Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - (Βελτιώσεις, Πεπερασμένα)


geokal

Recommended Posts

το πήρες acnt?

Ναι, το πήρα και προσπαθώ να δω αν έχω κάνει βλακεία ή όχι...

Όντως εισάγει στοιχεία από .tek αρχεία, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει και πολύ την φιλοσοφία του.

 

Υπάρχει κανένας άλλος που να το έχει ώστε να στήσουμε κάποια tutorials;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα τα στήσουμε ρε acnt? Η LH τι κάνει δλδ?

 

Τέσπα. Εγώ σε παρουσίαση το είδα μόνο. Πες τι απορίες έχεις και βλέπουμε. Ίσως θυμηθώ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

η LH δεν εχει βγαλει σοβαρο tutorial για το fespa τοσα χρονια,θα βγαλει για το fepla...?

 

πραγματικα ειναι πολυ πισω σε αυτο τον τομεα,αν λαβεις υπ'οψιν οτι αλλες εταιρειες εχουν κυκλοφορησει και εμπεριστατωμενα video tutorials...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι.. " εξαρτημένος χρήστης του FESPA", ξέρω καλά τι μπορει να κάνει & τι δεν μπορεί, εχω φτιάξει ecel-άκια .. που το συμπληρώνουν.. στρέψη διατρηση, ρηγμάτωση & κάποια στιγμή θα τα βγάλω, σε ολους εσάς τους .. "αμετανόητους" χρήστες αν και νομίζω οτι και η εταιρία κινειται προς αυτη την καταυθυνση (βλ. πεπερασμένα).

Link to comment
Share on other sites

Και για να μιλάμε με κάτι "χειροπιαστό"....

 

Έστω ο ξυλότυπος που φαίνεται στην εικόνα 1.

99090438.png

 

εικόνα 1

 

Με μία πρόχειρη επίλυση του, παίρνουμε κάποια αποτελέσματα.

1) Ανοίγουμε το FEPLA και φορτώνουμε το αντίστοιχο αρχείο .tek και ως αποτέλεσμα έχουμε την εικόνα 2.

11573992.th.png

εικόνα2

 

2) Αφού δημιουργήσουμε τον κάνναβο, ξεκινάμε την δημιουργία επιφανειών. Η φιλοσοφία της εισαγωγής τους είναι τέτοια ώστε οι επιφάνειες να ΜΗΝ περικλείουν υποστυλώματα, όπως φαίνεται και στην εικόνα 3

47776050.th.png

 

3) Με τον ίδιο τρόπο, εισάγουμε τις υπόλοιπες επιφάνειες και τροποποιούμε τις ιδιότητες τους. Το μοντέλο φαίνεται όπως στην εικόνα 4.

77871200.th.png

 

4) Παρατηρούμε πως σε κάποιες πλευρές δεν υπάρχουν τα grid elements, οπότε και τα προσθέτουμε.

 

5) Το μοντέλο μας τώρα θα μοιάζει με την εικόνα 5. Προσθέτουμε στηρίξεις στους κόμβους του κάθε υποστυλώματος (άρθρωση περί τον ΧΖ).

 

 

6) Τριγωνοποιούμε και κάνουμε επίλυση.

 

Ερωτήματα:

Α) Είναι σωστή η κατασκευή των πλακών χωρίς να συμπεριλαμβάνονται τα υποστυλώματα όπως στο βήμα 2;

Β) Πρέπει τελικά τα υποστυλώματα να περιβάλλονται από grid elements και αν ναι, αυτά θα πρέπει να έχουν τις ιδιότητες των δοκών (ακαμψία – στήριξη) (βήμα 4) ;

Γ) Εάν όχι, τότε μέχρι ποιο σημείο θα πρέπει να οριστεί δοκός και σε ποιο σημείο παραμένει grid element; Πρέπει η δοκός να είναι όπως πχ την εικόνα 6 ή την 7;

 

ΥΓ. Στο .rar αρχείο που ανέβασα, υπάρχουν τα 2 αρχεία .tek και .fep ώστε όσοι κατέχοντες (γνώση και λογισμικό) να "παίξουν" λίγο με αυτά...

Link to comment
Share on other sites

acnt

 

Από όσο θυμάμαι από την παρουσίαση όταν δήλωνες την πλάκα της ανωδομής συμπεριλάμβανε και τα υποστυλώματα. Για την ακρίβεια στο παράδειγμα που είδα είχε δηλώσει μια πλάκα μόνο για όλο τον ξυλότυπο. Ίσως βέβαια να το είχε κάνει για λόγους συντομίας. Τα υποστυλώματα δυστυχώς δε θυμάμαι πως ακριβώς τα δήλωνε. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι όταν δηλώνεις πλάκες αυτές δε θα πρέπει να επικαλύπτονται.

 

ps οι εικόνες 5 6 7 δεν ανεβήκανε

 

edit.

Aκυρο τις ανέβασες. Ανέβασε αν μπορείς και μια εικόνα μετά την επίλυση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.