Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - (Βελτιώσεις, Πεπερασμένα)


geokal

Recommended Posts

terry αν διαβασεις καλα τη συνομιλια, μιλαω πολυ ελευθερα και συγκεκριμενα... :grin:

 

προφανως και μερικες απαντησεις δεν με καλυπτουν... 8-)

 

και φυσικα μιλαω για στατικες σταθμες. το υπογειο κλεινει στο +0, και η θεμελιωση των τοιχειων γινεται στο στο -1,5. ειναι νομιζω ξεκαθαρο κια απο το σχημα.

 

Faethon11

ψαχνομαι γιατι τα τοιχεια δεξια, θα παρουν σεισμικη τεμνουσα απο το -1,5 και οχι απο το +0.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Βασικά να μιλήσουμε με στάθμες FESPA.

Έχεις οροφή υπογείου στο 0,00.

Στάθμη πόδα στύλου εκτός υπογείου στο 0,00. Δεν μπορείς να βάλεις διαφορετικό υψόμετρο διότι η ΣΔ θα είναι λοξή.

Οπότε η στάθμη θεμελίωσης του πεδίλου θα είναι στο -hπεδίλου=(0,80)

Φαντάζομαι ότι θέλεις να κατέβεις στο -1.50 επειδή δεν βρίσκεις καθαρό έδαφος ψηλότερα και έτσι το ύψος του στύλου Κ6 δεν θα είναι 3,00 αλλά 4,5-0,80=3,70

Αυτό είναι το πρόβλημά σου;

Γιατί δεν κάνεις τις ΣΔ ψηλές (1.50μ) ώστε να μειώσεις το ύψος του στύλου; Άλλωστε σκέτο χώμα θα έχεις εκεί; Δεν θα έχεις πλάκα;

 

 

Ή στην δυσμενέστερη περίπτωση, σπάσε τους στύλους Κ3,Κ4 στο υπόγειο σε δύο στάθμες και βάλε τις ΣΔ να χτυπάνε όχι στην κεφαλή των στύλων του υπογείου αλλά στην μεσαία στάθμη.....Μετατρέποντας παράλληλα τους στύλους Κ3,Κ4 σε τοιχεία....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(την περιπτωση β εξεταζω που εχω τοιχεια και με ενδιαφερει το nv)

 

την σδ δεν την δειχνω.

 

ουσιαστικα αυτο που σκοπευω να κανω ειναι αυτο που ειπες, δηλαδη δημιουργω ενδιαμεσο κομβο στα κ3 και κ4 ωστε να ερθει οριζοντια η σδ.

 

οποτε θα εχω:

 

στο 0 το υπογειο.

 

στο -1,5 τον ποδα των τοιχειων (δεξια) και λιγο πιο κατω το πεδιλο και την σδ. (ουσιαστικα στο -1,5 θα ειναι το κ.β του πεδιλου, οποτε θα εχω κορυφη πεδιλου καπου στο -1,1 και πατο στο -1,8 )

 

(εκ των πραγματων δεν θα μπορουσα να εχω θεμελιωση στο +0 που ειναι η οροφη του υπογειου, διοτι οπως προειπα, η οροφη του υπογειου εξεχει 30εκ του φυσικου εδαφους. βαλε και 1,20 κατω του φ.ε η θεμελιωση....παμε στο -1,5 σε σχεση με την οροφη υπογειου...για στατικες σταθμες μιλαω παντα)

 

 

ο προβληματισμος μου ειναι αυτος που εγραψα και πανω: 

 

το υπογειο ειναι μικρο...καταλαμβανει μικρο μερος της κατοψης.

 

οποτε, ενω μπορει να δεσμευει τις οριζοντιες μετακινησεις των υποστυλωματων/τοιχειων που 'πιανει', τα τοιχεια εκτος υπογειου θα παρουν σεισμικη τεμνουσα απο το -1,5 και οχι απο το +0.

 

προς συζητηση ειναι ολο αυτο, μπορει να ειμαι λαθος.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! το (κατασκευαστικο) τοιχωμα δεξια, βγαλτο ομως... :)

 

το ερωτημα ειναι γενικοτερο, μην το περιορισουμε σε στενα πλαισια...:

 

μερος κτιριου με υπογειο, και το υπολοιπο με θεμελιωση λιγο πιο ψηλα. απο που μετραει το nv? απο το +0 ή απο το -υψομετρο κατωτερης σταθμης του χωρις υπογειο κτιριου?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

για τα τοιχωματα (κατα εακ) κατω απο την οροφη του υπογειου μιλαω ilias.

 

αλλα για τα τοιχωματα που δεν 'πιανονται' απο τοιχωματα υπογειου.

 

μαλλον δεν παει πουθενα η κουβεντα. :grin: :grin:

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει ρολο, θεωρητικα συζηταω.

 

πιο απλοποιημενα, στο κατω σχημα απο ποιο υψος θα οριζατε οτι μετραει το nv?

 

(αριστερα και δεξια εχω τοιχωματα (κατα εακ))

 

(η φ.σ του εδαφους βρισκεται στο +0)

 

snm0m1.jpg

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου το nv υπολογίζεται στο υψόμετρο που τελειώνουν τα τοιχώματα υπογείου και αυτό πρέπει να ταυτίζεται με το 0,00 m, το οποίο 0,00 m ορίζεις εσύ (από κει και πάνω έχεις τριγωνική κατανομή δυνάμεων), παρόλο που κάποια τοιχώματα είναι εκτός εδάφους.

 

το υπογειο ειναι μικρο...καταλαμβανει μικρο μερος της κατοψης.

οποτε, ενω μπορει να δεσμευει τις οριζοντιες μετακινησεις των υποστυλωματων/τοιχειων που 'πιανει', τα τοιχεια εκτος υπογειου θα παρουν σεισμικη τεμνουσα απο το -1,5 και οχι απο το +0.

 

Εάν τα τοιχώματα υπογείου είναι πολύ λίγα (όπως αναφέρεις) σε σχέση με την κάτοψη, δηλαδή τα περισσότερα στοιχεία είναι ασύνδετα με τοιχώματα, δε νομίζω ότι είναι σωστό να θεωρήσεις τη στάθμη 0,00 m πιο κάτω, δηλαδή να μετρήσεις το nv πιο κάτω από το σημείο που πακτώνεται η κεφαλή των έστω λίγων περιμετρικών τοιχωμάτων υπογείου.

Ο υπολογισμός του nv δεν γίνεται αθροιστικά για τις στάθμες για να πεις ότι τα δεξιά του σχήματός σου τοιχία αναλαμβάνουν όπως λες τέμνουσα από πιο χαμηλά η οποία και θα προστεθεί στη συνολική τέμνουσα που θα χρησιμοποιηθεί στον υπολογισμό του nv.

Ο υπολογισμός του nv (τουλάχιστον για τον έλεγχο του 0,60) γίνεται σε ένα μόνο επίπεδο, σε μία μόνο βάση, σε ένα μόνο οριζόντιο επίπεδο.

 

Σου παραθέτω μία εικόνα και από το FW_FAQ του Fespa:n46rki.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.