Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικα απόδειξης επαγγελματικής εμπειρίας "υπαλλήλου γραφείου ΔΕ".


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Πρόσφατα συμμετείχε Μηχανολόγος Μηχανικός σε προκήρυξη δημοσίου τομέα για θέση ΔΕ Υπάλληλος γραφείου και για να αποδείξει την εμπειρία του ως ΔΕ υπέβαλλε Βεβαίωση ΤΣΜΕΔΕ, αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και υπεύθυνη δήλωση με την οποία δήλωσε ότι ¨εργάσθηκε ως Μισθωτός στις εταιρείες "....." και "....." ως υπάλληλος γραφείου καθώς και στην περαιτέρω κύρια απασχόληση του ως ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανολόγος μηχανικός) με εργασίες εργασίες υπαλλήλου γραφείου".

 

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ??? ΓΙΝΕΤΑΙ;;; Γιατί αν γίνεται, να καταθέτουμε κι εμείς αντίστοιχα χαρτιά και να μην αποκλειόμαστε απο αντίστοιχες θέσεις.

 

[Επίσης, γνωρίζω κι από προσωπική πείρα ότι ένας Μηχανικός δικαιούται κάρτα ανεργίας και ταμείο ανεργίας μόνο την περίπτωση που έχει απόλυση από εργασία με ένσημα ΙΚΑ. Υπάρχει κι άλλος τρόπος;;;

 

Μπορεί κάποιος με το που τελειώσει το ταμείο (και συνεπώς παύσει να ισχύει η κάρτα ανεργίας) να πάρει παράταση και να διατηρήσει την κάρτα ανεργίας.]

 

ΒΟΗΘΗΣΤΕ όσοι γνωρίζετε, γιατί θα μας τρελάνουν τελείως με τις μηχανορραφίες τους.-

 

 

Για το ερώτημά σου σχετικά με την κάρτα ανεργίας φτάξε νέο θέμα, μόνο εφόσον δεν καλύπτεσαι από τα ήδη υπάρχοντα στο φόρουμ.

Πρόσεχε την χρήση των κεφαλάιων. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνεται? Αν ζητάνε απολυτήριο λυκείου και γνώσεις Η/Υ π.χ. δεν τα έχεις?

Απλά δεν αναγνωρίζεται μετά το πτυχίο σου ώστε να ανέβει ο μισθός σου...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου ήταν πολύ συγκεκριμένη. Γίνεται να δουλέψω σε μια εταιρεία και ως υπάλληλος γραφείου και ως μηχανικός ταυτόχρονα;;; Ή υπογράφεις ως μηχανικός ή ως απόφοιτος λυκείου! και εφόσον υπογράψω ως μηχανικός πως μπορώ να επικαλεστώ αυτή την εμπειρία σε προκήρυξη που ζητάνε αποφοιτο λυκειου και με αυτή την ιδιότητα πρέπει να αποδείξεις ότι δούλεψες;;;

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

....Γίνεται να δουλέψω σε μια εταιρεία και ως υπάλληλος γραφείου και ως μηχανικός ταυτόχρονα;;;

...

Χιλιάδες μηχανικοί δουλεύουν εδώ και πολλά χρόνια ως μηχανικοί σε εταιρίες.

Που το παράξενο?

Συχνά πυκνά το αντικείμενο της εργασίας τους στην εταιρεία πράγματι δίνει επαγγελματική εμπειρία στον τομέα τους.

Link to comment
Share on other sites

Χιλιάδες μηχανικοί δουλεύουν εδώ και πολλά χρόνια ως μηχανικοί σε εταιρίες.

 

Δες λίγο τι εγραψες!!!

 

Όμως και πάλι νομίζω δεν έγινα κατανοητή. Ας προσπαθήσω πάλι. Λοιπόν, ας υποθέσουμε ότι έχω κάνει σύμβαση το 2009 για 10 π.χ. μήνες στην οποία δηλώνεται ότι εργάστηκα ως μηχανικός - ελεύθερος επαγγελματίας και αύριο βγαίνει προκήρυξη σε φορέα δημοσιου τομέα όπου ζητάνε 1 υπάλληλο γραφείου ΔΕ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την συμβαση αυτή ως εμπειρία και να μοριοδοτηθώ ως υπάλληλος γραφείου ΔΕ????

 

Δεν μπορώ να το κάνω πιο σαφές!

Link to comment
Share on other sites

...

Δες λίγο τι εγραψες!!!

...

Φορούσα τα γυαλιά μου όταν το έγραφα οπότε είχα δει τι έγραψα και ξέρω γιατί το έγραψα έτσι.

 

Το έκανες σαφές. Αλλά και οι απαντήσεις που έχεις λάβει έχουν σαφήνεια, ανεξάρτητα αν δεν είναι αυτό που θα επιθυμούσες ως απάντηση.

 

Οπότε καλό είναι να μη προσβάλουμε τους συνομιλητές μας όταν προσπαθούν με τα λίγα που γνωρίζουν να απαντήσου στο ερώτημα σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι σε προσέβαλα τότε συγγνώμη αλλά δεν είχα τέτοια πρόθεση.

 

Αν ήξερα την απάντηση και επιθυμούσα να ακούσω κάτι συγκεκριμένο δεν θα έκανα καμία ανάρτηση σε κανένα φόρουμ.

 

Απλά από τα λίγα που γνωρίζω κι εγώ μου φαίνεται απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο και το μόνο που ήθελα ήταν να ακούσω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

τελικά μπορεις ν τα χρησιμοποιήσεις σαν εμπειρία ή όχι.Προσωπικά μονο σαφήνεια σε κάποια απάντηση δεν είδα.

 

όποτε όποιος κατάλαβε 100% ας το αναφέρει απλά.σαφώς υπο προυποθέσεις μπορεί το πτυχίο να καλύπτει την γνώση Η/Υ απο πιστοποιητικό της σχολής αλλά εργασιακη εμπειρια ΠΕ μεταφέρεται και σε προκύρηξη ΔΕ αν ζητείται?

λογικά η εμπειρία είναι εμπειρία άσχετα με το τι θέση θα πάρεις άρα κ τον αντίστοιχο μισθό

Link to comment
Share on other sites

...Γίνεται να δουλέψω σε μια εταιρεία και ως υπάλληλος γραφείου και ως μηχανικός ταυτόχρονα;;;...

 

Ξεκαθάρισε τι ρωτάς: Υπάρχει κάποιος που προσελήφθη δύο φορές, μία ως μηχανικός και μία ως υπάλληλος γραφείου; Μάλλον όχι...

 

Αν καταλαβαίνω καλά, υπάρχει κάποιος που διεκδίκησε θέση ΔΕ υποβάλλοντας δικαιολογητικά επαγγελματικής εμπειρίας που απέκτησε εργαζόμενος ως ΠΕ.

Προφανώς υπάρχει κάποιος πίνακας αντιστοιχειών που καθορίζει ποια προϋπηρεσία μπορεί να τεκμηριώσει επαγγελματική εμπειρία σε κάθε αντικείμενο.

Και -κατά την ταπεινή μου γνώμη- η προϋπηρεσία ως μηχανικός μπορεί να θεωρηθεί ότι τεκμηριώνει επαγγελματική εμπειρία στην ειδικότητα "υπάλληλος γραφείου", μια που ο μηχανικός κατά την άσκηση των καθηκόντων του εργάζεται ως υπαλληλος γραφείου (εκτός κι αν εργάζεται ως διευθυντής γραφείου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.