Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαγορα κοινοχρήστου με τον ν.4061/12 και τακτοποίηση αυθαιρέτου


Recommended Posts

Το θέμα είναι οτι υπάρχει το ασυμβίβαστο των δυο καταστάσεων, γιατί δεν εμπίπτει στις διατάξεις του 4014 το ακίνητο σε κοινόχρηστο χώρο.

Να το δηλώσεις μπορείς και να πληρώσεις πρόστιμα, αλλά η βεβαίωση στην ουσία θα είναι ψευδής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κοινόχρηστο χώρο σύμφωνα με τα ανωτέρω μπορείς να τακτοποιήσεις, σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο πόλης και σε δημόσιο κτήμα δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι υπάρχει το ασυμβίβαστο των δυο καταστάσεων, γιατί δεν εμπίπτει στις διατάξεις του 4014 το ακίνητο σε κοινόχρηστο χώρο.

Να το δηλώσεις μπορείς και να πληρώσεις πρόστιμα, αλλά η βεβαίωση στην ουσία θα είναι ψευδής.

πράγματι είναι ψευδής για αυτό και ο Ν 4061 προβλέπει να την καταθέσεις στην Επιτροπή Εξαγοράς και καθίσταται ειλικρινής μετά την απόφασή της (αυτής της ίδιας επιτροπής)

δηλαδή εν ολίγοις είναι ψευδής αλλά δεν γίνεται χρήση της (όπως θα συνέβαινε αν την κατέθετες σε συμβ/φο)

Αυτό το συμπέρασμα βγάζω

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο είναι ψευδής η βεβαίωση, οι υπάρχουσες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 23, είναι απόλυτα αληθές εφόσον προηγηθεί η τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

μα αφού έχω κτίσμα μέσα σε δημόσια έκταση-πως δεν είναι ψευδής;; (εν γνώση μου μάλιστα ότι είναι δημόσια - την οποία και ζητάει ο ιδιοκτήτης να εξαγοράσει)

αν τη δώσω στον ιδιοκτήτη και την πάει στο συμβ/φο και όχι στην επιτροπή εξαγοράς δεν θα τιμωρηθώ;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, καλημερα

δυο θεματα προς συζητηση

α] το θεμα έχει ξεκινήσει απο αγρο 9 στρ. χωρις κτισμα, με προσωπο 9 μ. σε δρομο.

Επειδη η αξια του ακινητου, την οποία θα πληρωσει ο αιτών, υπολογιζεται με τον αντικειμενικό, πρεπει να διευκρινισθεί αν η "κατατμηση" αναγεται στα πριν το 1993 ετη, ωστε ειναι αρτιο και οικοδομησιμο και παιρνει αυξητικο συντελεστη οικοδομησιμοτητας στον υπολογισμό της αξίας, αρα μεγαλύτερη αξία....

ή αν θεωρηθει οτι η "σημερινή" αποφαση της επιτροπής δημιουργει την κατατμηση " σημερα", αρα δεν χτιζει λογω 3212, αρα δεν εχει την ιδια αντικειμενικη αξία, δλδ. ειναι μικροτερης αξίας.....

 

β] αν δουμε την β΄σελιδα των οδηγιών, η παρ. 5 ειναι λαθος...

 

Δλδ στο "5" γραφει οτι θα γινει " δηλωση ενταξης" αυθαιρετου...κλπκλπ.

προφανώς εννοει "δηλωση ανεγερσης ..."

 

Οσον αφορα την δηλωση του μηχανικου,

θεωρω οτι θα πρεπει να εχει το ακριβες περιεχόμενο της παρ. 4 του 23 του 4014 δλδ. θα βεβαιωνει οτι " στο ακινητο δεν....ή υπαρχει κτισμα....εμπιπτει στις εξαιρεσεις

της παρ. 2 και δεν υπαγεται σε καμμια απο τις περιπτωσεις της παρ. 3. "

και εδω ο βεβαιων μηχανικός θα συμπληρώνει οτι

"Η υποβολη των δικαιολογητικων της παρ. 2 του 23 του 4014 θα γινει εντος 5μηνου απο την εκδοση του τιτλου συμφωνα με ρητη διαταξη του αρθρ. 27 του 4061"

Αυτα νομίζω...μεχρι να υπαρξει κάποια διευκρίνηση απο την υπηρεσία....

ή καποιος που το προχωρησε να μας πεί τι έχει κανει ήδη...

καλη σου μερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα λέμε με Δημήτρη και μέσω πμ, τα αναγράφουμε κι εδώ, διότι ηδη 2 δινουμε διαφορετικές ερμηνείες!

 

Στην 2η σελίδα της αίτησης (οπου αναγράφει τα δικαιολογητικά) αναφέρει σκέτο "δηλωση μηχανικού".

 

Η δήλωση αυτή, είναι του 651/77 ή παρ.4 , 23 του 4014 ;

 

Εγώ θεωρώ πως ειναι του 651 (που μου φαίνεται μια ανοησία και μισή) και οχι του 4014, διότι δε μπορει να εχουν ολα μεσα αυθαίρετο. Βέβαια, εγώ μου φαινεται πως θα τα βάλω όλα μέσα...σαν γνήσιος ελληναράς.

 

Υ.Γ. συνάδελφε, κανα, υπάρχει στα downloads!

 

Y.G.2 Δημήτρη ξαναδιαβάζοντας το λεει μια φορά "Δηλωση μηχανικου" επάνω στο τοπογραφικο και έπειτα στο 5 ξανά δήλωση μηχανικού μιλώντας για τυχόν ύπαρξη αυθαιρέτων. Αρα προφανως στο 1 μιλάει για 651. Προφανώς...πάντα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι σε word-εκείνο σκανιαρισμένο κατεβάστε το από εδώ http://www.pamth.gov.gr/domh/gdpaok/xrisima_eggrafa.php

 

πρόβλημα

πως θα πάρω αυτό

2. Βεβαίωση αρμόδιας δασικής υπηρεσίας για το μη δασικό χαρακτήρα του ακινήτου ( σε περίπτωση ακινήτου σε εκτός σχεδίου περιοχή)

 

χωρίς να έχω τον τίτλο που απαραίτητα μου ζητάει ο Δασάρχης;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ε να, γι'αυτο μάλωνα το μισο πρωι στη Θεσ/νίκη.

 

Μου λένε τίτλο κυριότητας. Λεω το γεωτεμάχιο ανήκει στη Δ/νση πολιτικής Γής. Δε μπορώ να προσκομίσω τίτλο. Ε και πως το αιτείται κάποιος που δεν ειναι δικό του μου λέει... ε βγάλε άκρη.

Μετά απο διαβουλεύσεις, αφησα εντέλει 6 τοπογραφικά για να βγεί πράξη χαρακτηρισμού σε...2 μήνες.

 

Α, τα ίδια στο περίπου και στην Αρχαιολογία...

 

Υ.Γ. οποιος το θελει σε word, εδω τέρμα κάτω : http://www.patt.gov....mid=322&lang=el

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.