Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιώση δικαιώματος υψούν


giannisp

Recommended Posts

Αν πραγματικά δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, εγώ θα έγραφα:

Με βάση τις τάδε οικοδομικές άδειες, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια αυτών και με τους ισχύοντες όρους δόμησης της τάδε περιοχής, βεβαιώνω πως δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης στο οικέπεδο των τάδε.

 

Τι πρόβλημα να έχεις αν δεν λες ψέμματα?

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι πρόβλημα θα έχεις? Ι

σως κάποιος άλλος να σκεφτεί κάτι όμως....

 

υ.γ. Τι αβέβαιο και μελλοντικό? Αυτό δεν θα είναι βεβαίωση, θα είναι γνωμάτευση από μέντιουμ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και εγω το θεμα ειναι οτι υπαρχει λιγη δομηση αλλα θελει να του γραψω οτι δεν υπαρχει για να μην πληρωσει τελη στο δημο!!ρε τι παθαμε!

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με όλους τους άλλους προβληματισμούς, θα μεταφέρω έναν ακόμη...Λές οτι το ακίνητο είναι εξ' αδιαιρέτου με δύο οικοδομές. Ρίξε μια ματιά στον πίνακα χιλιοστών ή στην οριζόντια ιδιοκτησία του καθ' ενός, προκειμένου να διαπιστώσεις σε ποιον ανήκει το δικαίωμα υψούν. Ισως ο προηγούμενος συνάδελφος Μηχανικός (που συνέταξε τον Πίνακα) να έχει μεριμνήσει σχετικά .

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και εγω το θεμα ειναι οτι υπαρχει λιγη δομηση αλλα θελει να του γραψω οτι δεν υπαρχει για να μην πληρωσει τελη στο δημο!!ρε τι παθαμε!

 

Δεν ξέρω, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το υπέγραφα.

 

υ.γ. Τέλη στον δήμο για αυτό που κάποτε (και αν) θα φτιάξει? Κάποιος που έχει μόνο οικόπεδο δηλαδή θα πληρώσει και αυτός? Τι τέλη είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κι εμένα μου ζήτησε ένας πελάτης αυτή τη βεβαίωση (του τη ζήτησε ένας συμβολαιογράφος για να κάνει μεταβίβαση του ακινήτου). Μήπως έχει κανένας ανεβάσει καμία πρότυπη βεβαίωση (όσον αφορά τη σύνταξή της);

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως το "δικαίωμα υψούν" δεν έναι πολεδομικός όρος αλλά συμβολαιογραφικός

 

που λίγο πολύ περιγράφει το δικαίωμα κάποιου με χιλιοστά σε μελλοντική δόμηση

δηλ θεωρητικά κάποιος μπορεί να έχει στα συμβόλαια "δικαίωμα υψούν"

αλλά πολεοδομικα δεν μπορεί να το αξιοποιήσει διότι πχ μειώθηκε ο ΣΔ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπερα.

 

Ειμαι και εγω αρκετα μπερδεμενη με το θέμα καθώς μου ζητήθηκε από πελάτη μου βεβαίωση δικαιώματος υψούν για αδόμητο γ' όροφο για μεταβίβαση του διακιώματος (η βεβαίωση ζητήθηκε από τον συμβολαιογράφο για μεταβίβαση του δικαιώματος καθώς ο τώρα ιδιοκτήτης έχει χιλιοστά επί μελλοντικού ορόφου)

 

Στο σύστημα του ΤΕΕ, όταν πας να υποβάλλεις την δήλωση, οι επιλογές που σου δίνονται είναι είτε βεβαίωση για ακίνητο που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, είτε για ακίνητο που οι αυθαιρεσίες του έχουν τακτοποιηθεί είτε για οικόπεδο χωρίς κτίσμα (αδόμητο).

 

που θα εντάξω αδόμητο γ' όροφο? μπορώ να επιλέγω την τρίτη περίπτωση του αδόμητου, από τη στιγμή που υπάρχει κτίσμα στο οικόπεδο αλλα δεν υπάρχει γ' όροφος?

 

θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια από όποιον μηχανικό του έχει τύχει ανάλογη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αυτο λεω και εγω το θεμα ειναι οτι υπαρχει λιγη δομηση αλλα θελει να του γραψω οτι δεν υπαρχει για να μην πληρωσει τελη στο δημο!!ρε τι παθαμε!

 

Να τολμήσω να ρωτήσω 5 χρόνια μετά;; :smile:

Τελικά τι έκανες;;

Έχω παρόμοια περίπτωση... που μου ζητάει "μελλοντικό και αβέβαιο" δικαίωμα υψούν

για να γλιτώσει το Τ.Α.Π. στο Δήμο.... στην πραγματικότητα έχει λίγο υπόλοιπο απ' το Σ.Δ.

και λέω να μην τη δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.