Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμός προ 23 - ΓΠΣ


Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω τη βοήθειά σας.

 

Οικόπεδο 3500 τμ , το 1995 με βεβαίωση δημάρχου εντάσσεται σε οικισμό προ 23 και κόβονται κάθεται ιδιοκτησίες . Το 2003 χτίζουν οι ιδιοκτήτες .

 

Σήμερα έρχεται το Γ.Π.Σ και τη περιοχή την βγάζει εκτός οικισμού . Έρχονται λοιπόν οι ιδιοκτήτες να μου ζητήσουν βεβαίωση νομιμότητας για να μεταβιβάσουν τα σπίτια στα παιδιά τους.

 

Ακούω ........... τι γίνεται ;;;;

Link to comment
Share on other sites

και που είναι το πρόβλημά σου;

δεν υπάρχουν ο. άδειες;

ρωτάς αν θα μπουν σαν εντός ή εκτός σχεδίου;

Σε τι ακριβώς ζητάς τη βοήθεια μας;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

πρόκειται να τακ/σεις αυθαιρεσίες με τον 4014;

αν ναι τότε τα δηλώνεις ως εκτός σχεδίου, εξοφλούν όλο το πρόστιμο και δίνεις τη βεβαίωση μετ/σης

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλουν να μπουν στη ρύθμιση ενώ έχουν παρανομίες ή οι οικοδομές είναι κατασκευασμένες σύμφωνα με την άδεια και θέλουν απλώς να μεταβιβάσουν?

Link to comment
Share on other sites

....

....να μου ζητήσουν βεβαίωση νομιμότητας για να μεταβιβάσουν τα σπίτια στα παιδιά τους.

..

 

όχι δεν θέλουν να μπουν στη ρύθμιση .

 

Την νομιμότητα ή μη του ακινήτου την ευθύνη την έχει πια ο μηχανικός που θα υπογράψει την βεβαίωση περί νομιμότητας.

 

Αν εσύ θέλεις να το υπογράψεις ως έχει διότι δεν βρίσκεις κάτι το αυθαίρετο τότε καλά κάνουν και δεν θέλουν.

 

Αν εσύ βρίσκεις προβλήματα νομιμότητας ή ανάκλησης οικοδομικής άδειας, εξ αιτίας ανακριβών στοιχείων στο τοπογραφικό που εκδόθηκε τότε θέλουν δεν θέλουν δεν μεταβιβάζουν.

Ισχύουν όμως οι διατάξεις του τότε που εκδόθηκε η άδεια και όχι του σήμερα.

 

Θέλει ειδική προσοχή η περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

αν μου επιτρεπετε να ρωτήσω

Τι σημαίνει "με βεβαιωση του δημάρχου εντάσσεται το 1995..."......???

δλδ εννοεί οτι

Με την βεβαιωση του Δημάρχου "ενταχθηκε" "εντος" οικισμού .

.[.αυτή είναι η διαδικασία??]

ή απλά "βεβαίωσε" ο δήμαρχος οτι ειναι πραγματι εντος οικισμού..?

Ηταν αρμόδιος ο Δημαρχος για εκδοση τετοιων βεβαιώσεων?

Και τι σημαίνει "..ερχεται το ΓΠΣ και βγάζει την περιοχή εκτος οικισμού...???..

 

Ηταν πράγματι εντός ???...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μα ερωτήσεις κι εσύ πουρνό πουρνό.

Όταν εκδιδόταν οικοδομική άδεια για τα εντος και «εντος» οικισμου προ 23, πέρα από το τοπογραφικό που συνόδευε την οικοδομική άδεια, έδινε και η δημοτική αρχή ή κοινοτική βεβαίωση ότι το συγκεκριμένο ακίνητο βρίσκεται εντος οικισμού.

Τα περισσότερα όρια οικισμών ήταν σκαριφήματα σε μέγεθος χαρτιού Α4 ή Α3, με σχεδιασμένα σ αυτά μερικές σταθερές. Όπου σταθερές ήταν η εκκλησία, το σπίτι του τάδε το πηγάδι του άλλου κλπ.

Με βάση αυτά υπήρχε μια γραμμή που όριζε (και καλά) το περίγραμμα ή το όριο άμα θες του οικισμού.

Εξ αιτίας της κλίμακας λοιπόν του πρόχειρου σχεδιασμού και πολλά άλλα τα όρια συχνά έως συχνότατα είχαν μια πιο δημοκρατική αντίληψη του που ακριβώς ήταν.

Οπότε και 10 και 50 μη πω και 100 μέτρα απόσταση από το συζητήσιμο όριο έδιναν βεβαιώσεις ότι ήταν εντος οικισμού.

 

Τα ΓΠΣ πιθανολογώ εννοεί τον Γενικό Πολεοδομικό σχεδιασμό.

Οπότε όταν με βάση τα σκαριφήματα μετά από πολλά χρόνια το κράτος άρχισε να φτιάχνει σχέδια (ΓΠΣ) για τα τελικά εγκεκριμένα όρια οικισμών, όπου έχει προλάβει να το κάνει, τότε άρχισαν να βγαίνουν πολλά φαιδρά παρ ότι αρκετά φαιδρά συγκαλύφτηκαν.

 

Ως παιδί της πόλης όμως δεν είναι το φόρτε μου τα εκτός σχεδίου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...Νομίζω οτι ο Δημήτρης το θέτει σε σωστή βάση.

Δεν αποκλείεται καθόλου η άδεια να βασίστηκε σε ψευδή στοιχεία, καθώς εάν στο τοπογραφικό φαινόταν το ακίνητο ως εντός οικισμού με βάση τις ανοχές που γράφει παραπάνω ο didonis, μπορεί κακώς να θεωρήθηκε ως εντός και να δόθηκε η εν λόγω βεβαίωση και εν συνεχεία η άδεια..Ελεγξε το συνάδελφε, μήπως η άδεια βασίστηκε σε ψευδή στοιχεία, το ΓΠΣ δεν μπορεί να τράβηξε παραμέσα το όριο του οικισμου (εκτός και ο μελετητής του ΓΠΣ έχει εφαρμόσει λάθος το όριο αυτό..)

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.