Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρος 3.500ευρώ για να κλείσετε τα βιβλία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανείς δεν εξαιρείται από τίποτα.

 

Κάτι σαν το ...."επιφυλασσόμεθα δια μελλοντικούς ελέγχους...."

 

tpanag σαφέστατα και οι εκτιμήσεις πάνε έσοδα έξοδα, αλλά πες στο λογιστή σου όχι όλα τσουβάλι.

 

Οι μελέτες - επιβλέψεις - πραγματογνωμοσύνες με εξωλογιστικό = Α καθαρό έσοδο

και οι εκτιμήσεις - ερευνητικά κ.α. με λογιστικό = Β έσοδο

 

Μετά επιμερίζεις ΄βασει της σχέσης των δύο τζίρων τα έξοδα και βγάζεις τα τελικά καθαρά σου.

 

Και εγώ είχα και το 05 και 06 και 07 εκτιμήσεις. Και τις πήγα έσοδα-έξοδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει και αυτοπεραίωση και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε σημαίνει ότι η εφορία σε ξέχασε.

 

Η εφορία ποτέ δεν ξεχνά.

 

Στην χρήση στην οποία αναφέρομαι, δεν είχα έσοδα από μελέτες. Μόνο από εκτιμήσεις. Έβγαλα "Α" καθαρά έσοδα λογιστικά (αφαιρώντας τα έξοδα από τα μικτά) και "Β" καθαρά έσοδα με χρήση του Μ.Σ.Κ.Κ (μεσοσταθμικού συντελεστή καθαρού κέρδους). Το δυσμενέστερο-μεγαλύτερο ποσό εκ των Α και Β, ήταν το καθαρό μου κέρδος και πάνω σε αυτό φορολογήθηκα. Αυτή η διαδικασία είναι ή όχι αυτοπεραίωση;

Το ξέρω ότι δεν μας ξεχνάει η εφορία και πάντα υπάρχει ενδεχόμενο (εκτάκτου) ελέγχου. Απλά από όσο ξέρω όποιος ακολουθήσει αυτό που έκανα (ή κάνει περαίωση με τη διαδικασία που ζητείται τώρα), εξαιρείται του τακτικού ελέγχου που υποτίθεται ότι μπορεί να γίνει τώρα. Πιστεύεις ότι θα πρέπει να πληρώσω και το 500αρικο για εκείνη τη χρήση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την προηγούμενη φορά ήταν min 300€ το χρόνο και τώρα είναι 500€ το χρόνο. Δεν υπάρχει "δικαιούσαι". Η εκάστοτε κυβέρνηση για να κλείσει τρύπες στον προϋπολογισμό και επειδή δεν μπορεί να βρει τους φοροφυγάδες εκβιάζει τους ελεύθερους επαγγελματίες με την απειλή ελέγχου από την εφορία για να δώσουν ένα ποσό για κάθε ανέλεγκτη χρήση και να "καθαρίσουν".

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν θες να κανεις περαιωση των βιβλιων σου στα 5 χρονια θα πληρωσεις 2500€?ετσι ακατεβατα?

παντως χαρη,με αυτη τη λογικη περνας οτι να ναι στα βιβλια σου καθε χρονο(ή μια στα 3 χρονια,για να μην το παρακανουμε) και ριχνεις και μια περαιωση στο τελος και εισαι ετοιμος...?

Link to comment
Share on other sites

tpanag...................δεν έκανες και καμία χάρη σε κανέναν.

 

Αυτό που έπρεπε έκανες. Αν νομίζεις ότι πρέπει να αρνηθείς την περαίωση ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΝΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ....πράξ' το τότε, ειδάλλως 500ευρώ / έτος και ΟΚ.

 

 

 

 

 

 

 

Επανέρχομαι και μεταφέρω τα λόγια του προισταμένου ελέγχων μεγάλης εφορίας Αθηνών.

 

1) άσχετα αν είναι νόμιμο, δίκαιο ή μη για μηχανικούς......ΘΑ ΓΙΝΕΙ

 

2) Ξεκινήσαμε από τις εταιρικές μορφές ΑΕ, ΕΠΕ, ΕΕ και ΟΕ και όταν τελειώσουμε θα πιάσουμε και τους ελεύθερους επαγγελματίες.

 

Ο Χόορσκάπ μας είπε έως τέλος του έτους να έχουμε αποστείλει τα ειδοποιητήρια, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβουμε. Μάλλον θα δοθεί παράταση.

 

 

3) δεν υπάρχει καμία εξαίρεση σε κανέναν ελεύθερο επαγγελματία. (tpanag ναι πρέπει να πληρώσεις πάλι τα 500euros καθώς δεν ελέγχεσαι μόνο για τα έσοδα αλλά και για τα έξοδα. Καλά έκανες και πήρες το δυσμενέστερο στα έσοδα και θα εκτιμηθεί η κίνησή σου......αλλά ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΕΙΣΑΙ)

 

4) Για όλους ισχύουν τα ίδια και η ενασχόληση από μερίας ΔΟΥ δε γίνεται βάσει κάποιου κριτηρίου (πχ τζίρος, έσοδα, αυξημένος ΦΠΑ εξόδων, ομορφιά, δόλος). ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΑ. Σε εμένα προσωπικά είπαν κατά Μάρτιο να περιμένω κάλεσμα καθώς έχω επίθετο από Ψ.

 

5) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΛΕΣΜΑ.

 

το τονίζω αυτό καθώς πρόσφατα έγινε σεμινάριο από το Υπουργείο προς τους λογιστές και άκουσον άκουσον τους ζητήθηκε επίσημα αν μπορούν να συντάξουν αυτοί για τους πελάτες τους την απαραίτητη χαρτούρα για την περαίωση καθώς για άλλη μια φορά το υπουργείο δηλώνει ανίκανο και ανέτοιμο να κάνει αυτά που εξαγγέλει ο υπουργός....ΕΛΕΟΣ. Πράγμα που το αρνήθηκαν καθώς δεν το πληρώνονται αλλά είπαν θα το ξανασυζητήσουν.

 

6) ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗ

 

α) είτε το αρνείσαι οπότε σίγουρα πας για έλεγχο

 

β)το αποδέχεσαι και πληρώνεις

 

Αν θέλεις εκτός της εφάπαξ πληρωμής μπορείς να πληρώσεις το 20% μπροστά και τα άλλα σε δόσεις.

 

ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΩ ΕΓΩ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΥΡΜΠΑΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΟΥΛΕΣ ΜΑΣ ΠΑΛΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συζητούσα κι εγώ σήμερα....

Καλό ε; Αμ το άλλο με τους άνω των 30 και τα 1050Ε;;; Ετσι, καθότι ο δείκτης ανεργείας είναι στο -25%, κανείς δεν κάθεται μετά το φανταρικό και όλοι έχουν τις τρελές δουλειές στα.... 30 τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αλήθεια έχω πεισμώσει!

Δεν φτάνει που παιδευόμουν 3 χρόνια με μεταπτυχιακά στην "ευαίσθητη" ηλικία των 30 (μπορείτε να καταλάβαιτε τι έσοδα είχα...) τώρα θα τους πληρώσω κι απο πάνω? ΟΧΙ, ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ! να έρθουν για έλεγχο. Αν έρθουν... Το όποιο πρόστιμο (γιατί κάτι θα βρούν) μικρότερο θα είναι. Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το όποιο πρόστιμο (γιατί κάτι θα βρούν) μικρότερο θα είναι. Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!

 

είσαι σίγουρη ?

 

ότι έχεις στο γραφείο σου έχει παραστατικό περασμένο στα βιβλία ?

 

ότι έχεις περασμένο είναι στο γραφείο σου και βρίσκεται μονίμως εκεί?

 

στατιστικά μιλώντας...............ΝΟ WAY !!!

 

ποιός δεν έχει αγοράσει πράγματα άλλων στο όνομά του για το φπα και μόνο ?

 

 

εκτός και αν πρόστιμο εννοείς το δωράκι του ελεγκτή !!! :lol: :lol:

 

αυτό ναι δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο του διαπιστωμένου προστίμου....

 

αλλά ντροπή μου και μόνο που διανοήθηκα ότι υπάρχει εφοριακός που τα πιάνει...... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.