Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια σε οικόπεδο με βομβαρδισμένο κτίριο


Recommended Posts

Ούτε εγώ είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο μέχρι χθες που ένας πελάτης μου ανέφερε πως έχει και χαρτί γι' αυτό και μου έκανε μεγάλη εντύπωση...

Το περιμένω σύντομα να του ρίξω μια ματιά γιατί κι εγώ το άκουσα πρώτη φορά και μου φάνηκε αρκετά παράλογο!

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 271 της ΚΒΠΝ αποτελεί κωδικοποίηση σε ενιαίο κείμενο των διατάξεων των νδ 2917/1954, πδ 8.2/1.3.1979, πδ 7/13.3.1980 και του άρθρου 43 παρ. 9 του ν. 1337/1983.

 

Το πρώτο, νδ 2917 (ΦΕΚ 154/Α/21.7.1954), αφορά "περί ατελούς χορηγήσεως οικοδομικών αδειών και βεβαιώσεων σεισμοπαθείας εις τους σεισμοπλήκτους Θεσσαλίας και Φθιώτιδος".

Το δεύτερο, πδ 8.2/1.3.1979 (ΦΕΚ 130/Δ/1.3.1979) αφορά "περί χορηγήσεως αδειών οικοδομών προς αποκατάστασιν ζημιών, αι οποίαι επροξενήθησαν εκ βιαίου συμβάντος ή θεομηνίας κλπ επί αρτίων και μη αρτίων οικοπέδων". Στο άρθρο 5 αναφέρεται ότι καταργούνται α) το βδ 14.9.1960 "περί χορηγήσεως αδειών προς αποκατάστασιν εκ πολέμου ζημιών κλπ επί μη αρτίων οικοπέδων" (ΦΕΚ 133/Δ) και β) το πδ 9.9.1977 "περί χορηγήσεως αδειών προς αποκατάστασιν ζημιών κλπ" (ΦΕΚ 363/Δ/1977).

 

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι οι βασικές διατάξεις αφορούν στην αποκατάσταση ζημιών από σεισμούς, όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα, και με το πδ 14.9.1960 εγκρίθηκαν διατάξεις για αποκατάσταση ζημιών από πόλεμο, οι οποίες αντικαταστάθηκαν με το πδ 8.2/1.3.1979 και κωδικοποιήθηκαν στο άρθρο 271 της ΚΒΠΝ.

 

Στην ουσία τώρα. Ο ερωτών πρέπει να μελετήσει πολύ καλά τις διατάξεις του άρθρου 271, για να διαπιστώσει εάν αυτές εφαρμόζονται στην περίπτωση που τον ενδιαφέρει.

 

ΥΓ Όσο έγραφα και ερευνούσα να βρω τα ΦΕΚ των αρχικών νομοθετημάτων (αρκετά δύσκολη διαδικασία για τα δύο πρώτα), γράφτηκαν αρκετά μηνύματα αλλά πιστεύω ότι και τα στοιχεία που αναφέρω είναι πολύ χρήσιμα για όποιον ενδιαφέρεται.

Edited by MAKAP
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι είδα, το ΦΕΚ 130Δ/79 (στο #14) είναι αυτό που αντικαθιστά τα προηγούμενα για την "πολεμική αιτία" ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.