Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περλιτομπετό σε ιδιωτικό έργο (θερμομόνωση)


nfilis

Recommended Posts

Το αφρομπετό έχει πολύ μειωμένες αντοχές. Δεν έχει να κάνει με τη συντήρηση, ούτε με το πάχος, αλλά με τη σύστασή του. Εάν δε η ποσότητα τσιμέντου είναι λιγότερη, τότε κλαύτα. Στις ταράτσες που το έβαζαν παλιότερα δεν υπήρχε πρόβλημα καθώς η βατότητα ήτανε μειωμένη. Στους ορόφους όμως, μπορεί να υπάρξει. Εάν μάλιστα χρησιμοποιηθεί σκέτο χωρίς κάποια επιπλέον επικάλυψη, τότε με μαθηματική ακρίβεια θα "κάτσει".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε μεταλλικό κτήριο έχω πατάρι από τραπεζοειδή λαμαρίνα και γέμισμα από περλομπετόν ή κάποιου είδους ελαφροσκυρόδεμα.

Ποια θεωρείτε ως καλυτερη επιλογή; Μπορώ να κάνω βιομηχανικό δάπεδο πάνω σε άυτό ή όχι. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ρώτησα τον συνάδελφο που έχει κάνει τη στατική μελέτη.Όντας, όμως, νέος και αυτός, δεν έχει μεγάλη εμπειρία. Αναγράφει ελαφρομπετόν στη μελέτη και τώρα το ψάχνουμε για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Το κτήριο είναι υπό κατασκευή. Όχι αποπερατωμένο. Όταν λέω "έχω.. λαμαρίνα...", εννοώ έχω να κατασκευάσω. Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά...

 

Χρειάζομαι ένα ελαφρύ γέμισμα που να μπορώ να επεξεργαστώ σε βιομηχανικό δάπεδο.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

εάν ο συνάδελφος κάνει μια νέα επίλυση του φορέα δίνοντας περισσότερα φορτία στο συγκεκριμένο τμήμα (πχ ωπλισμένο σκυρόδεμα ίδιο βάρος + κινητά + μόνιμα) και δεν δημιουργεί πρόβλημα στην υφιστάμενη κατάσταση τότε θεωρώ οτι μπορείς να βάλεις οτιδήποτε για γέμισμα ... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι παραπάνω από εδώ που είμαι ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρόκειται να γίνει μόνωση σε φατνώματα που έχουν χτιστεί σε περιβάλλοντα χώρο σε στάθμη που έρχεται σε επαφή με τα τοιχεία του υπογείου (από την εξωτερική πλευρά εννοώ). Έγινε επάλειψη με ασφαλτικό γαλάκτωμα και κατόπιν με βενζινοδιαλυτό ασφαλτικό βερνίκι. Στη συνέχεια θα πέσει αφρομπετόν και από πάνω του πάλι βερνίκι και μετά 2 ασφαλτόπανα (ένα απλό και ένα αντιριζικό). Οι χώροι αυτοί θα γεμίσουν με κηπευτικό χώμα (κήπος). 2 ερωτήσεις:

 

- Η χρήση αφρομπετόν ενδείκνυται ή θα είναι ανεπαρκές με την έννοια του ότι θα κάτσει;; Θα ήταν προτιμότερο περλομπετόν η οπλισμένο μπετόν;;

- Αν καταλήξουμε στο αφρομπετόν πρέπει να ενισχυθεί με ίνες;; Γιατί ο μονωσάς επέμενε ότι δεν παίρνει ίνες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω προμετρήσει 8 κυβικά περλομπετού σε ιδιωτικό έργο (θερμομόνωση) στη Θεσσαλονίκη.

 

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει περίπου το m3 (υλικά και εργασία)?

 

Έχω βρει το κόστος του υλικού στα 60 Ευρώ το m3 (παραλαβή από εργοστάσιο Βοιωτίας).

 

Ευχαριστώ.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Έχει εφαρμόσει κάποιος συνάδερφος χαρμάνι περλίτη + θραυστού άμμου για γέμισμα δαπέδου εσωτερικών χώρων και εάν ναι, σε ποια αναλογία ?

Σκέφτομαι ως εναλλακτική να αντικαταστήσω το 20% του περλίτη με άμμο, αφενός για να ρίξω ελαφρά το κοστολόγιο σε σχέση με τον καθαρό περλίτη (γνωρίζοντας ωστόσο ότι θυσιάζω το ξηρό βάρος του μείγματος) και αφετέρου για να αυξήσω ελαφρά την αντοχή του κονιάματος μιας και το γέμισμα δεν θα ξεπερνά τα 5 εκατοστά.

 

Στο μείγμα θα προστεθεί βελτιωτικό, υαλόινες και 5 σάκοι τσιμέντο ανά κυβικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.