Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγχος ΑΠΕ


Paul_Mix

Recommended Posts

Συνάδελφε ΚF κατανοητό περί απρόβλεπτων.

 

Σύμφωνα με τη διακήρυξη τύπου Β':

 

Δεν επιτρέπεται με τη χρησιμοποίηση των «επί έλασσον» δαπανών:

  • να προκαλείται αλλαγή του «βασικού σχεδίου» της αρχικής σύμβασης, όπως αυτό περιγράφεται στα συμβατικά τεύχη,
  • να θίγεται η πληρότητα, η ποιότητα και η λειτουργικότητα του έργου,
  • να καταργείται μια «ομάδα εργασιών» της αρχικής σύμβασης,
  • να πληρώνονται νέες εργασίες, που δεν υπήρχαν στην αρχική σύμβαση,
  • να τροποποιούνται οι προδιαγραφές του έργου, όπως αυτές περιγράφονται στα συμβατικά τεύχη,
  • να προκαλείται αύξηση ή να γίνεται εισαγωγή νέων συμβατικών δαπανών, οι οποίες δεν είχαν αποτελέσει αντικείμενο του διαγωνισμού του έργου (π.χ. για το μητρώο έργου, απολογιστικές εργασίες, κλπ).
  • Υπό την προϋπόθεση εφαρμογής των προαναφερθέντων περιορισμών, επιτρέπεται η χρησιμοποίηση των «επί έλασσον» δαπανών, χωρίς περιορισμό ορίου μεταβολής των εργασιών στο εσωτερικό της αυτής «ομάδας εργασιών», αλλά:
  • με περιορισμό της μεταβολής (αύξησης ή μείωσης) της συμβατικής δαπάνης μιας «ομάδας εργασιών», έως το 20% της δαπάνης αυτής και ταυτόχρονα
  • με περιορισμό του συνόλου, αθροιστικά, όλων των μετακινήσεων από «ομάδα εργασιών» σε άλλη  «ομάδα εργασιών» έως το 10% της δαπάνης της αρχικής σύμβασης του έργου.

Οι ως άνω ποσοτικοί περιορισμοί δεν ισχύουν στην περίπτωση που επέρχονται μόνο μειώσεις ποσοτήτων (και οικονομικού αντικειμένου) μιας σύμβασης (στο πλαίσιο των προβλέψεων του ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου), χωρίς να χρησιμοποιούνται τα εξοικονομούμενα ποσά για την αύξηση των ποσοτήτων άλλων εργασιών της σύμβασης.

 

Οπότε: στη περίπτωση μου, έχω μια ομάδα εργασιών η οποία έχει επι έλασσον δαπάνες σχεδόν 50%.

 

Αλλά σύμφωνα με "Υπό την προϋπόθεση εφαρμογής των προαναφερθέντων περιορισμών, επιτρέπεται η χρησιμοποίηση των «επί έλασσον» δαπανών, χωρίς περιορισμό ορίου μεταβολής των εργασιών στο εσωτερικό της αυτής «ομάδας εργασιών» δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω στην ίδια ομάδα, διότι όλες οι εργασίες αυτής της ομάδας έχουν τις μισές σχεδόν ποσότητες, εξού και επι έλασσον δαπάνες 50%...

 

Θέλω να τις χρησιμοποιήσω σε άλλες ομάδες. Μπορώ;

 

Εν ολίγοις θέλω να κάνω το εξής: στις υπόλοιπες ομάδες, να χρησιμοποιήσω λογω υπερσυμβατικών ποσοστήτων τα απρόβλεπτα απ'τη μία και τις επι έλαττον δαπάνες απο την άλλη.

 

Κατέληξα να μπερδευτώ περισσότερο.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση:

 

Σε περίπτωση που η δαπάνη εργασιών μια ομάδας, έχει μεταβολή μεγαλύτερη απ'το +20%, τί γινεται σε αυτή τη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εστω οτι στην αρχικη συμβαση εχω απολογιστικα τα οποια τελικα μειωνονται ,

μπορω συτη τη μειωση να την περασω σε εργασιες με ΑΠΕ ;

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι στην αρχικη συμβαση εχω απολογιστικα τα οποια τελικα μειωνονται ,

μπορω συτη τη μειωση να την περασω σε εργασιες με ΑΠΕ ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης , το βασιζεις σε εμπειρια ή το γραφει καπου ο νομος .

Ας μην ξεχναμε οτι ειναι τμημα του προυπολογισμου και το μονο που αναφερεται ρητα ειναι οτι μονο η αναθεωρηση και ο ΦΠΑ δεν ανηκουν στη χρηματοδοτηση του εργου οποτε η μεταβολη τους δεν εχει σχεση με τον ΑΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιπλέον της αρχικής σύμβασης εργασίες πληρώνονται είτε με ανάλωση απροβλέπτων ή με ανάλωση των επί έλασσον δαπανών (με τις γνωστές προϋποθέσεις).

 

Η μείωση των απολογιστικών δεν είναι επί έλασσον δαπάνη και άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο.

 

Στο άρθρο 57 παρ. 4 του 3669/08 δίνεται ο ορισμός της επί έλασσον δαπάνης (δαπάνη που εξοικονομείται από μείωση συμβατικών ποσοτήτων εργασιών)

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

Στο Αρθρο 57 παρ 4 δεν αναφέρει πουθενά ότι οι απολογιστικές εργασίες δεν είναι συμβατικές εργασίες.

Μπορεί να περιλαμβάνεται δαπάνη για εργασίες που είναι δύσκολο να εκτιμηθούν, πληρώνονται παρακολουθήματικα.

και μετά να υπάρχει μείωση .

Επειδή οι απολογιστικές εργασίες δεν είναι ποσότητα  επί τιμή δεν σημαίνει ότι δεν ,υπολογίζονται και αυτές .

Αν έχουμε αύξηση τους για οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο δεν θα πάρουμε τα χρήματα από τα απρόβλεπτα ;

Εκτός αν αυξήσουμε τη σύμβαση, αν τα υπόλοιπα είναι σε ισοζύγιο . Δε νομίζω !!

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να έχετε δίκιο άλλα δε μπορείτε να με πείσετε διότι δεν βασίζεστε στο νομικό πλαίσιο.

Εκτός αν αναφέρεται κάπου άλλου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.