Μετάβαση στο περιεχόμενο

θεμελίωση χωρίς καλουπώματα


karasls

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Όπως βλέπετε δεν είμαι μηχανικός και ζητώ την κατανόηση σας για οποιαδήποτε χοντράδα και αν δειτε στο ερώτημα μου. Σε θεμελίωση μεταλλικής κατασκευής μπορούμε να βάλουμε τα πέδιλα (1,30μΧ1,80μ και βάθους 80cm το καθένα) χωρίς καλούπωμα, παρα μόνο να "ρίξουμε" το μπετόν απευθείας στις εκσκαφές αντίστοιχων διαστάσεων με το κάθε πέδιλο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιτρέπει η μελέτη του έργου και ο επιβλέπων μηχανικός μην μας ρωτάτε καθόλου...

Αλλά γιατί θέλετε να ξοδέψετε παραπάνω μπετό ρισκάροντας την ασφάλεια του έργου? (επικαλύψεις? αβεβαιότητες? "κουφώσεις"?)

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να βάλουμε τα πέδιλα (1,30μΧ1,80μ και βάθους 80cm το καθένα) χωρίς καλούπωμα, παρα μόνο να "ρίξουμε" το μπετόν απευθείας στις εκσκαφές αντίστοιχων διαστάσεων με το κάθε πέδιλο

Όχι! Θέλει ειδική μέθοδο, τρόπο, υλικά και προσωπικό.

Όπως λέει και ο Γιάννης:

Αν το επιτρέπει η μελέτη του έργου και ο επιβλέπων μηχανικός μην μας ρωτάτε καθόλου...

Πιο πολύ θα κοστίσει αυτή η μέθοδος (γίνεται μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, αεροδιαστημικές θα έλεγα)

 

Για ένα οικοδομικό, δεν αξίζει, δεν υπάρχει λόγος για να γίνει και δεν γίνεται ποτέ.

Άμα φτιάχνεις ένα μεγάλο φράγμα, με μεγάλες υδροστατικές πιέσεις και φορτία και έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό +τεχνικούς, τότε το συζητάμε.

karasis, δεν αξίζει τον κόπο ούτε το κόστος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πρόκειται για θεμελίωση μεταλλικού ποιμνιοστασίου με IPE200. Ο μηχανικός μου το απέρριψε, απλώς απο κουτοπονηριά (ας πούμε) άλλοι με παρότρυναν και έμενα και τον παραγωγό στη λύση αυτή ως πιο οικονομική, μιας και δεν θα πληρώσει καλουπατζήδες, ικα κλπ.

 

Και κάτι ακόμα; μπορεί η θεμελίωση μόνο μιας μεταλλικής κατασκευής, να "περάσει" ως έργο μικρής κλίμακας;

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα; μπορεί η θεμελίωση μόνο μιας μεταλλικής κατασκευής, να "περάσει" ως έργο μικρής κλίμακας;

 

 

Αν καταλαβα καλα το πας για αυθαιρετο???

Διοτι για την κατασκευη που θες να κανεις, απαιτειται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ αδεια δομησης (ή Οικοδομιη Αδεια με το παλιο καθεστως)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, η κουτοπονηριά που υποτίθεται ότι θα μας γλίτωνε χρήματα ως συνήθως, προκαλεί εκτός από αύξηση του κόστους και μεγάλες κακοτεχνίες στα έργα...Επειδή, οι ερωτήσεις ουσιαστικά αναφέρονται στο πως θα εξοικονομηθούν χρήματα και κάποια από αυτά από αμοιβές μηχανικών και επειδή δεν συζητάμε νόμιμους τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων, δεν νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσεις τις ερωτήσεις σε αυτό το φόρουμ...

 

Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου το απέρριψε, απλώς απο κουτοπονηριά (ας πούμε) άλλοι με παρότρυναν και έμενα και τον παραγωγό στη λύση αυτή ως πιο οικονομική, μιας και δεν θα πληρώσει καλουπατζήδες, ικα κλπ.

Αγαπητέ γεωπόνε, εγώ σαν μηχανικός, θα σας πλάκωνα στις χριστοπαναγίες. Και, για να καταλάβεις, δεν ασχολούμαι με άδειες, γιατί έχω σιχαθεί τέτοιες καταστάσεις σαν αυτή. Αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα την μελέτη και κατασκευή θεμελιώσεων από εμάς. Άντε να γίνουμε και εμείς γεωπόνοι, μπορεί νά' μαστε καλύτεροι για τους κουτοπόνηρους χωριάτες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αν καταλαβα καλα το πας για αυθαιρετο???

Διοτι για την κατασκευη που θες να κανεις, απαιτειται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ αδεια δομησης (ή Οικοδομιη Αδεια με το παλιο καθεστως)

Όχι δεν το πάω σε καμία περίπτωση για αυθαιρετο.προκειται για προεγκεκριμενη κατασκευή από το υπουργείο Γεωργίας για την οποία δεν απαιτείται οικοδομική άδεια.γιαυτο και ρώτησα μόνο για τη θεμελίωση αν περνάει ως έργο μικρής κλίμακας.για τους λοιπούς που βιάστηκαν να με κατηγορήσουν και να μου πούνε να μην ξανά υποβάλλω ερωτήσεις σε αυτό το φόρουμ απλώς τους λέω να ξεκαβαλησουν κανά καλάμι.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ...

 

Εφόσον γνωρίζεις ΕΞΑΡΧΗΣ τι θέλεις να κάνεις, για ποιό λόγο παίζεις την κολοκυθιά με τις ερωτήσεις; ΠΕΣ απ'την αρχή οτι πρόκειται για τάδε περίπτωση, τάδε τάδε και πάει και τελείωσε. Ετσι αν ειναι κατι νομιμο ή οχι, είτε θα λάβεις απάντηση, είτε όχι, είτε θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί σου με πμ.

 

Για να μην χαλάμε τις καρδιές μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.