Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός πρακτικής άσκησης


ΤΑΚΗΣ

Recommended Posts

Γεια σε όλους ειναι η πρωτη φορα που δημοσιευω ενα θεμα-ερωτηση και ελπισω να μην τα κανω σαλατα (σχετικα με τους κανονες συμετοχης)

Ειμαι φοιτητης μηχανολογιας απο τει και σε λιγες μερες ξεκιναω την πρακτικη μου. Υπαρχει ένα θεμα όμως για το οποιο θελω την βοηθεια σας. Σας παρακαλω πειτε μου αν ξερετε ποσο ειναι ο βασικος μισθος στον ιδιωτικο τομεα ψαχνω να το βρω και δεν μπορω. Ρωταω γιατι ο μισθος στη πρακτικη (απο τον οαεδ) ειναι το 80% του βασικου αλλα ποσο ειναι ο βασικος;;; χωρια αν ο εργοδοτης δινει παραπανω. Ξερετε μηπως ποσο ειναι; και εχει διαφορα όταν ο υπαλληλος ειναι έγγαμος απ΄΄οτι αγαμος;

 

σας ευχαριστω πολυ

 

με εκτίμηση

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τους κανονες συμμετοχης θα τους διαβασεις εδω http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

Διορθωσε τα κεφαλαια σε μικρα στο θεμα και τον τιτλο.

 

Οσο αφορα τον βασικο μισθο για τον ιδιωτικο τομεα εψαξες στο google?

Κοιταξε εδω http://www.oiye.gr/index2.html

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός είναι γύρω στα 650 ευρώ. Εσύ παίρνεις το 80%. Στην πράξη πολλοί εργοδότες δίνουν πολλά λιγότερα (συνήθως τα μισά -όσα παίρνουν δηλαδή από τον οαεδ) ή και τίποτε αν είναι γνωστή επιχείρηση με την αιτιολογία ότι 'σου δίνουν τη δυνατότητα' να κάνεις πρακτική σε γνωστή εταιρία και να το αναφερεις στο βιογραφικό σου.

 

Η πρότασή μου είναι να επιλέξεις μια εταιρία όπου θα μάθεις κάποια πράγματα (όχι μόνο να φτιάχνεις καφέδες) και θα έχεις μετά τις σπουδές πιθανότητες προσληψης

Link to comment
Share on other sites

Σάς ευχαριστώ για τισ μέχρι τώρα πληροφορίες σας. Ήδη έχω βρει σε ένα τεχνικό γραφείο αλλά λόγω του ότι δεν ήθελα να δείξω ενδεχομένως άσχημη εντύπωση δεν ρώτησα το μισθολογικό. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με το νόμο πρέπει να παίρνω το 80% του βασικού ασχέτως άν αυτός θα πέρνει τα μισά δηλ. πρέπει να μου τα δίνει. Απλά δεν ξέρω πόσος είναι αυτός(βασ.μισθ)

Ο βασικός μισθ. είναι το ίδιο σαν να λέμε ο βασ. μισθ ανειδικευτου εργάτη;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά το είπες, δικαιούσαι να παίρνεις το 80% του μισθού του ανειδίκευτου εργάτη (για κάθε ειδικότητα είναι άλλος ο βασικός)

το ακριβές ποσό μπορείς να το ρωτήσεις σε κάποιο λογιστή γιατί αυτοί βγάζουν τις μισθοδοσίες

να ξέρεις πως πρέπει να πληρώνεσαι σαν μισθωτός με 25ημερομίσθια το μήνα και όχι ανάλογα με τις μέρες που δούλεψες, έτσι πρέπει να είναι και τ ένσημά σου για την πρακτική

εγώ μπορώ να σου πω ενδεικτικά πως το 2001 που έκανα πρακτική έπερνα τότε τα νόμιμα 140.000δρχ , αν υπολογίσεις και μια μικρή αύξηση από τότε στα ημερομίσθια μεταφράζεται σε περίπου 450ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός είναι γύρω στα 650 ευρώ. Εσύ παίρνεις το 80%. Στην πράξη πολλοί εργοδότες δίνουν πολλά λιγότερα (συνήθως τα μισά -όσα παίρνουν δηλαδή από τον οαεδ) ή και τίποτε αν είναι γνωστή επιχείρηση ....

 

Τι λέτε βρε παιδιά;; Δηλαδή αν εγώ πάρω άτομο στο γραφείο για πρακτική άσκηση θα παίρνω π.χ. 650/2 = 325€ από τον ΟΑΕΔ και θα πρέπει να δίνω στον φοιτητή μόνο 650χ0.80-325 = 195€;

 

Και τι; Αυτά τα 195€ τα ρημάδια λυπούνται να τα δώσουν οι μεγάλες εταιρείες;;

 

Καλά τα υπολόγισα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Αν ο βασικός είναι 650ευρώ, τότε ο φοιτητής θα πρέπει να εισπράττει τελικά 520ευρώ (650*80%).

Από αυτά, τα 260ευρώ θα τα βάζει ο ΟΑΕΔ και τα άλλα 260ευρώ θα τα βάζεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι...είναι πολλά 260€ για κάποιον που σου δουλεύει 8ωρο και τον έχεις για όλες τις δουλειές και που τον εκπαιδεύεις για να γίνει εν δυνάμει υπάλληλος; και μην μου πει κανείς ότι αυτός "δεν παράγει"!

 

Τελικά, ο καπιταλισμός που ζούμε είναι πιο άγριος απ' ότι νόμιζα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω βρει σε ένα τεχνικό γραφείο αλλά λόγω του ότι δεν ήθελα να δείξω ενδεχομένως άσχημη εντύπωση δεν ρώτησα το μισθολογικό.

όποιος ντρέπεται μένει νηστικός

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.