Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απώλεια φακέλου απο την πολεοδομία και Βεβαίωση νομιμότητας


Recommended Posts

Τι κάνουμε στην περίπτωση όπου έχουμε απο την πολεοδομία έγγραφο απώλειας φακέλου, οι ιδιοκτήτες δεν έχουν σχέδια και απαιτείται βεβαίωση νομιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ούτε το στέλεχος της ο.κ;

 

σε όμοια περίπτωση συνέταξα την παρακάτω Τεχνική έκθεση και εξέδωσα την βεβαίωση

ορόφου

 

Η παρούσα μελέτη αφορά την ανασύνταξη της κάτοψης ορόφων, λόγω απώλειας του φακέλου της οικοδομικής άδειας 23/93 αφ' ενός από την Υπηρεσία ΥΔΟΜΗΣΗΣ ….. και αφ' ετέρου και του φακέλου των ιδιοκτητών, από τους ιδιοκτήτες της.

Η ανασύνταξη στηρίχθηκε σε 2 στοιχεία

Το πρώτο και βασικότερο όλων είναι το υπάρχον επίσημο ακριβές αντίγραφο του στέλεχος της οικ αδείας 23/93 με ημερομηνία θεώρησης 8-7-12 και το δεύτερο το απλό φωτοαντίγραφο κάτοψης ορόφου στο σώμα του οποίου όμως φαίνεται η υπογραφή, η τιθέμενη σφραγίδα ελέγχου αρχιτεκτονικών σχεδίων και η ημερομηνία θεώρηση της Υπηρεσίας έκδοσης οικ αδειών καθώς και τα λοιπά στοιχεία μελετητή με την υπογραφή αυτού (μελετητή) όπως και των στοιχείων του έργου που αυτή η οικ άδεια αναφέρεται.

Καθοριστικό ρόλο στο έργο της ανασύνταξης της κάτοψης ορόφων έπαιξε το σκαρίφημα τοπογραφικού της 2ης σελίδας του ακριβούς φωτοαντιγράφου του στελέχους , που εν προκειμένω όμως δεν αποτελεί σκαρίφημα αλλά μεταφορά του τοπογραφικού με το οποίο εκδόθηκε η παραπάνω οικ άδεια (αυτό καθίσταται αναμφισβήτητο από τα παρακείμενα εμφαινόμενα σ’ αυτό στοιχεία καθορισμού ο & ρ. γραμμής κλπ-στοιχεία που αποτελούν προδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικού) και από την αναγραφή σε αυτό όλων των επί μέρους διαστάσεων καθώς και η εμφάνιση σε αυτό ευκρινώς και διακριτά διακεκομμένων γραμμών εμφανέστατων σ’ αυτό το ίδιο αλλά και της διαπίστωσης εκ μέρους μου της αντιστοιχίας αυτών με τις διακεκομμένες γραμμές της ανεπίσημης κάτοψης ορόφων του δεύτερου ως άνω στοιχείου.

Ανασυνέταξα λοιπόν την παρακείμενη εμφαινόμενη κάτοψη χωρίς να δώσω βαρύτητα σε στοιχεία άνευ σημασίας όπως οι θέσεις και τα μεγέθη θυρών και παραθύρων, αλλά μόνο στην αριθμητική αντιστοιχία των εξωτερικών διαστάσεων του εξωτερικού κελύφους και των ημιυπαιθρίων χώρων του ορόφου (τυπικού εν προκειμένω-όπως αναγράφεται επίσης ευκρινώς στην ανεπίσημη κάτοψή του που μου παρέδωσε ο ένας εκ των τεσσάρων συνιδιοκτητών)

Πέραν αυτού μετέφερα στο σχέδιο μου και όλους τους αριθμητικούς υπολογισμούς που αναγράφονται στην ως άνω ανεπίσημη κάτοψη ορόφων χωρίς να κάνω λογιστικό έλεγχο από τους οποίους όμως προκύπτει ότι η συνολική κάλυψη του οικοπέδου είναι

217,03 (από το εμβαδό Α’ ορόφου)

+49,93(από το εμβαδό η/χ οικοδομών)

+6,33(από την επιφ η/χ που προσμετρείται στο σ.δ)

ίση με 273,29 μ2 που προσεγγίζει την αναγραφόμενη κάλυψη 271,66 μ2 στα «στοιχεία οικοδομής» του 2ου φύλλου του στελέχους της οικοδομικής άδειας 23/93

Σε ότι αφορά την αναντιστοιχία κατά 67,21 μ2 της αναγραφόμενης ως ολικής επιφάνειας ορόφων 513,93 μ2 (στη ίδια ως άνω 2η σελίδα της ο.α ως «στοιχεία οικοδομής») με την προκύπτουσα από τα προαναφερθέντα στοιχεία τυπικών ορόφων 2*(217,03+6,33)=446,72 μ2 την αποδίδω σε πιθανή κατασκευή και άλλων κλειστών χώρων πέραν των κλειστών κλιμακοστασίων που εκ του τρόπου κατασκευής της όλης οικοδομής «επί πυλωτής» επιβάλλονται λειτουργικά, χωρίς όμως να μου δίνεται δυνατότητα επιβεβαίωσης ή μη, λόγω ελλείμματος της κάτοψης πυλωτής σε αντίστοιχη μορφή με αυτή του ορόφου

 

Απαραίτητα συνοδευτικά έγγραφα της παρούσης μου αποτελούν:1. Το ακριβές φωτοαντίγραφο στελέχους της 23/93 και 2. Το ανεπίσημο αντίγραφο κάτοψης τυπικού ορόφου που φέρει την σφραγίδα ελέγχου της υπηρεσίας την υπογραφή του υπαλλήλου ελέγχου της παραπάνω Υ.ΔΟΜ και την σφραγίδα θεώρησης

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ όσα ξέρω εγώ η μόνη διαδικασία που κατοχυρώνει τον μηχανικό για το σύννομο που βεβαιώνει για το ακίνητο είναι η διαδικασία πολεοδομικής ανασύστασης φακέλου.

1 βήμα παίρνει ανάθεση από την πελάτη για ανασύσταση φακέλου. Φτιάχνει τα όποια απαιτούμενα σχέδια απαιτηθούν, κάνει την όποια πολεοδομική διαδικασία χρειαστεί.

2 με περατωμένη και σφραγισμένη από την πολεοδομία την ανασύσταση των σχεδίων κάνει τις συγκρίσεις με το κατασκευασμένο και ανάλογα δίνει βεβαίωση ή αν χρειαστούν και περεταίρω διαδικασίες τακτοποίησης κάνει και αυτές.

 

Όλα τα υπόλοιπα αφού δεν υπάρχει ειδική διατύπωση για ιδιωτική (μηχανικού) ανασύσταση, είναι αμφίσημα και σε οποιαδήποτε μελλοντική διαμάχη μπορούν να αμφισβητηθούν βάσιμα.

Φυσικά την όποια αμφισβήτηση την χρεώνεται ο μηχανικός 100% σε αυτή την περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και το δεύτερο το απλό φωτοαντίγραφο κάτοψης ορόφου στο σώμα του οποίου όμως φαίνεται η υπογραφή, η τιθέμενη σφραγίδα ελέγχου αρχιτεκτονικών σχεδίων και η ημερομηνία θεώρηση της Υπηρεσίας έκδοσης οικ αδειών καθώς και τα λοιπά στοιχεία μελετητή με την υπογραφή αυτού (μελετητή) όπως και των στοιχείων του έργου που αυτή η οικ άδεια αναφέρεται.

Από αυτό καταλαβαίνω πως υπήρχε αντίγραφο από εγκεκριμένη κάτοψη, σωστά?

Προσωπικά, με στέλεχος Ο.Α (+ απόσπασμα τοπογραφικού) και με εγκεκριμένη κάτοψη στα χέρια μου δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό να δώσω βεβαίωση.

Γιατί λοιπόν η επισυναπτόμενη τεχνική έκθεση? Εκτός εάν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό καταλαβαίνω πως υπήρχε αντίγραφο από εγκεκριμένη κάτοψη, σωστά?

Προσωπικά, με στέλεχος Ο.Α (+ απόσπασμα τοπογραφικού) και με εγκεκριμένη κάτοψη στα χέρια μου δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό να δώσω βεβαίωση.

Γιατί λοιπόν η επισυναπτόμενη τεχνική έκθεση? Εκτός εάν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά..

υπήρχε αντίγραφο από εγκεκριμένη κάτοψη, αλλά όχι επικυρωμένο (το αναφέρω στην έκθεση-ούτε και μπορούσε να επισημοποιηθεί)

 

Απ όσα ξέρω εγώ η μόνη διαδικασία που κατοχυρώνει τον μηχανικό για το σύννομο που βεβαιώνει για το ακίνητο είναι η διαδικασία πολεοδομικής ανασύστασης φακέλου.

1 βήμα παίρνει ανάθεση από την πελάτη για ανασύσταση φακέλου. Φτιάχνει τα όποια απαιτούμενα σχέδια απαιτηθούν, κάνει την όποια πολεοδομική διαδικασία χρειαστεί.

2 με περατωμένη και σφραγισμένη από την πολεοδομία την ανασύσταση των σχεδίων κάνει τις συγκρίσεις με το κατασκευασμένο και ανάλογα δίνει βεβαίωση ή αν χρειαστούν και περεταίρω διαδικασίες τακτοποίησης κάνει και αυτές.

 

Όλα τα υπόλοιπα αφού δεν υπάρχει ειδική διατύπωση για ιδιωτική (μηχανικού) ανασύσταση, είναι αμφίσημα και σε οποιαδήποτε μελλοντική διαμάχη μπορούν να αμφισβητηθούν βάσιμα.

Φυσικά την όποια αμφισβήτηση την χρεώνεται ο μηχανικός 100% σε αυτή την περίπτωση.

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου αγαπητέ Didonis

αλλά η βεβαίωση αφορούσε την εξής περίπτωση

Δύο φιλικά ζευγάρια αγόρασαν ένα οικόπεδο το 1993 και εκδώσαν την οικ άδεια

Άρχισαν να κτίζουν και τα λεφτά δεν έφτασαν οπότε πήγαν για δάνειο το 1997-ο φάκελος όμως ήδη είχε χαθεί

Τότε η τράπεζα με την ελαστικότητα της εποχής τους έδωσε δάνειο παρά την παραπάνω έλλειψη επικυρωμένων αντιγράφων κατόψεων

Έλα όμως που εδώ και 1,5 χρόνο (το δάνειο λήγει το 2014) αδυνατούν να πληρώσουν στην τράπεζα και προκειμένου να αυξήσουν τον χρόνο αποπληρωμής του ζήτησαν νέα ρύθμιση δανείου-σε αυτήν όμως την διαδικασία, ξέρεις ότι οι τράπεζες ζητάνε την βεβαίωση νομιμότητας πλέον την οποία και έδωσα

Πως και πότε θα τελείωνε η παραπάνω διαδικασία ανασύνταξης όπως ορθά αναφέρεις;

 

Όσο για τις ευθύνες μου, κανείς δεν μπορεί να τις επικαλεσθεί,-πλην ΥΠΕΚΑ και εκείνο ακόμη με επιφύλαξη αν μπορεί- εφ' ενός γιατί και τα 2 ζευγάρια τα βολεύει η βεβαίωση μου και αφ' ετέρου γιατί τα στοιχεία συνάδουν, δένουν και είναι αναμφισβήτητα και αριθμητικά και σχεδιαστικά-αρχιτεκτονικά και στατικά (θεωρώ παράλειψή μου που δεν αναφέρθηκα στην Τ.Ε για τα στατικά -ενώ θα μπορούσα να την ενισχύσω τεχνικά ακόμη περισσότερο)

 

Δεν ξέρω όμως αν ποτέ θα μπορούσα να πράξω τα παραπάνω και να αναφέρω όσα αναφέρω αν δεν υπήρχε το ακριβές αντίγραφο της οικ αδείας με όλες τις λεπτομερείς διαστάσεις εξωτερικά του κελύφους, τις λεπτομερείς διαστάσεις των Η/Χ και οι επιφάνειες κάλυψης- δόμησης της β' σελίδας του στελέχους της ο.α

 

Νομίζω ότι δεν έχω να φοβηθώ τίποτα παρά το παράτυπο της ενέργειάς μου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου είναι άλλο η ανασύνταξη φακέλου ολόκληρης οικοδομής (με όλες τις μελέτες αρχ-στατ-υδρ-απχ-ηλ-μηχ θερμ-θερμομ) και άλλο η ανασύνταξη της κάτοψης ενός μόνου ορόφου και μόνο των αρχιτεκτονικών (που εν προκειμένου αναφέρομαι στη βεβαίωση νομιμότητας) από την στιγμή μάλιστα που αυτή αφορά αυτοτελή συνιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

"Νομίζω ότι δεν έχω να φοβηθώ τίποτα παρά το παράτυπο της ενέργειάς μου" . Φίλε ΚΑΝΑ, επειδή πάνω απ΄ όλα είμαστε μηχ/κοί ( και όχι γραφειοκράτες) η ευελιξία σε συνδιασμό με την γνώση δεν αποτελεί παρατυπία. Πολύ καλή η τεχν. έκθεση που ανήρτησες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Νομίζω ότι δεν έχω να φοβηθώ τίποτα παρά το παράτυπο της ενέργειάς μου" . Φίλε ΚΑΝΑ, επειδή πάνω απ΄ όλα είμαστε μηχ/κοί ( και όχι γραφειοκράτες) η ευελιξία σε συνδιασμό με την γνώση δεν αποτελεί παρατυπία.

γιατί αυτή η περικοπή σου;

Θες να πεις ότι πρέπει να φοβάμαι ή να μην φοβάμαι; :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.