αποφασιστικότητα, ικανότητα να επιβάλλεται, γρήγορη και ορθή κρίση στα τεχνικά ζητήματα...

 

ποια από τις δύο θα μετρήσει???

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.