Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρος 3.500ευρώ για να κλείσετε τα βιβλία


Recommended Posts

Σε συνάδελφο πήραν τηλέφωνο από την ΔΟΥ και του είπαν να πάει μια βόλτα (από την ΔΟΥ) για να κάνει την περαίωση.

Δεν είναι ΑΕ,ΕΠΕ,ΟΕ,ΕΕ, απλός ελεύθερος επαγγελματίας είναι.

 

Οπότε, δεν είμαι τόσο αισιόδοξος όσο ο TheoTDM900.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

erling εγώ διαβάζω το νόμο και δεν βλέπω πουθενά "θα σε πάρουμε τηλέφωνο"

 

Λέει ".......3. Το ένα αντίτυπο του Μηχανογραφημένου Εκκαθαριστικού Σημειώματος κοινοποιείται επί αποδείξει στον επιτηδευματία και το άλλο παραμένει στην αρμόδια για την τελευταία ανέλεγκτη χρήση Δ.Ο.Υ. που αναγράφεται σε αυτό. ........."

 

Τώρα αν η ΔΟΥ του εφαρμόζει νέες "μη νόμιμες" μεθόδους καλέσματος και σκαρφίστηκε τα τηλεφωνικά καλέσματα καθώς έτσι τους προλαβαίνει όλους αλλά και γλυτώνει χαρτούρα κ.α., τότε τι να πω ?

 

Και αν εγώ δε σηκώνω τηλέφωνα ή λείπω ?

 

Σε μεγάλη πόλη ήταν ο συνάδελφος ?

 

Πάντως αυτά που μου είπαν στη ΔΟΥ περί της σειράς διεκπεραιώσεως των περαιώσεων έχει λογική καθώς ΑΕ, ΕΠΕ, ΟΕ, ΕΕ είναι πιο ψηλά στη λίστα των "κακών" περιπτώσεων και του "περισσότερου" φόρου.

 

Κυριακή κοντή γιορτή.......που λένε ....43 μέρες τους έμειναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

1) Όποιος έχει συνδιαλλαγεί στο παρελθόν με άνω των 2 ΔΟΥ τότε πρέπει ο ίδιος να συντάξει το απογραφικό δελτίο και να προσέλθει στη τελευταία του ΔΟΥ να τακτοποιήσει την περαίωσή του.

 

2) ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ περιμένετε το χαρτί να σας έρθει με κλητήρα στην επαγγελματική έδρα που δηλώνετε και αφού υπογράψετε για την παραλαβή του πρέπει εντός 10 ημερών να προσέλθετε στη ΔΟΥ σας για τακτοποίηση.

 

3) Αν νοιώθετε σίγουροι για την ορθότητα και πληρότητα των βιβλίων σας και γενικά για τη σύνταξη όλων των φορολογικών εγγράφων ΤΟΤΕ ΑΡΝΕΙΣΤΕ και δεν πληρώνετε.

 

Αν πάλι νοιώθετε ότι έχετε κάνει κάποια βλακεία ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ.

 

Κατά τον έλεγχο δύο πράγματα ελέγχουν ......

 

α) Το καθαρό εισόδημα του μηχ/κου. Αν έχεις χρησιμοποιήσει το σωστό συντελεστή και συνάμα έχεις κάνει την αύξηση κατά 20%...ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.

 

β) Τα τιμολόγια που έχουν καταχωρηθεί.

 

Αν όλα είναι όντως επαγγελματικά έξοδα, αν είναι σωστές οι δηλώσεις ΦΠΑ, αν είναι σωστές οι συγκεντρωτικές ΦΠΑ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΕΙΣΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.

 

Αν όχι καλύτερα πλήρωσε την περαίωση να τελειώνεις.

 

 

Αν είσαι άψογος σε αυτούς τους δύο ελέγχους τότε μην πληρώνεις, αν όχι τότε πληρώνεις.

 

Εμένα το χαρτί ήρθε και σήμερα πάω ΔΟΥ να μάθω περισσότερα........

Link to comment
Share on other sites

1) Όποιος έχει συνδιαλλαγεί στο παρελθόν με άνω των 2 ΔΟΥ τότε πρέπει ο ίδιος να συντάξει το απογραφικό δελτίο και να προσέλθει στη τελευταία του ΔΟΥ να τακτοποιήσει την περαίωσή του.

 

Αυτό έχει ανακοινωθεί κάπου επίσημα; Πού μπορώ να το βρω;

 

Theo, ευχαριστούμε για άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ανκα όχι εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει γραμμένο πουθενά.

 

Προφορικά μου το είπε ένας άγιος άνθρωπος στη ΔΟΥ μου.

 

Μου είχε πει ότι επειδή δεν μπορούν να περιμένουν να γίνει η διακίνηση των εγγράφων που σε αφορούν από τη μια ΔΟΥ στην τελευταία γι αυτό πας στη

https://www.gsis.gr/taxisnet/per2008/index.jsp

 

και το συμπληρώνεις.

 

Εντός 10 ημερών από τη συμπλήρωση και ηλεκτρονική υποβολή του πας στη ΔΟΥ σου.

 

 

Και για να μην λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια υπενθυμίζω ότι.....

 

"ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΗΓΗ ΤΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ"

 

Το ψάχνει όποιος τον ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι , όπως εγώ, βλέπουμε να περνάνε οι μέρες χωρίς να καταφθάνει η ειδοποίηση ας χαιρόμαστε .... με μέτρο διότι ψήνεται παράταση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πριν από χρόνια με κάλεσαν στη ΔΟΥ να πάω τα βιβλία εσόδων-εξόδων και τα μπλοκ των ΑΠΥ.

 

Είχες καμία μουτζούρα στα βιβλία εσόδων-εξόδων ή στα μπλοκ των ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.