Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμός προ 23 - ΓΠΣ


Recommended Posts

το ΓΠΣ δεν μπορεί να τράβηξε παραμέσα το όριο του οικισμου (εκτός και ο μελετητής του ΓΠΣ έχει εφαρμόσει λάθος το όριο αυτό..)

 

γιατι αποκλειεται δλδ το οριο του οικισμου να εχει τραβηχτει προς "τα μεσα" ??

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι τα όρια των οικ>2000 κατ προ του 23 και όχι των οικ<2000 κατ

καθορίστηκαν με κάποιο άλλο διάταγμα περίπου το έτος 1982 ή 1983 και όχι το γνωστό σας

των οικ <2000 κατ

Link to comment
Share on other sites

1976

υποθέσεις μπορουμε να κάνουμε όσες θελουμε...

αλλά ας επικεντρωθούμε στο ερώτημα

Υπαρχει νομιμη ΟΑ

Υπαρχει οικόπεδο "εντος οιικισμού" συμφωνα με την ΟΑ και "άλλα έγγραφα"

Σημερα για άγνωστους λόγους φερεται "εκτος οικισμού"

Πρόκειται να γίνουν μεταβιβασεις.

Τι θα γράψει στη βεβαίωση ο μηχανικός?...

 

υγ

και αφου ερευνηθει απο την ερωτώσα η παρατηρηση του κανα.....καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

συγχωρεστε την "βλακεια" που μπορει να πω λογω αγνοιας μου αλλα πιστευω οτι το ζητημα εχει να κανει με την ΟΑ

 

δεν πιστευω οτι ειναι νομιμη.

 

θεωρω οτι η βεβαιωση του 1995 βγηκε καθως ο οικισμος δεν ηταν οριοθετημενος

στη συνεχεια το 2003 (? αν καταλαβα καλα) βγηκε η ΟΑ

αποκλειεται ενδιαμεσα (μεταξυ 1995-2003) τα ορια του οικισμου να μπηκαν προς τα μεσα ?? .....αν κριθηκε οτι

"Περιοχές οι οποίες από την υφιστάμενη χρήση, (δάση, καλλιεργούμενες εκτάσεις, αγροί κλπ) τεκμαίρεται ότι δεν αποτελούν μέρη του οικισμού αποκλείονται να περιληφθούν μέσα στα όρια αυτού."

(Δόμηση Οικισμών που προυπάρχουν του έτους 23 και στερούνται Εγκεκριμένου Σχεδίου-Αρθ-62 παρ.8 Ν-947/79, Αρθ-1 ΠΔ-2/13-3-81, Αρθ-3 παρ.1 Ν-2242/94)

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

ο οικισμός δεν είναι οριοθετημένο και απλά βγαίναν έξω 2 μηχανικοί του Δήμου και βεβαίωναν ότι είναι εντός οικισμού προ 23 . Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο οτι ήταν οικισμός (δηλαδή να περικλείετε το οικόπεδο από πέτρινα σπίτια κτλ , χωράφια είναι . Ο οικισμός σύμφωνα με το ΓΠΣ είναι 3 χιλιόμετρα πιο κάτω .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο ΓΠΣ φαίνεται κάτι άλλο ? Κάποια γραμμή η οποία καθορίζει π.χ. κάποιες συγκεκριμένες χρήσεις και δεν είναι το όριο του οικισμού το οποίο όπως μας λες καθορίζεται με αυτοψίες κατόπιν αιτήσεων έκδοσης Ο.Α.? Εάν θες , παράθεσε το απόσπασμα από το ΦΕΚ του Γ.Π.Σ. στο οποίο εξηγεί τι ισχύει στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά

Τώρα θυμήθηκα

Με το διάταγμα 131Δ' οικ προ του 23 προβλέπονταν με τα πρώτα άρθρα του, ο καθορισμός των ορίων των οικ προ του 1923 με απόφαση νομάρχη.

Τότε για την περιοχή μου ή καλύτερα για την Πόλη μου (οικ προ του 1923 με πληθυσμό >2000 κατοίκων) καθορίσαμε εμείς οι μηχανικοί σε κάποιον

χάρτη τα όρια του, βάσει των οικ αδειών που βγάλαμε ήδη ως ΕΝΤΟΣ του προ του 1923 τμήμα του, άσχετα αν αυτό ήταν ψευδές και ο Ν/ρχης τα θεώρησε με απόφασή του

 

Με το πρόγραμμα ΕΠΑ 1982-84 του Τρίτση η πόλη μου εντάχθηκε σε Γ.Π.Σ

Κατά την ένταξη αυτή τα παραπάνω όρια του προ του 1923 οικισμού που είχαν καθορισθεί με απόφαση Ν/ρχη έμειναν ακριβώς όπως τα είχαμε καθορίσει ήδη

 

Τώρα τι ακριβώς συμβαίνει με την toula δεν μπορώ να το καταλάβω

Συμπεραίνω όμως ότι κατά την διαδικασία ανάρτησης των σχεδίων ένταξης στο Γ.Π.Σ ίσως οι κάτοικοι που σήμερα βρίσκονται εκτός δεν έκαναν όπως θα μπορούσαν ένσταση προκειμένου να συμπεριληφθούν τα οικόπεδα τους στο εντός προ του 23 τμήμα του οικισμού και επομένως έμεινα στο εκτός σχεδίου τμήμα του

Link to comment
Share on other sites

Πως το σκέφτομαι εγώ :

 

Εχω οικοδομική άδεια ? Εχω

Εχω υπερβάσεις ? Οχι

Είναι το οικόπεδο στη θέση που λέει η άδεια ? Είναι.

Εχει ανακληθεί η άδεια ? Οχι => Δίνω βεβαίωση.,

 

Που παρανομώ και βάσει ποιού νόμου ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου φαίνεται παράλογο με πρωτοβουλία του μελετητή του ΓΠΣ να άλλαξαν το όρια του οικισμού. Να μην εφαρμόστηκαν σωστά κατά την έκδοση της αδείας ή κατά την έκδοση του ΓΠΣ (με πιθανότερο το πρώτο), ίσως. Αλλά όπως και να έχει , για να μεταβλήθηκαν τα όρια θα έπρεπε να έχει προηγηθεί κάποια πράξη της διοίκησης και με αυτή θα έπρεπε η συνάδελφος να έχει πρόβλημα, όχι με το ΓΠΣ που ενδεχομένως να την ενσωμάτωνε.

Στο πρακτικό κομμάτι τώρα, συμφωνώ με τον avgoust.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.