Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - (Βελτιώσεις, Πεπερασμένα)


geokal

Recommended Posts

χαίρομαι και εγώ για τα νέα (?) αυτά. Πριν από λίγο καιρό είχε και κάποια τεστάκια που έκαναν συγκρίσεις με άλλα προγράμματα.

Εμένα πάντως με προβληματίζει η εφαρμογή. Καλά όλα τα τεστάκια αλλά ας το δούμε στην πράξη. Όλα τα προγράμματα στις πρώτες τους εκδόσεις είχαν λάθη, σοβαρά και μη. Το ίδιο και το μεταλλικό όταν βγήκε. Οπότε εγώ μάλλον για 2010 θα περιμένω για να το πάρω. Το κακό με τα πεπερασμένα είναι ότι δεν ελέγχονται εύκολα, οπότε πρέπει να είσαι σίγουρος για αυτά που παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ενσωματωθεί Pushover στο FESPA και υπάρχει δυνατότητα για κάποιου τύπου ανάλυσης με βάση την επιτελεστικότητα τότε θα αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε αν οι αλγόριθμοι διαστασιολόγησης υπερδιαστασιολογούν ή όχι.

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι η Pushover γρήγορα θα υπερκεραστεί από την μη-γραμμική δυναμική ανάλυση. Η διαδικασία προ επεξεργασίας είναι ή ίδια και στις δύο μεθόδους με την δεύτερη να απαιτεί αρκετά μεγαλύτερο υπολογιστικό φορτίο. Έτσι άν από την διαστασιολόγηση του FESPA παράγεται το αρχείο δεδομένων για την Push-over και ενσωματώσουν και κάποια επιτυχανσιογραφήματα και ένα μοντέλο ανακυκλιζόμενης απόκρισης στοιχείου τότε το FESPA θα εξελιχθεί σε πραγματικά ισχυρό εργαλείο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
1.Στο τρισδιάστατο χωρικό μοντέλο θα μπορείς να έχεις μαζί με δοκούς και στύλους:

α. πλάκες

β.διαφράγματα

γ.τοιχώματα

δ.κελύφη γενικώς

όλα τα παραπάνω σε τρείς διαστάσεις.

 

2.Σε 2 διαστάσεις θα μπορείς να έχεις πλάκες μόνο για τη μελέτη πλακών.

 

 

 

Οκ...μαλλον αυτα που μου ειπαν εμενα ηταν μονο η αρχη....Αν κ αυτα που αναφερει ο sundance νομιζω θα αργησουν πολυ.....Η τιμη που μου ειπαν ειναι στα 1200Ε...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σε σύγκριση με τα 440€ της 4Μ για το αντίστοιχο δικό της module για επιφανειακά πεπερασμένα πλακών μόνο.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυατα με 1200 ειναι σχετικα καλα.

 

αν ειναι ομως μονο πεπερασμενα πλακων και μαλιστα αυτονομα χωρις την ενοποιηση τους με το υπολοιπο κτιριο (μονο τοτε ειναι εφικτη η επιρροη του διαφραγματος) ειναι ΠΑΡΑ πολλα τα λεφτα.σχεδον κοροιδια.

 

terry τι περιλαμβανει η τιμη που σου ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ανεφερα κ πριν...Δηλαδη μονο πλακες δισδιαστατες (περιεργων σχηματων, με οπες κτλ) , σιγουρα οχι τοιχωματα και κελυφη (ετσι μου ειπαν)..Δε θυμαμαι για τις κοιτωστρωσεις τι απαντηση πηρα.. Παντως αυτο που δε μου αρεσε καθολου ηταν η φραση του κ Χαραμιδοπουλου "Ε για τα τοιχωματα τι να τα κανεις τα πεπερασμενα, δεν χρεαζονται. Κελυφη? Ποιος κανει κελυφη? Απλα επρεπε να δωσουμε αλλη μια διασταση στα πεπερασμενα. Ετοιμο το εχουμε αλλα δεν χρειαζεται"

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....

 

το θεμα ειναι αν οι πλακες επιλυονται μαζο με ολον το φορεα (επιρροη διαφραγματος)

 

μονο τοτε δικαιολογω εν μερει το ποσο.διαφορετικα η τιμη ειναι απαγορευτικη.

 

απορω ομως πως εκαναν την παραπανω δημοσιευση στο φορουμ της εταιριας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.